Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία μεταλλικών κατασκευών


liakar

Recommended Posts

ΠΔ 71/88, Κανονισμός πυροπροστασίας των κτιρίων ΦΕΚ32Α 17-2-88.

Το λέει στο άρθρο 14,παράρτημα Α στο υποάρθρο 3(Φέρουσες κατασκευές από μορφοσίδερο) ΅Σιδηρές κατασκευές χωρίς ειδική πυροπροστατευτική επίστρωση η επένδυση θεωρούνται ότι παρουσιάζουν μηδενικό δείκτη πυραντίστασης΅.(κτλ..)

Νομίζω δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Μπορεί κάποιος αν έχει, να ανεβάσει μια μελέτη θερμομόνωσης μεταλλικού, ή να μου την στείλει mail. Θα ήθελα να έχω μία σαν πρότυπο.

Χρησιμοποιώ το civil και δεν έχει τίποτα για μεταλλικά ούτε καν βιομηχανικό δάπεδο, για πανέλα κτλ. ούτε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να συνοψίσω:

Μεταλλικός σκελετός (σιδηροκατασκευή):Δ.Π.σιδήρου=0

Χρειάζεται πυράντοχη βαφή, εφόσον απαιτείται δείκτης πυραντίστασης>0

Εφόσον μιλάμε για πάνελς (δεν είναι υποχρεωτικό, μπορει σε σιδηροκατασκευή να χτίσεις και τούβλο, ΥTONG κλπ) έχουμε 2 περιπτώσεις:

Εάν δε μιλάμε για ψυγεία, τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πάνελ με "γέμιση" πετροβάμβακα ή άλλα άκαυστα υλικά, με μεγάλους Δ.Π.

Όταν όμως μιλάμε για ψυγεία, τότε αναγκαστικά πάμε σε πολυουρεθάνη, με Δ.Π.=0.

Υπάρχουν και πάνελς που δέχεται η Π.Υ. με Δ.Π.=60min, αλλά καμία σχέση με τα πάνελς πολυουρεθάνης πάχους >=100mm που απαιτούνται σε ψυχροσυντηρήσεις.

Δυστυχώς η πολυουρεθάνη σε πάνελ είναι πολύ εύφλεκτη, η μάλλον για να είμαι ακριβής, αν πάρει, δε σβήνει με τίποτα.

 

Πάμε στη θερμομόνωση, η οποία μην ξεχνάτε συνεχίζει να εκπονείται σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις, αντί της ενεργειακής μελέτης, εφόσον απαιτείται.

Η σιδηροκατασκευή φ.ο. δεν παίζει κανένα ρόλο, αφού όπως σωστά τόνισε συνάδελφος παραπάνω, τα ΗΕΑ θα καλύπτονται μπρος ή πίσω από πάνελς.

Πάμε στα πάνελς. Προσοχή στις βιβλιογραφίες χρειάζεται στη μονάδα του Κ (άλλες δίνουν το Συντ. Θρμπρτότητας σε W/m2.h.οC και άλες σε Kcal/m2.oC)

Ο Κ των πάνελς πολυουρεθάνης ξεκινάει από το 0,4 των 40mm και φτάνει έως το 0.10

των 180mm. Eφόσον κάποιος θέλει μπορώ να γίνω και αναλυτικότερος.

Κατάτ' άλλα, δε διαφέρει σε κάτι από τις συνήθεις μελέτες. Προσοχή πρέπει να δοθεί στην οροφή, για να καλυφθεί η γενική απάιτηση, θα πρέπει να γίνει ψευδοροφή από πάνελ, αλλιώς μόνον με τη λαμαρίνα της επικάλυψης...γιοκ

Τέλος το δάπεδο. Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν λιγάκι, γιατί ένα απλό δάπεδο χωρίς μόνωση, δεν καλύπτει τiς απαιτήσεις (ενδεικτικά, Κ=1.53)

Γι' αυτό εγώ στις μελέτες μου (που αφορούν κυρίως ψυγεία-διαλογητήρια) βάζω δάπεδο με μόνωση διογκωμένης πολυστερίνης 5cm, που μου δίνει Κ=0.37. Φυσικά, αυτό είναι το δάπεδο των ψυκτικών θαλάμων αλλά....εγώ το ονομάζω δάπεδο ψυγείου-διαλογητηρίου (όποιος τό 'πιασε, τό 'πιασε).

Επειδή εργάζομαι ως μελετητής σε τεχνική εταιρεία με κύριο αντικείμενο τη βιομηχανική ψύξη, και για εκδόσεις οικοδ. αδειών αλλά και για σχεδιασμό ψυκτικών εγκ/σεων και κτιρίων σιδηροκατασκευής, όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, ας στείλει μήνυμα.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και αν έχεις μεταλλική κατασκευή με τούβλο τι γίνεται με τον ΚΕΝΑΚ(περίπτωση κατοικίας)???

Αντε την τοιχοποιία την βγάζεις με συντελεστή θερμοπερατότητας 0.45, την κολώνα με ποιό τρόπο την μονώνεις ώστε να επιτύχεις συντελεστή 0.45?

Έχει κανείς δεί πρακτικά πως γίνεται και εάν αντέχει στον χρόνο???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδλεφοι επείδη δν βγάζω άκρη, έχω μια μεταλλική αποθήκη και θέλω πυραντίσταση 30 λεπτών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πίνακας παθητικής πυραντίστασης μεταλλικών δομικών στοιχείων!!!!

 

Πως θα υπολογίσω την προσφορά της βαφής ή κάποιας άλλης επέμβασης???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι τυποποιημένο για να το εντάξω στο τεύχος της παθητικής πυροπροστασίας!!!??? Μου φαίνεται περίεργο για την π.π να κάνουμε τόση φαβούρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμος εναντι πυρκαγιας ειναι ολοκληρο μερος του ΕΚ οπως ειδες...

 

Υπαρχουν και αλλες λυσεις..

πχ βαλλε πανελ πετροβαμβακα 8εκ και "ντυσε" ολο το κτηριο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.