Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 8 δεν απαιτούνται θεωρημένα αντίγραφα αρκεί να το έχει δηλώσει ο ιδιοκτήτης στην υπευθυνη δήλωση οτι είναι αντίγραφα απο τα σχέδια της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 8 δεν απαιτούνται θεωρημένα αντίγραφα

Ούτε θεωρημένα υποχρεωτικά, ούτε εις πολλαπλούν το οτιδήποτε. Ας τα ξεχάσουν αυτά που ξέρουν. Ό,τι προβλέπεται από το νόμο και τις ερμηνευτικές του μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση για μία περίπτωση που έχομε συζητήσει με αρκετούς συναδέλφους αλλά δεν καταλήξαμε κάπου.

 

Για την Περίπτωση που έχουμε Σοφίτα, αρκετά μεγάλη, στην οποία όμως χρησιμοποιείται ένα μικρό τμήμα στο κέντρο της (που έχουμε ικανοποιητικό ύψος) σαν υπνοδωμάτιο (κύρια χρήση) και το υπόλοιπο (το οποίο έχει μικρό ύψος) είναι αποθήκη (βοηθητική χρήση) διαχωρισμένη με τοιχοποιία με μικρή πόρτα περίπου 1.00μ ύψος τι πρέπει να κάνουμε?

 

1. Να τακτοποιήσουμε ολόκληρη την Σοφίτα (Υπνοδωμάτιο και Αποθήκη) καθώς ο ΓΟΚ αναφέρει ότι για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης προσμετρώνται " ...οι επιφάνειες... ,οποιασδήποτε χρήσης, .." (άρθρο 7.1.Α.α) και προφανώς έχει δημιουργηθεί "καθ' υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης...." (ν.3843/10, άρθρο 5, παρ.1)

 

2. Να τακτοποιήσουμε μόνο την επιφάνεια κύριας χρήσης καθώς ο ν.3843/10, άρθρο 5, παρ.1 συνεχίζει αναφέροντας "... και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης...."

 

Παρακαλώ για τις απόψεις σας, καθώς έχουμε καταναλώσει πολύ χρόνο για το εν λόγω ζήτημα

 

Υ.Γ.1: γνωρίζω ότι το ύψος της σοφίτας δεν παίζει ρόλο σύμφωνα με το άρθρο 6 της Εγκυκλίου 5, απλά το παραθέτω για να γίνει κατανοητός τόσο ο ισχυρισμός του ιδιοκτήτη όσο και το γεγονός ότι ο χώρος δεν είναι χρηστικός.

 

Υ.Γ.2: έχω ξαναθέσει σχετικό ερώτημα αλλά δυστυχώς η απάντηση δεν προόδευσε την κουβέντα μας και δεν μας οδήγησε σε κάποιο συμπέρασμα, για αυτό γίνομαι αναλυτικότερος.

Link to comment
Share on other sites

Τhodoris4, έχουν ξανασυζητηθεί τα θέματά σου. Ψάξε λίγο στο forum.

 

 

Το έψαξα πριν ποστάρω απλά πολλές φορές ήταν σκόρπιες οι απαντήσεις και η μία αναιρούσε (κάποιες φορές) την άλλη...Πάντως έβγαλα άκρη νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

@petros5 - τακτοποίηση τμήματος σοφίτας

 

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ρυθμιστεί μόνο ο χώρος που είναι υπνοδωμάτιο δηλαδή κύρια χρήση.

Θα ήταν υπερβολικό να ρυθμιστεί αποθηκευτικός χώρος με ύψος τόσο χαμηλό - με μια τέτοια λογική θα έπρεπε να ρυθμιστούν και όλα τα πατάρια πάνω από τα λουτρά!!

Τώρα βέβαια πώς το δικαιολογείς για τη στέγη?

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι όταν έχεις μία στέγη στο νόμιμο ύψος κλπ έχεις το δικαίωμα ο χώρος κάτω από αυτή να είναι επισκέψιμος

πχ για επισκευές - δε λέει πουθενά ότι ο χώρος κάτω από μια κεραμοσκεπή πρέπει να είναι άβατος

Link to comment
Share on other sites

@Viki85

 

Viki σε ευχαριστώ πολύ.

 

Ειδικά με το παράδειγμα για τα πατάρια πάνω από τα λουτρά έδωσες μια διαφορετική οπτική στο ζήτημα και βλέπω τους άπιστους να ξύνουν το μούσι τους ... :rolleyes:

 

Παρακαλώ και για πρόσθετες απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θεωρημένα υποχρεωτικά, ούτε εις πολλαπλούν το οτιδήποτε. Ας τα ξεχάσουν αυτά που ξέρουν. Ό,τι προβλέπεται από το νόμο και τις ερμηνευτικές του μόνο.

Και εγώ συμφωνώ μαζί σας πως παραλογίζονται ζητώντας όσα ζητούν όπως τα ζητούν.

Αυτό που η κάθε πολεοδομία ερμηνεύει τους Νόμους κατά τη δική της άποψη είναι τραγελαφικό...

 

Εγώ απλά αναφέρω τι μου ζητήθηκε ώστε να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως αν δεν σας βάζουν σφραγίδα πληρότητας.

 

Και μετά λένε "dura lex, sed lex"...

Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο γραφείων καταργήθηκε η σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών. Όλοι οι όροφοι (4 + 2 υπόγεια) έχουν κοινόχρηστους χώρους που έχουν μετατραπεί σε χώρους κυρίας χρήσης. Ερωτήματα :

α) Ένα μόνο παράβολο 350 ΕΥΡΩ ;

β) Άμοιβή 232,53 ΕΥΡΩ για όλα ;

Link to comment
Share on other sites

@TΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Αν είναι μια ιδιοκτησία, τότε ένα παράβολο και μια αμοιβή. Πόση θα είναι αυτή η αμοιβή όμως είναι δικό σου θέμα. Το 232,53ευρώ είναι το ελάχιστο.

 

@Thodoris,

1) Τακτοποιούνται τα υπόγεια που φαίνονται μεν στην άδεια ως βοηθητικής χρήσης χώροι και έχουν αλλάξει χρήση πχ σε κατοικία. Εννοείς κάτι άλλο;

2) Στην Πολεοδομία Αγ.Παρασκευής, Περισσού και Μαρκόπουλου που ξέρω:

Αίτηση (x2) στην οποία υπογράφουν όλοι οι συνιδιοκτήτες

Υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους συνιδιοκτήτες

Εξουσιοδότηση από όλους τους συνιδιοκτήτες σε αυτόν που θα καταθέσει το φάκελο (είτε είναι ο μηχανικός είτε τρίτος). Ίσως να δέχονται να εξουσιοδότηση από τον α' ιδιοκτήτη στον β' και ο β' σε αυτόν που θα καταθέσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Το παράβολο κόβεται σε έναν από τους δύο ιδιοκτήτες, σε αυτόν που θα βεβαιωθεί και το πρόστιμο. Μάλιστα στην Αγ.Παρασκευή θέλουν να αναγράφεται στην Αίτηση και "Το πρόστιμο να βεβαιωθεί στον..."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.