Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

ΟΚ ευχαριστώ θα το δω ..

Να ρωτήσω ακόμα κάτι. Σε μια οικοδομή, όπου όλο το ακίνητο ανήκει εξαδιαιρετου σε ένα ζευγάρι, όμως βάση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας ,κάθε διαμέρισμα και χώρος έχει ποσοστά ιδιοκτησίας όποτε και αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία.

Η ερώτηση μου είναι: αν όλους του ΗΜ/ΧΩ τους υπολογίσω με ένα παράβολο και κατά επέκταση μια αμοιβή, θα έχουν πρόβλημα οι ιδιοκτήτες κατά την μεταβίβαση των διαμερισμάτων (στα παιδία τους ή αν θελήσουν να πουλήσουν κάποιο κλπ κλπ)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει. Παράβολο και αμοιβή πρέπει να κατατεθούν για ΚΑΘΕ αυτοτελη ιδιοκτησία βάση πίνακα ποσοστών. Δεν παίζει ρόλο που όλη η οικοδομή είναι σε δύο άτομα. Η τακτοποίηση γίνεται ανά ιδιοκτήσία και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα και στις μεταβιβάσεις.

 

ppetros, δε σε κατάλαβα. Ο κτηριακός όγκος βγαίνει κυρίως από το διάγραμμα κάλυψης, επομένως για μένα υπερισχύει.

 

Προφανώς αλλά αν κατάλαβα καλά στην περίπτωση του συναδέλφου ισχύει το ανάποδο. Δηλ. η κάτοψη έχει μεγαλύτερες διαστάσεις Η/Χ (προς τα έξω του κτιρίου) από το Δ.Κ. Για αυτό του είπα να το δει με την εκεί Πολεοδομία και τι να δηλώσει στην τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Κοζάνης μου είπαν οτι αν ένα τμήμα ημιυπαιθριου έχει προσμετρηθεί στο ΣΔ, στον υπολογισμό του εμβαδού προς τακτοποίηση πρέπει να υπολογιστεί και αυτό το τμήμα γιατι αποτελεί ενιαίο χώρο με τον υπόλοιπο ημιυπαίθριο. Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει προσμετρηθεί λόγω υπέρβασης του επιτρεπόμενου ποσοστού Η/Χ τότε έχει δίκαιο η πολεοδομία. Προσμετρήθηκε λόγω υπέρβασης ποσοστού αλλά έχει χρήση Η/Χ. Οπότε επειδή ο νόμος τακτοποιεί ως προς την χρήση ακόμα και τα προσμετρούμενα τετραγωνικά θα πρέπει να υπολογισθούν προς τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας απο του τοίχους που ορίζουν τον ημιυπαίθριο δεν έχει υπολογιστεί στο ΣΔ, το εμβαδόν του λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό του προστίμου; Πιστευω πως όχι, μιας και στην εγκύκλιο 5 λέει το εμβαδόν δαπέδου χωρις τοιχοποιίες.

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos και εγω την ιδια γνωμη εχω

 

 

μια απλη ερωτηση:

μου ετυχε για πρωτη φορα μια περιπτωση οπου οι ιδιοκτητες ειναι 2 με ποσοστο 50%

(ολο με εναν ιδιοκτητη ειχα)

 

 

και θα ηθελα να ρωτησω

στο ΦΥΛΛΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ πως θα γραψουμε τους ιδιοκτητες (να τα στριμωξω και τα 2 ονοματα μεσα σε εκεινο το κουτακι δεν μου χωρανε και απο κατω πως θα ξεχωριζει ποιανου ειναι ο ΑΔΤ ή να φτιαξω ενα excellακι και να προσθεσω ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ 2 ???)

 

υπευθυνες δηλωσεις 2 μια απο τον καθενα ή και τα 2 ονοματα σε καθε δηλωση???

 

 

τα ποσοστα της ιδιοκτησιας πρεπει να φαινονται ????

 

 

(εκανα αναζητηση στο φορουμ σε περιπτωση που εχουν ξαναγραφτει αλλα δεν εβγαλε κατι)

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο ειδικου βιβλίου καταχώρησης δεν είναι στην αρμοδιότητα σου να το συμπληρωσείς. Οπότε τι σε νοίαζει πως θα τα γράψει η πολεοδομία. Σε δικιά μου περίπτωση η εδώ πολεοδομία τα εγραψε στο ίδιο κουτάκι χωρισμένα με "/".

 

Υπευθυνες δηλώσεις και απο τους 2 σε δυο αντίτυπα η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επειδή είμαι έτσι κι αλλιώς νέος μηχανικός αλλά και ο νόμος περί τακτοποίησης και αλλαγής χρήσης είναι κάτι πρόσφατο και σε πολλούς (πιστέψτε με ακόμη και στην πολεοδομία) άγνωστο, χρειάζομαι λίγη βοήθεια από τους έμπειρους...

Σε μία αποθήκη έχει γίνει αλλαγή χρήσης κι έχουν φτιαχτεί 2 γκαρσονιέρες. Οπότε προκύπτει το πρώτο ερώτημα. Ακόμη κι αν είναι ένας ο ιδιοκτήτης και πριν 1 η αποθήκη, αφού έχουμε 2 γκαρσονιέρες μιλάμε για 2 αιτήσεις?????

Επιπλέον, αυτό ανήκει σε ένα ζευγάρι. Ποιος από τους 2 μπαίνει στην αίτηση???? Τρίτον. Για να βγει στο τέλος μικρότερο το πρόστιμο καλά θα είναι να δηλωθούν ως πρώτες κατοικίες. Σωστά? Άρα εκεί τα δηλώνω ως πρώτη κατοικία του άνδρα που δεν έχει κατοικία στο όνομά του, γιατί η γυναίκα έχει, η τους βάζω να κάνουν μεταβίβαση στο γιο τους και στα εγγόνια τους που έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα το κάνουν,ώστε να ανήκουν σε άτομα χωρίς κατοικία με σκοπό να μπορούμε να τη θεωρήσουμε ως πρώτη τους?

Μάλλον πρέπει να μαζευτούμε και να σας κεράσω καφέ για να λύσουμε τόσες απορίες. Πάντως επιφυλάσσομαι. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ερώτηση από μηχανικό που δεν έχει καμία επαφή με τα οικοδομικά, σχετικά με την τακτοποίηση για το δικό μου σπίτι: προσμετράται στο εμβαδόν προς τακτοποίηση και αυτό που καταλαμβάνει η σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο στο Α΄υπόγειο και αντίστοιχα η σκάλα από το Α' υπόγειο στο Β' υπόγειο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση απόκρισή σας!

 

Είμαι μηχανικός του Δημοσίου. Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν μπορώ να σφραγίσω μόνη μου την τακτοποίηση και να γλυτώσω την αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι έτσι κι αλλιώς νέος μηχανικός ...

Ως νέος μηχανικός και νέο μέλος στο forum πρέπει να διαβάσεις και να ακολουθείς τους Κανόνες Συμμετοχής. Ο 3ος κανόνας λέιε ότι πριν ανοίξουμε καινούργιο θέμα χρησιμοποιούμε την "Αναζήτηση". Με την αναζήτηση, θα έβρισκες το θέμα "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ" στο οποίο έχουν καταγραφεί πάρα πολλές περιπτώσεις, όπως αυτές που αντιστοιχούν στα ερωτήματά σου.

 

Για διευκόλυνσή σου, υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης λέξεων μέσα στα μηνύματα, σε διάφορα θέματα (Αναζήτηση-Εμφάνιση μηνυμάτων), χρησιμοποιώντας τη λέξη κλειδί που σε ενδιαφέρει, όπως πχ. "γκαρσονιέρα" και από τα μηνύματα που παρουσιάζονται επιλέγεις να διαβάσεις αυτά που περιλαμβάνονται στο θέμα που σε ενδιαφέρει. Έτσι, για παράδειγμα, με την παραπάνω λέξη κλειδί παρουσιάστηκαν πολλά μηνύματα, από τα οποία το 3ο περιλαμβάνεται στο παραπάνω θέμα. Ανοίγοντας το μήνυμα, παρουσιάζεται το μήνυμα #428 στο οποίο περιγράφεται το ίδιο περίπου ερώτημα σχετικά με τον αριθμό των αιτήσεων-φακέλων και στο επόμενο (#429) η απάντηση στον ερωτώντα ότι πρέπει να γίνουν αιτήσεις για όσα διαμερίσματα τακτοποιούνται, ανεξάρτητα εάν ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

 

Με τον τρόπο αυτό θα μάθεις να χρησιμοποιείς σωστά το πλούσιο υλικό που υπάρχει καταγραμμένο στο forum. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.