Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Θα καταθέσω το φάκελο με καθαρό εμβαδό και θα δω τι θα γίνει. Αν μου φέρουν αντίρηση θα πάω με την εγκύκλιο μαζί μου. Εξάλλου σύμφωνα με την εγκύκλιο 8 ελέγχεται μόνο η πληρότητα. Αρα απο την στιγμή που ο φάκελος θα είναι πλήρης δεν θα πρέπει να μου φέρουν αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή σας ημέρα! Εχω μία περίπτωση στην οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει ένα ισόγειο (εμφανιζόταν σαν αποθήκη στην άδεια) που το έχει μετατρέψει σε κατοικία σε μια πολυκατοικία που το είχε αγορασε πριν αρκετά χρόνια. Ο φάκελος της αδείας στην πολεοδομία έχει χαθεί στις πλημμύρες (άδεια του 1976) και η υπηρεσία το έχει βεβαιώσει και γραπτώς αυτό. Εγώ τώρα για να του κάνω την τακτοποίηση αλλαγής χρήσης θα πρέπει να προβώ σε ανασύσταση του φακέλου όλης της πολυκατοικίας; Μήπως έχει τύχει παρόμοια περίπτωση σε κάποιον συνάδελφο; Η ανασύσταση πως ακριβώς γίνεται και με τι αμοιβές; Υπάρχει τρόπος να γίνει τακτοποίηση μόνο με τα σχέδια της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας (εάν αυτά υπάρχουν); Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις ότι σχέδια μπορείς να βρείς και από όπου μπορείς να βρείς , αποδείξεις κλπ και τα πας στην πολεοδόμία.

Εκεί θα φτιάξουν νέο φάκελο με διαβιβαστικό για το αρχείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεδομένου ότι για αυτή τη δουλειά θα πρέπει να αμοιφθεί, ο πελάτης-πολίτης ο οποίος θα κληθεί να πληρώσει την αμοιβή, γιατί οφείλει να το κάνει; Τι φταίει επειδή κάποιοι άχρηστοι δημόσιοι λειτουργοί ...χάνουν, αφήνουν να καούν ή "μουλιάζουν" δημόσια έγγραφα; Το είχα πάντα απορία αυτό το εξωφρενικό ζήτημα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ίσως θα πρέπει να το δούμε και λίγο διαφορετικά....

Πολλοί φάκελοι χάνονται από τους ίδιους τους μηχανικούς.....τους παίρνουν και τους ξεχνούν.

Άλλοι ίσως να "αφαιρούνται" έντεχνα για να μην υπάρχουν για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Θεωρώ ότι είναι λίγο παράλογο να θέλει κάποιος ΔΥ να χάνονται οι φάκελοι που έχει χρεωθεί ή να τους χάνει μόνος του.

 

Εκεί που βλέπω ευθύνη είναι, ότι ανά πάσα στιγμή ο ΔΥ που έχει το αρχείο οφείλει να γνωρίζει που είναι κάθε φάκελος και να τον αναζητά όταν δεν επιστρέφεται σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Αυτό φυσικά δεν γίνεται και εκεί είναι το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την τακτοποίηση για το δικό μου σπίτι: προσμετράται στο εμβαδόν προς τακτοποίηση και αυτό που καταλαμβάνει η σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο στο Α΄υπόγειο και αντίστοιχα η σκάλα από το Α' υπόγειο στο Β' υπόγειο??

θεωρώ πως για λόγους απλοποίησης θα μετρήσεις όλο το καθαρό εμβαδό κάθε στάθμης

ασχετα από το τι προσμετράται στη δόμηση και τι όχι

επιπλέον στο παράδειγμά σου αν η κατασκευή ήταν νόμιμη εφόσον έχεια και 3η στάθμη και οι 2 σκάλες στις οποίες αναφέρεσαι θα μετρούσαν στη δόμηση

 

Είμαι μηχανικός του Δημοσίου. Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν μπορώ να σφραγίσω μόνη μου την τακτοποίηση και να γλυτώσω την αμοιβή?

για την απαλλαγή από την αμοιβή διαβάζεις εδώ

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5977&page=4

Link to comment
Share on other sites

Άρη εννοείται ότι δεν θέλει ΔΥ να χάνονται φάκελοι που έχει χρεωθεί. Πρόκειται προφανώς για αμέλεια. Την αμέλεια αυτή όμως, είναι αδιανόητο να την πληρώνει ο πολίτης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια περίπτωση παταριού, το οποίο είχε κατασκευαστεί απο την αρχή με διαφορετικό σχήμα -καλύπτοντας ένα μέρος του κενού- απο αυτό που προβλεπόταν στα εγκεκριμένα σχέδια. Ο χώρος είναι νόμιμος βάσει ενός νόμου του '73 που επέτρεπε την κατασκευή παταριού με εμβαδό ίσο με το μισό του υποκέιμενου καταστήματος χωρίς να χρειάζεται να μπεί στο Σ.Δ. της οικοδομής, ενώ υπάρχει και κανονικό ύψος και εγκεκριμένη κάτοψη παταριού.

Επίσης στην κάτοψη παταριού και στην πραγματικότητα το πατάρι επεκτείνεται εκτός καταστήματος πάνω απο παρακείμενο χώρο γκαράζ του ίδιου κτηρίου.

 

Θεωρείται ότι μπορώ να τακτοποιήσω την αλλαγή του σχήματος του παταριού χωρίς ν'αλλαξω τη χρήση του (δηλαδή είναι πατάρι και το κάνω πατάρι) με το Ν. 3843/10 ή μήπως πάει για νομιμοποιήση;

 

Και στην περίπτωση που τακτοποιήσω το σχήμα, τί γίνεται με την επέκταση η οποία μάλλον δεν εντάσσεται σε κάποια νόμιμη οδό παρότι παρουσιάζεται στα εγκεκριμένα σχέδια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και δεδομένου ότι για αυτή τη δουλειά θα πρέπει να αμοιφθεί, ο πελάτης-πολίτης ο οποίος θα κληθεί να πληρώσει την αμοιβή, γιατί οφείλει να το κάνει; Τι φταίει επειδή κάποιοι άχρηστοι δημόσιοι λειτουργοί ...χάνουν, αφήνουν να καούν ή "μουλιάζουν" δημόσια έγγραφα; Το είχα πάντα απορία αυτό το εξωφρενικό ζήτημα!

 

Τελικά ποιά μπορεί να είναι η αμοιβή για την ανασύσταση του φακέλου; Είναι κάτι που περνά μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ ή υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη του ύψους της διακπεραίωσης αυτής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος που πληρώνεται το παράβολο των 250 ή 350 ευρώ για τακτοποίηση? Γιατί είχα την αίσθηση πως ήταν στο δημόσιο ταμείο αλλά κάποιος συνάδελφος μου είπε πως δεν πληρώνεται εκεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.