Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Nicon vs spectra precision


Recommended Posts

ετοιμαζομαι να αγορασω οργανο και εχω δει τα nicon και τα spectra precision..

σχεδον αγνωστα τα 2..για αυτο και ρωταω...αλλαζει τελικα μονο το χρωμα/.?τα εχει δουλεψει κανεις?

ευχαριστω εκ των προτερων γιά τις απαντησεις!!

-------------------------------------------------------------

εννουσα αγνωστο το spectra precision...οποτε το σκεφτομαι αν θα το προτιμησω..πειτε καμμια γνωμη..ειμαι μεταξυ αυτων των δυο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδέλφισσα, εάν ψάξεις λίγο καλύτερα και ιδιαίτερα στο section του forum μας που αφορά τοπογραφικό εξοπλισμό, θα βρείς πολλές πληροφορίες, όχι μόνο για τα Nikon αλλά για τα περισσότερα όργανα που κυκλοφορούν. Μην περιορίσεις σε καμία περίπτωση την έρευνα σου σε μία αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ δημητρη....

 

να πω την αληθεια ειδα ολα τα μηνυματα στο τομεα οργανα του φορουμ και επισης εκανα μαι μελετη για αρκετες εταιρειες...οποτε και κατεληξα σε αυτα...απλα πιεζομαι και απο την επιδοτηση και πρεπει να το αγορασω αμεσα..

 

εχω μια επιφυλαξη στο νικον νιβο γιατι δεν εχει κοχλιες κινησεις....εχει κανεις δουεψει χωρις αυτους?πειτε μου καμια γνωμη...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού έκανες την έρευνα αγοράς σου οκ.

Οσο για τους κοχλίες, δεν νομίζω να μην έχει, στα χαρακτηριστικά του οργάνου αναφέρει Ατέρμονους μικροβατικούς κοχλίες άρα αντιλαμβάνομαι πως έχει ατέρμονη κίνηση χωρίς πάκτωση, όπως ακριβώς τα όργανα της Leica.

Προσωπικά επειδή έχω Leica, με έχει βολέψει πολύ η ατέρμονη κίνηση, πάντως είναι απλά θέμα συνήθειας.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια επιφυλαξη στο νικον νιβο γιατι δεν εχει κοχλιες κινησεις....εχει κανεις δουεψει χωρις αυτους?πειτε μου καμια γνωμη...

ευχαριστω!

είναι μια διευκόλυνση η ατέρμονη κίνηση μην αρκεστείς σε αυτή τη διαφορά.πιο σημαντικά θεωρώ (εφόσον και τα δυο έχουν την ίδια ακρίβεια) την ταχύτητα της μοναδιαίας μέτρησης, το φακό και την εμβέλεια μέτρησης χωρίς ανακλαστήρα.

Link to comment
Share on other sites

stellaa

1.επενδύσεις βιαστικές να μην κάνεις

2.κάθε γεωδαιτικός σταθμός διαφορετικού οίκου έχει τις ιδαιτερότητές του είναι θέμα εξοικείωσης

3.τα nicon και τα spectra precision έχουν διαφορετικό σχεδιασμό με πλεονεκτήματα και μικρά μειονεκτήματα για το κάθε ένα

4. κάνε μιά δοκιμή,θα αποκτήσεις μιά αίσθηση τι σε βολεύει περισσότερο

5. ο κάθε συνάδελφος μπορεί να γράψει πολλά για τον εξοπλισμό που διαθέτει, είναι γνώμες η τελική απόφαση είναι δική σου

6.τις πραγματικές ανάγκες,δηλαδή τι δουλειές θα κάνεις ή τι σχεδιάζεις το γνωρίζεις εσύ

7. η εκπαίδευση,η υποστήριξη ,το service, η δυνατότητα για αναβάθμιση, το κόστος παρελκόμενων είναι πράγματα που πρέπει να σταθμήσεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

+1 σε αυτό που είπε ο Θεοχάρης. Δοκίμασε τα υποψήφια όργανα σε όσο το δυνατόν πλησιέστερες στις πραγματικές συνθήκες!

(Δεν χρειάζεται να αναφέρω πως συμφωνώ απόλυτα και σε όλα τα άλλα που είπε.)

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο και ευχαριστω για τις γνωμες ολων..

λοιπον..

το τοπκον εχει πλεον καλυτερη τιμη...μεγαλυτερο βαρος.ιδια ακριβεια..(1cc γωνιας)εμβελεια με ενα πρισμα3000μ -χωρις πρισμα-350μ-καταγραφη σημειων 24000 και μπαταρια σχεδον 10 ωρων...οχι μπλουτουθ--αλλα με δυνατοτητα να βαλω δωρεαν λασερ κεντρωση..

 

 

το νικον ειναι πολυ μικρο-ελαφρυ σχετικα με οσα ειδα..ιδια ακριβεια..(2cc γωνιας) με πρισμα 5000μ χωρις πρισμα-300μ -καταγραφη 10000 σημειων -καλυτερη μπαταρια..με μπλουτουθ..και επιπλεον χρηματα για λασερ κεντρωση..

 

οσο για την εξοικιωση και τη δοκιμη που αναφερατε..περα το οτι τα ειδα στην αντιπροσωπεια δε μπορω να κανω κατι αλλο...:(

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα απο τα δυο που ειπες και μην το πολυσκεπτεσαι.και τα δυο πολυ καλα ειναι και αξιοπιστα.

αν ειναι να τρεχεις σε βουνα το μικρο βαρος μετραει πολυ.

εγω θα διαλεγα το νικον γιατι ειναι πιο ωραιο,παναλαφρο,φακοι.

(αξιοπιστια και μετεπειτα εξυπηρετηση εχουν και τα δυο σχεδον το ιδιο)

σαν γυναικα που εισαι σου ταιριαζει το νικον .

ΥΓ το θεμα ομως πρεπει να μεταφερθει στον τοπογραφικο εξοπλισμο και οχι εδω που ειναι.ας το κανει ενας διαχειριστης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.