Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρέπει να καταργηθεί ο ελάχιστος μισθός των εργαζομένων ;


gaganian

Πρέπει να καταργηθούν οι ελάχιστοι μισθοί των εργαζομ  

38 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πρέπει να καταργηθούν οι ελάχιστοι μισθοί των εργαζομ

    • Ναι
      5
    • Όχι
      33


Recommended Posts

Γιά μένα πρέπει να καταργηθεί η υποχρεωτική ασφάλιση .

Μιλάμε γιά τεράστια ποσά που αυξάνουν το κόστος εργασίας , χωρίς πλέον καμμία ανταποδοτικότητα .

 

Τώρα βέβαια τι θα γίνει με τις συντάξεις των σημερινών συνταξιούχων ?

Επειδή είμαι μεσήλικας , μπορεί τυπικά να με νοιάζει , μιά και ευελπιστώ να συμπεριληφθώ στους συνταξιούχους στο μέλλον .

 

Αν όμως ήμουν 20-25-30 χρονών και ήξερα ότι εγώ είμαι η γενιά των 700 ευρώ , αλλά στον εργοδότη μου κοστίζω 1200 ευρώ και έτσι γίνεται η απασχόληση μου δυσκολότερη , θα με απασχολούσε πολύ αυτό το θέμα .

 

Αρα κατάργηση των υποχρεωτικών εισφορών ? Ναί η όχι .

 

Αλλωστε το μνημόνιο προβλέπει βασική σύνταξη 350 Ευρώ και μετά ότι έχεις πληρώσει όλα τα χρόνια να παίρνεις ανάλογα . Ακόμη προβλέπει ότι άμα έχεις δώσει πολλά και πάρεις καλή σύνταξη με τα λεφτά σου , τότε ούτε την βασική σύνταξη θα πάρεις .

 

Αλλάξτε το ερώτημα λοιπόν .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πρέπει να καταργηθέι ο ελάχιστος Μισθός των Εργαζομένων όπως θέλει το ΔΝΤ?

Τώρα που πρακτικά καταργήθηκε ο ελάχιστος μισθός, αποδείχθηκε από τις εξελίξεις των τριών ετών από την ανάρτησή σου ότι μάλλον δεν ήταν η σωστή επιλογή... Έφερε τόσο πόνο και δυστυχία... Και δεν μείωσε και την ανεργία όπως ευαγγελίζονταν... Και "πάγωσε" τις πωλήσεις... Κάτι που με τη σειρά του επέτεινε την ανεργία...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να απολαμβάνετε τον Καπιταλισμό γιατί σας διαβεβαιώνω ούτε και με αυτό θα χορτάσει...!

 

http://youtu.be/Cd2qqfZ2rfo

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έχετε μια αίσθηση της ... κατεδάφισης των εργασιακών, το 2011 ο μισθός βάσει της Σ.Σ.Ε. για Μηχανικό κάτω των 25 ετών ήταν €1364,59 (μικτά), ενώ τώρα είναι €602,92 (μικτά), βάσει της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. (η οποία καταργείται κι αυτή τώρα, και ο ελάχιστος μισθός θα καθορίζεται με υπουργική απόφαση...).

Μιλάμε για μείωση 56% !!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @gp1,

 

Χρήσιμη η ενημέρωση που μας κάνεις αλλά μπαίνεις σε πολλά διαφορετικά σημεία και γράφεις τα ίδια και τα ίδια . Καταντάς κουραστικός . Ειλικρινά

 

Δεν ξέρω γιατί οι συντονιστές δεν σου κάνουν παρατήρηση που επαναλαμβάνεσαι αλλά την επόμενη φορά που θα περιφέρεσαι γράφοντας τα ίδια και τα ίδια , θα σου βάλω άλλη μία αρνητική φήμη γιατί κουράζεις .

Edited by skafos
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ skafos, στο ερώτημα του gaganian:

Πρέπει να καταργηθέι ο ελάχιστος Μισθός των Εργαζομένων ?

εγώ απάντησα ότι

το 2011 ο μισθός βάσει της Σ.Σ.Ε. για Μηχανικό κάτω των 25 ετών ήταν €1364,59 (μικτά), ενώ τώρα είναι €602,92.

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο που χρειάζεται για να απαντήσει κάποιος στην (προφητική) δημοσκόπηση που έθεσε ο συνάδελφος το 2010 (!). Μετά από αυτήν την "ποσοτικοποίηση" της μείωσης των μισθών, είναι κανείς που θα απαντήσει ναι στην δημοσκόπηση; Διότι ενώ όλοι συμφωνούμε ότι (ίσως) να χρειαζόταν ένας κάποιος εξορθολογισμός των μισθών για να γίνουμε περισσότερο ανταγωνιστικοί ως κράτος, κανείς δεν φανταζόταν τέτοια ισοπέδωση.

Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά στην υπογραφή του προφίλ σου: Δεν θέλω κανένα μνημόνιο, πειράζει ; απαντώ κι εγώ βροντερά δεν θέλω. Και προσπαθώ από κάθε μετερίζι του φόρουμ στα εργασιακά να ενημερώνω τους συναδέλφους για την "σφαγή" που γίνεται με τα μνημόνια.

Αν κάποιος συντονιστής συμφωνεί με την απειλή σου

την επόμενη φορά που θα περιφέρεσαι γράφοντας τα ίδια και τα ίδια , θα σου βάλω άλλη μία αρνητική φήμη .

, ας επιβάλλει λογοκρισία στις αναρτήσεις μου. Εγώ πάντως, "γυρνώντας και το άλλο μάγουλο", θα σου βάλω άλλη μία ΘΕΤΙΚΗ φήμη.

Edited by gp1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είναι δεδομένη η μείωση των μισθών συνάδελφε @gp1 . Αυτό που έγραψα και το παρεξήγησες είναι ότι δεν έχει να προσφέρει σε κάτι η επανάληψη των ίδιων ουσιαστικά πραγμάτων σε 4-5 σημεία του forum .

 

Δεν με έπιασε ξαφνικά μανία εκδίκησης προς το πρόσωπό σου . Να είσαι σίγουρος γι' αυτό .

Απλά , με την αρνητική φήμη θα ήθελα να σου θυμίσω ότι δεν είναι σώφρον από μέρους σου (και γενικά από κανέναν εδώ μέσα) να επαναλμβάνει τα ίδια πράγματα όσο προφανή και να είναι .

 

Ευχαριστώ για την θετική φήμη αλλά δεν την άξιζα και το γνωρίζεις πολύ καλά.

 

Παρακαλούνται οι διαχειριστές να την αφαιρέσουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.