Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Nicon vs spectra precision


Recommended Posts

ποπο...οσο προχωραμε μπερδευομαι πιο πολυ...

 

εκει που ειχα αποφασισει νικον..τωρα αρχησα να σκεφτομαι την σπεκτρα σαν πιο φτηνη λυση...αν και μιλαμε για 400 ευρω..

 

 

λοιπον..ποιος ξερει αλλη εταιρεια που να πουλαει σπεκτρα πρεσισιον εκτος την αντιπροσωπειας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά πάρε ένα να ησυχάσει το κεφάλι σου .

 

Αν γινότανε το αντίθετο.

Δηλαδή τα τοπογρ. όργανα να επιλέξουν ιδιοκτήτη, να είσαι σίγουρη πως μόνο τα south θα επιλέγαν εμάς τους Έλληνες . Για να μη σου πω Τ16,κορδέλες,gps χειρός και μετροτράπεζες και σε απογοητεύσω περισσότερο :) .

 

Οπότε να είσαι σίγουρη πως η επιλογή σου,ανάμεσα από αυτά που σκέφτεσαι και σε προτείνουν, έτσι κι αλλιώς θα είναι πετυχημένη και θα σε υπερκαλύπτει .

Link to comment
Share on other sites

Τα spectra βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. 15cc και 5cc. Η διαφορά στην τιμή είναι 300Ε οπότε δεν αποτελεί για μένα τουλάχιστον παράγοντας επιλογής.

Το 15cc έχει δυνατότητα μέτρησης 5000m και 16 ώρες λειτουργίας.

Το 5cc έχει δυνατότητα μέτρησης 3000m (μικρότερη) και 26 ωρες λειτουργίας (μεγαλύτερο).

Αξίζει η επιλογή του 5cc λόγω καλυτερης ακρίβειας και αυτονομίας αλλα με μικρότερο μήκος μέτρησης; Ή καλύτερα το 15cc με μεγαλύτερο μήκος;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ge_liakos, από προσωπική εμπειρία, νομίζω οτι για να σκοπεύσει κανείς στόχο σε αποστάσεις >3km, θα απαιτηθεί μόνο σε κλασσικούς τριγωνισμούς, εξαιρετικές περιπτώσεις, καθαρή ατμόσφαιρα, επισημάνσεις στόχων (παπάδες), θέση ήλιου κλπ δύσκολες γενικά καταστάσεις που απαιτούν ειδικό σχεδιασμό και πλέον λύνονται πολύ πιο εύκολα με ζεύγος gps l1 κόστους 2-3 k euro.

Νομίζω δλδ οτι γενικά θα ήταν πιο χρήσιμη η επιλογή T.S. με τα 5cc.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Γενικά ακόμα και τα 3km μου φαίνεται τεράστια απόσταση για να στοχευσεις. Δεν ξέρω ποιες είναι οι συνήθεις αποστάσεις μέτρησης μιας και ως πολιτικός μηχανικός δεν έχω τόση πείρα. Εγώ το θέλω πιο πολύ για χαράξεις και μικρά τοπογραφικά αδειών. Αν καποιος πάει σε τέτοιες αποστάσεις καλύτερα να πάρει gps να κάνει τη δουλεία του τσακ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

είχαμε ένα σαφέστατο ερώτημα απο μιά νέα συνάδελφο

και γράψαμε

τουλάχιστον για 4 διαφορετικούς οίκους τοπογραφικού εξοπλισμού

για gps

για υπολογιστές και λογισμικά

και καταλήξαμε μετά απο 35 μηνύματα στην αναγκαιότητα και δυνατότητα μακρινών σκοπεύσεων

ας προσπαθήσουμε όλοι να μέμνουμε στο θέμα για ουσιαστικούς λόγους

σκεφτείται ότι καποιος συνάδελφος στο μέλλον θα προσπαθήσει με αναζήτηση να πάρει κάποιες πληροφορίες για να αποφασίσει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θεοχάρη επειδή το θέμα των μακρινών σκοπευσεων το άρχισα εγώ, θα ήθελα να πω οτι δεν ήταν ανεξάρτητο αλλα είχε να κάνει με μια ερώτηση μου σχετικά με τα spectra και το αν αξίζει να παμε σε μεγαλύτερη ακρίβεια χάνοντας εμβέλεια. Δεν άνοιξα άλλο θεμα γιατι θα ετρωγα παρατήρηση περι αναζήτησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ge_liakos

οι παρατηρήσεις των συντονιστών γίνονται για λόγους καλύτερης λειτουργίας του φόρουμ

δεν μπαίνουν φραγμοί,δεν υπάρχει αστυνόμευση κάθε άλλο

μπορείς να ανοίγεις όποιο θέμα θέλεις

η παραπάνω παρέμβασή μου έγινε απλά γιατί το αρχικό ερώτημα ήταν σαφές απο μιά νέα συνάδελφο και έπρεπε να συνδράμουμε χωρίς πολλά-πολλά !!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστω παρα πολυ ολους τους συναδελφους που σχολιασαν και μπηκαν στο κοπο να ψαξουν για να απαντησουν στα ερωτηματα μου.

εν τελει πηρα το νικον νιβο και ελπιζω η επιλογη μου να με δικαιωσει.

με τη πρωτη μου αποτυπωση με το οργανο θα επανελθω με νεο θεμα για να δωσω στοιχεια καλυτερης αποδοσης ή τυχον προβλημάτων!!

:P;);););)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.