Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Inox και σκουριά


jtsep

Recommended Posts

Πρόσφατα φιλικό μου ζευγάρι αγόρασε για το καινούριο του σπίτι ηλεκτρικές συσκευές. Στην ειδική συσκευασία που ήταν η κάθε συσκευή, άνοιξαν μία μικρή οπή για να δούνε το χρώμα (από περιέργεια).

Μετά από 15 περίπου ημέρες όταν ήρθε η ώρα να περαστούν οι συσκευές στην κουζίνα παρατήρησαν πάνω σε αυτές κόκκινα σημάδια (σκουριά). Ύστερα από ψάξιμο ο τεχνικός της εταιρείας τους είπε ότι τα σημάδια αυτά προήλθαν από την οπή που άνοιξαν στις συσκευασίες επειδή ο χώρος στον οποίο και βρίσκονταν, είχε υγρασία (δεν είχε στεγνώσει ακόμη καλά από τα βαψίματα κ.α.).

 

Εϊναι πολύ μικρό το διάστημα των 15 ημερών ώστε να αλλάξει όψη η εξωτερική επιφάνεια ενός ανοξείδωτου χάλυβα.

Μπορεί να εμφανιστούν κηλίδες αλλά μετά από πολύμηνη ή πολυετή έκθεση σε υγρασία.

 

Εξάλλου τι υγρασία μπορεί να υπάρχει σε ένα δωμάτιο; Οχι πάνω από 60 άντε 65%.

Πάρε μαύρη λαμαρίνα και βάλτην σε ένα δωμάτιο με υγρασία 65%. Πάω στοίχημα ότι σε 15 ημέρες θα έχει ελάχιστα έως καθόλου σημάδια (λόγος επιφάνειας μικρότερος από 0,5%) από σκουριά.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορες κοροιδιες απο τους τεχνικούς. Πισω οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω! Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες inox οι οποίες και χρησιμοποιούνται στις ηλεκτρικές συσκευές. Ποία είναι η συνηθέστερη που χρησιμοποιείται από τα γνωστά εμπορικά καταστήματα μην πω όλα? ή καλύτερα να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω ότι υλικό αυτό είναι αξιόπιστο? (κάποιος συνάδελφος είπε προηγουμένως αν κολλάει κάποιο μαγνητάκι (προφανώς τότε υπάρχουν κράματα σιδήρου).

CostasV.

Και εγώ όταν το άκουσα μου φάνηκε περίεργο. Μα πόσο υγρασία να έχει ο χώρος άντε όλο το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνητης δεν καταλαβαινει διαφορα σε τυπους. Ειπαμε σε μια ηλεκτρικη συσκευη 304 ειναι αρκετο. Σε μια οικοδομή εσωτερικα παμε στο 316, εξωτερικά 316L και πάνω. Βεβαια ανα τυπο βαλτε και ενα 20% καθε φορα που ανεβαινεται. Τωρα δυο εταιρειες στην Ελλαδα εχουν 316L και ξερουν να το δουλεουν. Τωρα επειδη στην ελλαδα το εισαγουμε μακρυα απο το πολωνικό δεν ειναι κατα AISI. Αναγκαστικά ιταλικο, γερμανικό και αγγλια. Τωρα κοβεται με ειδικό τροπο, συγκολληση, χημικος καθαρισμός, κλπ. Τωρα για τις ηλεκτρικες συσκευες με την σκουρια

 

http://www.frankeksd.com/cleaninginstructions.php?node=30&cleanid=1

 

και εδω τελειωνουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Κάνω ένα revive το ποστ αυτό διότι ερευνώ την αντικατάσταση μιας κτισμένης καμινάδας με νέα INOX.

 

Διαπίστωσα λοιπό ότι κυκλοφορούν καμινάδες με 304 και με 316L χάλυβα.

 

Έχει κάποιος πείρα με καμινάδα από 304 ή από 316L να μας πει για την ανθεκτικότητα σε βάθος χρόνου?

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αναβιώνω το παλιό post για να γράψω την δική μου εμπειρία.

Από την δική μου οπτική σκοπιά και αν έχω δει διαφορετικά είδη INOX. Εν αρχή είναι το 304, το οποίο δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι INOX από μεταλλουργικής/τεχνικής ορολογίας, όλη η αγορά όμως INOX το λέει. Δηλαδή αν πάρεις σε μια εταιρεία εμπορίας μετάλλων και του πεις "θέλω μια λαμαρίνα inox" θα σου πει 304.

Εγώ όταν θέλω inox το θέλω κυρίως για αντοχή σε θερμοκρασία, όχι τόσο σε διαβρωτικούς παράγοντες! Για αντοχή σε θερμοκρασία (ας πούμε 800 βαθμούς ενός θαλάμου καύσης), το 304 δεν αντέχει, αλλά ΟΥΤΕ και το 316! Το 316 είναι για food industry κυρίως. Για θερμοκρασία πυρίμαχο έχουμε το 310 & 310S.

Για υψηλούς διαβρωτικούς παράγοντες (οξέα, άλατα, κλπ) υπάρχει άλλο υλικό (ακριβό!), το 904L που δεν είναι ακριβώς INOX - θα το βρείτε σε 1-2 εξειδικευμένα μαγαζιά με την εμπορική ονομασία URANUS.

Τέλος, για διαβρωτικά περιβάλλοντα υπάρχει και ένα υλικό με την εμπορική ονομασία CORTENE το οποίο δεν είναι ανοξείδωτο, αλλά η σύστασή του δημιουργεί μια προστατευτική επιφάνεια οξείδωσης κατόπιν επαφής του με τον αέρα, που προστατεύει τα υφιστάμενα στρώματα από την περαιτέρω διάβρωση.

Για καμινάδες (χαμηλή η θερμοκρασία) καλύτερα 304 παρά 316 κατά την άποψή μου, και ακόμα καλύτερα URANUS αλλά πολύ  ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mechpanos said:

Για υψηλούς διαβρωτικούς παράγοντες (οξέα, άλατα, κλπ) υπάρχει άλλο υλικό (ακριβό!), το 904L που δεν είναι ακριβώς INOX - θα το βρείτε σε 1-2 εξειδικευμένα μαγαζιά με την εμπορική ονομασία URANUS.

Έτσι το βρίσκεις πράγματι, πλην όμως δεν παύει σαφέστατα να είναι ανοξείδωτος χάλυβας (ωστενιτικής μορφής / δομής). Η μόνη ουσιαστική διαφορά του με τον 316 αν θυμάμαι καλά, είναι η περίπου διπλάσια περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο, η οποία και το κάνει πιο ανθεκτικό σε διαβρωτικό περιβάλλον. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Directionless said:

Έτσι το βρίσκεις πράγματι, πλην όμως δεν παύει σαφέστατα να είναι ανοξείδωτος χάλυβας (ωστενιτικής μορφής / δομής). Η μόνη ουσιαστική διαφορά του με τον 316 αν θυμάμαι καλά, είναι η περίπου διπλάσια περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο, η οποία και το κάνει πιο ανθεκτικό σε διαβρωτικό περιβάλλον. 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση! Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, γράφω αυτά που έχω διαπιστώσει από την μικρή εμπειρία μου. Δηλαδή 304~=316<310 σαν πυρίμαχο, σαν αντιδιαβρωτικό 304<904L(uranus), το 316 δεν το έχω δοκιμάσει από ότι θυμάμαι, γιατί δεν μου το πρότειναν οι ίδιοι οι έμποροι ανοξείδωτου χάλυβα για τις χρήσεις που ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/6/2010 at 8:08 ΜΜ, Ροδοπουλος said:

Σου μιλαω ειλικρινα. Η κατηγορια ΙΝΟΧ ειναι απο 316 και πάνω. Εαν καταβασεις το ASM Materials Manual θα τπ βρεις. Με βαση αυτο ο προεδρος εσκισε τον εργολαβο. Εβαλε 304 σε ξενοδοχειο 150 μετρα απο την θαλασσα για 135000. Ο προεδρος με βαση την επισημη μεταφραση εβγαλε αποζημειωση 270000 λογω εμπορικής ζημιας. Η βλακεια του ηταν οτι στο συμφωνητικό εγραψε 304 ΙΝΟΧ.

 

INOX ειναι trademark μιας Ιταλικής Εταιρειας. ΙΝΟΧ ειναι καθε ανοξειδωτο με 2-3% Μο (απο 316 και πάνω). Επισης θα πρεπει να ειναι ΑISI grade.

Καλημερα κυριε Ροδόπουλε.

Θα θελα να σας ρωτήσω για κατι σοβαρό που με προβληματίζει. Είμαι επαγγελματίας καθαριστής και με το συνεργείο μου καθαρίσαμε μια κουζίνα ξενοδοχείου με ΙΝΟΧ.

Απο την αρχή καταλαβα οτι κατι περιεργο συμβαινει με τις επιφανειες αυτες - ενω περνιουνται με πανι μικροινών, νωπό και στεγνο μετα, στο τελος αφηνει ιχνος σαν μουντζουρα την φορα του πανιου. Εχω αναλαβει παρα πολλες φορες παρομια εργα αλλα αυτο δεν το εχω ξανασυναντησει αυτο - με αλλα λογια ειναι προβληματικό στο καθαρισμα - με ασυνιθιστα περισσότερο κοπο συνέρχεται με την χρήση ειδικων γαλακτώματων για ΙΝΟΧ αλλα αυτο δεν μπορει να γινεται συνεχεια απο τους ανθρωπους τις κουζίνας κατα την χρηση της.

Το κακο ειναι οτι φοβάμαι πως θα επιρρίψουν ευθυνες σε εμας γι αυτο. Ειμαι σιγουρος οτι δεν σχετιζετε με εμας και για τον επιπλεων λογο, οτι το ιδιο φαινομενο παρουσιάζουν ΙΝΟΧ του συγκεκριμένου ξενοδοχειου στα οποια δεν δουλεψαμε εμεις. Μηπως εχετε συναντησει ξανα εσεις ή κάποιος αλλος κατι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.