Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις και τις οδηγίες καθώς και για το ότι μπήκες στον κόπο να γράψεις μία τόσο λεπτομερή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας….θέλω να τακτοποιήσω κάποιους ημιυπαίθριους και 2 ισόγεια γκαράζ που θα γίνουν 2 γραφεία…Η πολυκατοικία ανήκει σε κατασκευαστική εταιρία και τόσο τα διαμερίσματα, όσο και τα γραφεία πρόκειται να πουληθούν σε διαφορετικούς αγοραστές….Πρέπει να κάνω φακέλους για κάθε γραφείο και για κάθε ημιυπαίθριο ανά διαμέρισμα ξεχωριστά? Η επειδή ανήκουν ακόμα στην εταιρία γίνονται όλα με έναν φάκελο άρα και μία αμοιβή μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλά τον Νόμο. Μιλάει για αυτοτελείς ιδιοκτησίες!!

Θα ίσχυε έτσι όπως το λές εσύ αν ΟΛΗ η πολυκατοικία ήταν ΜΙΑ ιδιοκτησία δηλαδή ΔΕΝ είχε γίνει σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέει "αυτοτελείς ιδιοκτησίες" , το εννοεί συμβολαιογραφικά ή μήπως λειτουργικά ?

 

Δλδ σε πολυκατοικία "ν" διαμερισμάτων , του ίδιου ιδιοκτήτη και άνευ συστάσεως ορ. ιδιοκτησίας υποβάλλονται

 

α. "ν" φάκελοι , αμοιβές και παράβολα ή

β. 1 φάκελος , αμοιβή , παράβολο για το συνολικό κτίριο ?

 

Μήπως ισχύει η α περίπτωση και η αυτοτελής ιδιοκτησία νοείται λειτουργικά ?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε οτι σε περίπτωση πώλησης ο κάθε αγοραστής πρέπει να έχει στα χέρια του μια βεβαίωσης περαίωσης της διαδικασίας. Αν η διαδικασία γίνει με ένα φάκελο θα υπάρχει μία αίτηση. Άρα για κάθε ιδιοκτησία (έστω και μελλοντική) ένας φάκελος.

 

-----------------------------------------------------------

 

Κλείστη θέση στάθμευσης μετατράπηκε σε κατοικία. Οι εξωτερικές τοιχοποιίες δεν έχουν προσμετρηθεί στο ΣΔ. Σαν εμβαδό θα βάλω το καθαρό δηλαδή μετρώντας εσωτερικές διαστάσεις αφήνοντας έξω του τοιχούς ή επειδή αυτοί δεν έχουν μετρηθεί στην δόμηση θα πρέπει να βάλω σαν εμβαδό το συνολικό μαζί με τις τοιχοποιίες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας, αφού προς το παρόν δεν έχει πουλήσει κάτι και η οικοδομή είναι δικιά του, τότε με έναν φάκελο (δυστηχώς) τελειώνω...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όσα τα ανεξάρτητα τμήματα που θέλει να πουλήσει αυτοτελώς τόσοι και οι φάκελοι κατα τη γνώμη μου. Πως θα πουλήσει ένα χώρο που έχει τακτοποιηθεί μαζί με αλλο χώρο που θα ανήκει σε άλλο ιδιοκτήτη;

 

Πείτε μου και μια γνώμη για το εμβαδό. Στην πολεοδομία μου ζήτανε το συνολικό εμβαδόν μαζί με τους εξωτερικούς τοίχους και όταν τους λέω για την εγκύκλιο μου απαντάνε οτι σε μεταξύ τους συζήτηση κατάληξαν οτι πρέπει να υπολογίζονται και οι τοιχοποιίες. Δηλαδή αναιρούν την εγκύκλιο. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Πρόκειται για κλειστό χώρο σταθμευσης σε κατοικία και η διαφορά στο πρόστιμο είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Υπόβαλε έγγραφο ερώτημα προς την πολεοδομία ώστε να αναγκαστούν να σου απαντήσουν εγγράφως.

Αν σου απαντήσουν το ίδιο προώθησε την επιστολή στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.