Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία μεταλλικών κατασκευών


liakar

Recommended Posts

μαλλον αυτό θα κάνω τερρυ ή θα βάλω βαφή γτ θέλω μόνο πυραντίσταση 30 λεπτών! Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει ισχύουσα νομοθεσία για τα μεταλλικά όπως στις άλλες κατασκευές και δν γνωρίσω με τι τιμές να καταθέσω το τεύχος για να γίνει αποδεκτο!

 

Αν υπάρχει κάποιο λινκ να με παραπέμψεις με τις παραμέτρους των υλικών αυτών ή κάποιο έτοιμο τεύχος θα με βοηθούσες αρκετά!

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ή κάποιο έτοιμο τεύχος

 

Δυσκολο...

 

Μια χαρα νομοθεσια υπαρχει..

Ολοληρος κανονισμος...

ΠΡΟΣΕΧΕ, διοτι αν ειναι επ. χωρος πρεπει να εισαι νομικα οκ....

Περισσοτερα κτηρια εχουν πεσει λογω πυρκαγιας, παρα λογω σεισμου..

 

Η βαφη δεν ειναι κατι απλο τοσο στον υπολογισμο οσο και στην εφαρμογη..

Διαβασε τον ΕΚ για να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτή τη σελίδα με εγκεκριμένα, από το πυροσβεστικό σώμα, υλικά πυροπροστασίας και ψάξε για τις αντίστοιχες βαφές (πχ Νο 11).

 

Τα πλήρη φυλλάδια δίνουν απαραίτητο πάχος βαφής (ξηρού υμένα) για συγκεκριμένο δείκτη πυραντίστασης, ανάλογα με τη μορφή της διατομής (περίμετρος/εμβαδό). Δεν βρήκα κάτι τέτοιο με μια πρώτη ματιά σήμερα. Ψάξε και στη σελίδα του πυροσβεστικού σώματος και αυτές των κατασκευαστριών εταιριών. Αν δεν καλυφθείς, στείλε πμ να σου στείλω υλικό που είχα βρει παλιότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσον αφορα το παχος της βαφης..

Εξαρταται πχ και απο την εντατικη κατασταση του καθε μελους και φυσικα απο την ποιοτητα του χαλυβα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να είναι "ισοπεδωτικός" και να δίνει υποδείξεις για την χειρότερη περίπτωση. Έχω δει μια συνταγή για όλα αλλά και πιο αναλυτικές υποδείξεις, που λαμβάνουν υπόψιν την επιτρεπτή αύξηση της θερμοκρασίας του δομικού στοιχείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει κάποιος κανένα τεύχος πυροπροστασίας απο μεταλλικό υπόστεγο ή παρόμοιο μεταλλικό κτίριο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε εσωτερικό πατάρι χώρου συνάθροισης κοινού (Άρθρο 10) έχω μεταλλικό φέρων οργανισμό.

Το ίδιο ισχύει και για το κλιμακοστάσιο.

 

Το πατάρι θα επενδυθεί με γυψοσανίδα. Το πρόβλημα μου είναι στο κλιμακοστάσιο.

Δεν είναι εύκολο να επενδυθεί, και σχεδόν αδύνατον να βαφτεί.

 

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Πως μπορώ να υπολογίσω εάν έχω ήδη ΔΠ που με καλύπτει;

 

terry, μπορώ να βρω κάπου τους ΕΚ1 και ΕΚ3 στα ελληνικά;

Edited by miltos
Δεν πραγματοποιήθηκε επεξεργασία
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι αλλο μπορεις να κανεις περα απο την πυραντοχη βαφη.

Αλλα να ξερεις οτι η υφη της δεν ειναι λεια, ειναι σαν τριμμενος σοβας.

 

Το να υπολογισεις το ΔΠ δεν ειναι κατι απλο και μαλλον δεν ειναι αντικειμενο ενος ΜΜ.

 

Δεν ξερω αν εξυπηρετει να "κανεις" το κλιμακοστασιο πυροπροστατευμενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αισθητικά τουλάχιστον δεν εξυπηρετεί καθόλου.

Πρόκειται για 125 τμ με ωφέλιμο 85, ούτε να το σκεφτεται ο ιδιοκτήτης.

(Αυτός είναι και ο λόγος που μου ζητάνε πυρανίχνευση στην ενεργητική, τα εσωτερικά ανοίγματα)

 

Δεν πιάνομαι τελικά με ΕΚ κτλ.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να επενδυθεί μία σκάλα με γυψοσανίδα....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω λόγω ενασχόλησης μου με τον τομέα της παθητικής πυροπροστασίας και συγκεκριμένα στο κομμάτι του δομικού χάλυβα ότι :

  • Ο κατάλογος της πυροσβεστικής για τα υλικά δεν ισχύει πια, απλά παραδίδονται τα certificates και οι δοκιμές των προϊόντων απο τους οίκους που έχουν γίνει οι εν λόγω δοκιμές και αν είναι αναγνωρισμένα απο τον ΕΣΥΔ (Εθνικό Σύστημα Διαπίστευσης) τότε το προϊόν θεωρείται εγκεκριμένο.
  • Η πυράντοχη βαφή έχει πολύ αισθητικό αποτέλεσμα αλλά περιορισμένο δείκτη πυραντίστασης ( εώς 90min), για μεγαλύτερους δείκτες πυραντίστασης (έως 240min) θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε κονίαμα βάσης βερμικουλίτη του οποίου το αποτέλεσμα είναι αυτό που λέγεται παραπάνω "τριμμένος σοβάς".
  • Ο τρόπος υπολογισμού είναι σχετικά απλός απλά χρειάζεται να έχουμε ακριβώς τις διατομές και τους τύπους των μεταλλικών στοιχείων, τα loading tables της βαφής ανάλογα με αυτά τα στοιχεία και τους πίνακες αναγωγής του πάχους ξηρού υμένα σε kg βαφής.
  • Υπάρχει η επιλογή της επένδυσης με πυράντοχη δομοσανίδα βάσης πυρτιτικού ασβεστίου ή πάλι βερμικουλίτη (δ.π εώς 5 ώρες)

Για παραπάνω λεπτομέρειες στείλτε pm

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.