Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δύτης Πολιτικός Μηχανικός


Topap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν πρέπει να 'χεις ψαρέψει ποτέ με φακό μάλλον ε ; Γιατί αν το 'χεις κάνει, θα 'χεις παρατηρήσει ότι τα ψάρια κοκκαλώνουν (άρα, για τι είδους χόμπυ μιλάμε ; ). Για δες και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψαρέψει πότε ούτε με ψαροντούφεκο! είμαι δύτης μόνο. με φακό έχω κάνει νυχτερινές καταδύσεις , αλλα δεν ήξερα οτι απαγορεύεται στο ψαροντούφεκο.

Link to comment
Share on other sites

Με την πείνα που έρχεται, το ψαροντούφεκο θα χρειαστεί...

Συνιστώ προς Καμάρες-Λαμπίρι...

 

Εχει τιποτα καλο στο Καμάρες-Λαμπίρι?

Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Πάτρας, Δυτικά του Αιγίου.

Παραλίες που δεν πολυγεμίζουν με κόσμο.

Ιδανικές για ψαροντούφεκο...Προσωπικά προτιμώ χταποδιέρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πρώτο αστέρι ΚΜΑΣ ΕΟΥΔΑΚ, ασχολήθηκα παλαιότερα με σκοπό να κάνω αυτοψίες για την ακρίβεια έχω κανει κανα δυο καθαρισμούς σε πλοία , αλλά έκτοτε δεν το κυνήγισα άλλο, έχω να βουτ΄ξω με μπουκάλα κανα 2 χρόνια τώρα. Το πρώτο αστέρι το παίρνεις για εκπαίδευση μέχρι 18μ (εκεί είναι οι εξετάσεις) εγώ έχω πάει μέχρι 45 φυσικά με ποιο έμπειρη ομάδα.

(Γεια αυτούς που είναι από τα μέρη Λαμπίρι κλπ ξέρω όλο το βυθό στην Παναγούλα ξέρει κανείς ποιος π....ης έβγαλε το ροφο που ταίζαμε? και γώ ψαροτουφεκάς είμαι αλλά υπάρχουν και κάφροι!!!)

Αυτό που χρειάζεται είναι να πάρεις άδεια επαγγελματία δύτη (θέλει και ασφάλεια και ΚΑΔ κλπ) αφού έχεις παρει το 1ο αστέρι και σαφώς πρέπει να βουτάς στην αρχή με άλλον επαγγελματία δύτη και να πιστοποιείς τις ώρες βουτιάς σου, λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Βέβαια υπαρχουν και εκεί διάφορα "άλλα κόλπα" από χρόνια δύτες που δεν είναι μηχανικοί.

 

Ο φακός απαγορεύεται στο ψαροτούφεκο ακόμα και μέρα.

Μόνος σου δεν βουτάς ποτέ απαγορεύται ακόμα και στα 5 μέτρα. Άλλο αν γίνεται συχνά. Ακόμα υπάρχουν περιοχές που επιτρέπεται ο υποβρύχιος τουρισμός και περιοχές που απαγορεύται λόγω αρχαικαπηλίας, υποθαλλάσιων προστατεόμενων περιοχών κλπ.

Για το πόσα μέτρα μπορείς να βουτάς με ασφάλεια είναι κάτι που έχει να κάνει με το βάθος όπως έιπαν οι παραπάνω συνάδελφοι. Για την ακρίβεια μέχρι τα 12 m (αν θυμάμαι καλά) έχεις 200min ND time (στα 15 100min κοκ) δηλαδή πρέπει να παραμείνεις πάνω από 200 min στα 12 m για να αρχίζουν να αλλάζουν οι περιεκτικότητες του αζώτου στο αίμα σου οπότε και θα χρειαστείς αποσυμπίεση....

Link to comment
Share on other sites

Nαι, γεια σου, θυμάμαι μας είχαν δώσει και κάτι αδιάβροχους πίνακες του αμερικάνικου ναυτικού με τους χρόνους αποσυμπίεσης - λόγω κινδύνου εμβολής αζώτου - "μέθης βυθού" στην πιάτσα - και κάτι άλλα τέτοια περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος από τους παραπάνω συναδέλφους έχει πραγματοποιήσει αυτοψία-πραγματογνωμοσύνη (υποβρύχια) και να μας πει για την αμοιβή υπάρχει?

 

Υ.Γ. καλό το ψαροντούφεκο αλλά η εμπειρία σκάφος καλάμι μπυρόνια είναi top:cool:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.