Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία εκπόνησης μελετών με το Fine


Fade2Black

Recommended Posts

Καλημέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση που προφανώς είναι ερώτηση ασχέτου και θα ήθελα τη βοήθεια σας αν είναι εύκολο. Έχω αρχίσει να ψάχνω το Fine εδώ και λίγο καιρό μόνος μου έτσι για να μάθω πως δουλεύει και να πάρω χαμπάρι από τις βασικές μελέτες. Κοίταγα ως τώρα κάποιες έτοιμες μελέτες για να δω το αποτέλεσμα, ενώ προχτές βρήκα κάποιες έτοιμες κατόψεις από το autocad από ένα σπίτι που είχε φτιάξει στο παρελθόν ένας φίλος πολιτικός, για να μελετήσω και κάτι στην πράξη. Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω αυτές τις κατόψεις και να προσπαθήσω να κάνω κάποια από τις βασικές μελέτες (π.χ. θερμομόνωση, ύδρευση κλπ) για να δω τις βασικές αρχές λειτουργίας του fine και γενικά πως δουλεύει. Έχω και τα εγχειρίδια/manuals του Fine/Adapt κλπ αλλά για το πως να αρχίσω δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Μπορεί κάποιος να μου πει τις βασικά βήματα για την εκπόνηση μίας μελέτης π.χ. θερμομόνωσης, ή να μου πει κάποιο μέρος που μπορώ να βρω πως γίνεται;

 

Π.χ. Παιρνάμε τις κατόψεις στο Fine πρώτα πρώτα; Μετά λέει στο εγχειρίδιο ότι ορίζουμε τα στοιχεία του κτιρίου στο Fine. Τι ακριβώς κάνουμε δηλαδή και πώς; Μετά περνάμε στο φύλλο υπολογισμών μέσω του AutoBLD;

 

Μπορεί δηλαδή κάποιος να μου δώσει τα βασικά βήματα για το πως εκπονούμε μία μελέτη αλλά με λίγο πιο κατανοητό τρόπο από αυτόν του manual; Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων καθότι έχω κουραστεί σαν αρχάριος να ψάχνω μόνος μου και να μην βγάζω άκρη. Έχω απελπιστεί.

 

Χίλια ευχαριστώ για πιθανές απαντήσεις/εξηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε αν θες μια ματιά σε αυτό το βιβλίο

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=535817&prid=224238&deid=0

 

Δεν το έχω διαβάσει γιατί τελικά στράφηκα σε λογισμικό άλλης εταιρείας, αλλά έχω ακούσει ότι κάνει για τη δουλειά που θες, να σου δώσει δηλαδή κάποιες κατευθύνσεις για τις βασικές μελέτες. Αν κάποιος άλλος το έχει θα μπορεί να εκφέρει εμπεριστατωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, ήμουν στον Παπασωτηρίου πριν λίγες μέρες (την Τετάρτη αν δεν απατώμαι) και κοίταγα για βιβλία σχετικά, το συγκεκριμένο δεν υπήρχε. Θα το ελέγξω από βδομάδα και ελπίζω να διαφοροποιείται από το manual. Αν υπάρχει άλλος κανείς που μπορεί να περιγράψει σύντομα τη διαδικασία για να προχωρήσω λίγο στη μελέτη μου, ευπρόσδεκτος! :D

Link to comment
Share on other sites

Ένας συνάδελφος που μου είχε δώσει μια παλιά έκδοση *********** είχε και ενα demo πως δουλεύεις το σχεδιαστικό του με βιντεάκια-χωρίς αυτό δεν πας πουθενά εκτός αν έχεις κάποιον να σου δείξει,και πάλι με αυτά μόνος σου πρέπει να 'λιώσεις' κάπως για να μάθεις.

Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ και τις νεες εκδόσεις δεν ξέρω τι παιζει.

 

 

Σας παρακαλώ διαβάστε πολύ προσεκτικά ΑΥΤΟ

ilias

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που προτείνει ο choutos θα σε βοηθήσει πολύ για να μάθεις πολλές από τις βασικές αρχές του προγράμματος. Θα έλεγα ότι τα αξίζει τα λεφτά του! Από εκεί και πέρα αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές (ηλεκτρολογικά κ.τ.λ.) θα πρέπει να αγοράσεις άλλα βιβλία της TeΚΔΟΤΙΚΗΣ (ρίξε μια ματιά στο site).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ρίξε αν θες μια ματιά σε αυτό το βιβλίο

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=535817&prid=224238&deid=0

 

Δεν το έχω διαβάσει γιατί τελικά στράφηκα σε λογισμικό άλλης εταιρείας, αλλά έχω ακούσει ότι κάνει για τη δουλειά που θες, να σου δώσει δηλαδή κάποιες κατευθύνσεις για τις βασικές μελέτες. Αν κάποιος άλλος το έχει θα μπορεί να εκφέρει εμπεριστατωμένη άποψη.

 

αυτο ειναι του 2003 , δεν θα εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε στο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές αρχές σε όλες τις μελέτες είναι οι ίδιες. Ο τρόπος χρήσης του προγράμματος είναι λίγο πολύ ο ίδιος.

 

Αυτό που αλλάζει είναι η νομοθεσία. Το πρόγραμμα ΔΕΝ αντικαθιστά τον μηχανικό, απλά επιταχύνει την εκπόνηση της μελέτης κάνοντας τους υπολογισμούς αντί να τους κάνει ο μηχανικός με το χέρι.

 

ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα δεν λαμβάνει ευθύνη για τα τεύχη που τυπώνει. Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά και μόνο τον μηχανικό που βάζει την υπογραφή του.

 

Έχω την τελευταία έκδοση του προγράμματος και το είχα πρωτοχρησιμοποιήσει πριν σχεδόν 10 χρόνια. Υπάρχουν σημαντικές βελτιώσεις αλλά αν δεν ξέρεις τους κανονισμούς το πρόγραμμα δεν θα σε βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μάθεις το πρόγραμμα πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις το βιβλίο που προτάθηκε στο #2 και τα videο που προτάθηκαν στο #6.

 

To βιβλίο είναι διαφορετικό από το manual, σε πηγαίνει με τη σειρά που πάει μια μελέτη, δεν εξηγεί απλά το menu όπως το manual. Τα video μπορείς να τα πάρεις από την 4Μ.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας συνάδελφοι

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει διαθέσιμο σε ηλεκτρονική μορφή το manual του σχεδιαστικού FINE. Έχω σε hardcopy μόνο το υπολογιστικό ADAPT και μέχρι τώρα έκανα τη δουλειά μου με αυτό αλλά σκοπεύω να αγοράσω και το σχεδιαστικό γιατί από συναδέλφους μαθαίνω ότι βολεύει πάρα πολύ για την εισαγωγή των δικτύων αυτόματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.