Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύτης Πολιτικός Μηχανικός


Topap

Recommended Posts

Όχι, τα 20 μέτρα δεν ισχύουν. Μπορείς να κάνεις κατάδυση και σε μεγαλύτερα βάθη, μειόνοντας αφ΄ενός τον χρόνο κατάδυσής σου και αυξάνοντας αφ΄εταίρου τον χρόνο αποσυμπίεσής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πολύ ενδιαφέρον θέμα Topap.Πόσο να πληρώνεται άραγε μια τέτοιου είδους υποβρύχια αυτοψία?

Σαν να λέμε υποβρύχια πραγματογνωμοσύνη...πραγματικά πολύ πρωτότυπο

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτεις συνάδελφε ή γνωρίζεις?Γιατί αν μιλάμε για τέτοιο ποσό καλύτερα να παραμείνουμε στις "στεγνές" πραγματογνωμοσύνες.

Άλλωστε ,ας μας διαφωτίσουν και οι γνώστες, μία ώρα με μπουκάλες είναι too much νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με 1* δε μπορείς να βουτήξεις μόνος σου. Μόνο με κάποιον που έχει 2*. Το βάθος δεν το θυμάμαι (5-6 νομίζω...). Με 2* μπορείς να βουτήξεις μόνος σου έως 35m. Όσον αφορά στον χρόνο, εξαρτάται από το βάθος, απαιτούνται και αποσυμπιέσεις.

 

edit: 1* max 10m

Link to comment
Share on other sites

Μια 100άρα ευρώ η ώρα.

 

Mου φαίνεται εξωφρενικά μικρό το ποσό,καθώς ο εργάτης αυτοδύτης στην υποθαλάσσια της Θεσσαλονίκης είχε κοστολογηθεί 500 ευρώ/ημέρα για 4ωρη καθημερινή εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά 100 με 200 εκτιμώ. Από ένα προϋπολογισμό που είχα συντάξει για ένα λιμενικό έργο, πρός τις τεχνικές υπηρεσίες θυμάμαι το ποσό των 900 ευρώ για 4μεροκάματα. Τάξη μεγέθους δείχνω που μπορεί και να διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ δύο αστέρια , Μηπως να κάνουμε καμια εταρεία δυτών - μηχανικών ?για να μην σου πω και ψαράδων - μηχανικών....

Link to comment
Share on other sites

Με 1* δε μπορείς να βουτήξεις μόνος σου. Μόνο με κάποιον που έχει 2*. Το βάθος δεν το θυμάμαι (5-6 νομίζω...). Με 2* μπορείς να βουτήξεις μόνος σου έως 35m. Όσον αφορά στον χρόνο, εξαρτάται από το βάθος, απαιτούνται και αποσυμπιέσεις.

 

edit: 1* max 10m

 

Μάνο, με 1* (της PADI αν δεν κάνω λάθος ή όπως την λένε τέλος πάντων) βουτούσα μέχρι 20μ όταν κάναμε μάθημα στα λιμανάκια στη Βουλιαγμένης. Άρα, αυτό είναι στάνταρτ και δεν τίθεται θέμα. Με 2*, κάνεις και βραδινή (αφού κατά την εκπαίδευση σου κάνουν ασκήσεις και υπό τέτοιες συνθήκες).

 

Εξυπακούεται πως βουτάς πάντα ως ζευγάρι, τώρα αν πρέπει να 'χει 1* ή 2*, δεν το θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής.

 

Έχω κι εγώ δύο αστέρια , Μηπως να κάνουμε καμια εταρεία δυτών - μηχανικών ?για να μην σου πω και ψαράδων - μηχανικών....

 

Νομίζω φιάλη-ψαροντούφεκο, φακός-φιάλη-ψαροντούφεκο, φακός-ψαροντούφεκο απαγορεύονται ! (νομίζω)

 

Εdit : Απ' ό,τι μαθαίνω, την νυχτερινή την έκοψαν στα 2* (έδωσα το 1996, άρα πριν 14 χρόνια, επομένως πολλά πράγματα έχουν αλλάξει από τότε).

 

Για δείτε και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.