Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ πάλι πιστεύω πως θα σκάσει σαν βόμβα η δραχμή στα μέσα Αυγούστου...για να μας πετύχει στις διακοπές,το ένστινκτο μου αυτο μου λεει:|

Τους μαθαμε πλεον πως κινουνται και τους ψυχολογούμε....ή στις διακοπες τα λενε ή μας πασαρουν κατι σαν μεγαλο γεγονος για να μας αποπροσανατολισουν...και να περασουν αθορυβα οτι θελουν ή οτι ειναι αναγκασμενοι να κανουν...:-x:mad:

 

 

Η δήλωση

 

Γενικά και οι τραπεζίτες καθησυχάζουν τον κόσμο. Αφού υπάρχουν πολλές φήμες ..χαμός γίνεται.

 

Καλα..εδω στο τσακ ηταν να ανακοινωσουν σταση πληρωμων...και δεν ειπαν τιποτα στον κοσμο... αν δεν ερχοταν η σωτηρια πρωτη δοση απο Δ.Ν.Τ....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το θέμα δραχμή υπάρχει πάνω από το κεφάλι μας και είναι όλα ρευστά..

 

Πλάκα πλάκα πόσο λέτε να είναι η υποτίμηση εάν γίνει τελικά? 30% ?

 

Και τι κάνουμε για να σώσουμε τα λεφτά μας? Οικόπεδα? Μετοχές εξωτερικού? Μεταφορά σε Κύπρο ή Ελβετία?

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνουμε για να σώσουμε τα λεφτά μας? Οικόπεδα? Μετοχές εξωτερικού? Μεταφορά σε Κύπρο ή Ελβετία?

 

Το μοναδικό καλό που δεν έχω λεφτά. Δεν ανησυχώ καθόλου. Αν είχα κανα μεγάλο ποσό δε θα μπορούσα να κοιμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πλέον, κάποιους που ήδη έχουν πει ψέματα 2 ή 3 φορές το τελευταίο 8μηνο. "Λεφτά υπάρχουν", "Δεν θα πάμε στο ΔΝΤ", "Πάμε τελικά στο ΔΝΤ αλλά δεν το χρειαζόμαστε για την ώρα". Έχουν χάσει κάθε αξιοπιστία. Ειδικά μετά τη δήλωση της Γερμανίας, ότι "όποιος δεν είναι καλό παιδί θα επιστρέφει στο νόμισμα του", προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να πιστέψω ότι δεν θα γίνει η αρχή από εμάς και τώρα (ή σε 2-3-6 μήνες, δεν έχει σημασία).

Ξέρω ότι δεν προσθέτω κάτι ουσιαστικό με αυτό το σχόλιο, το θέτω όμως απλά σαν υπενθύμιση γιατί αρχίζει να με ανησυχεί υπερβολικά το ότι η μνήμη του ελληνικού λαού, κυριολεκτικά περιορίζεται πλέον στα της ημέρας. Ακόμα και χθες ξεχνάμε τι έγινε. Μνήμη χρυσόψαρου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους πολιτικούς. Σε όλους. Ναι ακόμα και σε αυτούς με τα σφυροδρέπανα. Πιστεύω σε αυτούς και είμαι σίγουρος ότι θα μας οδηγήσουν στο αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πλέον, κάποιους που ήδη έχουν πει ψέματα 2 ή 3 φορές το τελευταίο 8μηνο. "Λεφτά υπάρχουν", "Δεν θα πάμε στο ΔΝΤ", "Πάμε τελικά στο ΔΝΤ αλλά δεν το χρειαζόμαστε για την ώρα". Έχουν χάσει κάθε αξιοπιστία. Ειδικά μετά τη δήλωση της Γερμανίας, ότι "όποιος δεν είναι καλό παιδί θα επιστρέφει στο νόμισμα του", προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να πιστέψω ότι δεν θα γίνει η αρχή από εμάς και τώρα (ή σε 2-3-6 μήνες, δεν έχει σημασία).

Ξέρω ότι δεν προσθέτω κάτι ουσιαστικό με αυτό το σχόλιο, το θέτω όμως απλά σαν υπενθύμιση γιατί αρχίζει να με ανησυχεί υπερβολικά το ότι η μνήμη του ελληνικού λαού, κυριολεκτικά περιορίζεται πλέον στα της ημέρας. Ακόμα και χθες ξεχνάμε τι έγινε. Μνήμη χρυσόψαρου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως θα σκάσει σαν βόμβα η δραχμή στα μέσα Αυγούστου...για να μας πετύχει στις διακοπές,το ένστινκτο μου αυτο μου λεει

 

Και εγώ το ίδιο πιστεύω φίλε μου. Φοβούμενοι τα χειρότερα οι κηφήνες της πολιτικής σκηνής , την Παρασκευή 13/8 ατά τις 14:30 θα βγούν να το ανακοινώσουν !

Βλέπεις τις "οικονομίες"και τους "κόπους" ετών , εκείνοι τα έχουν εξασφαλίσει ...

 

Το μοναδικό καλό που δεν έχω λεφτά. Δεν ανησυχώ καθόλου. Αν είχα κανα μεγάλο ποσό δε θα μπορούσα να κοιμηθώ.

 

Άστα να πάνε. Πάντως , θα προτιμούσα να έχω κάποια καβάντζα και ας ήμουν στη φάση να τα εξασφαλίσω κάπως. Ειδικά για θέματα υγείας όπου αν δεν μπορείς να πας κάπου αξιοπρεπώς , ούτε γάζα να σου δέσουν το τραύμα δεν έχουν ... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά -και δεν το ήξερα μέχρι χθες- είναι "Ευ γε". 2 λέξεις...

Λες ρε VVT απλά να έπαιξε παιχνίδι και να ήξερε τα πάντα; Γιατί να ανέβει στο τιμόνι αν ήξερε οτι θα είναι ένας από τους σκληρούς πρωθυπουργούς; Δεν ξέρω, ρωτάω...

Ναι ακόμα και σε αυτούς με τα σφυροδρέπανα.

Κάποια στιγμή πρέπει να ανταλλάξουμε απόψεις-σημειώσεις... Nα μιλήσουμε για το Katyn ας πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά -και δεν το ήξερα μέχρι χθες- είναι "Ευ γε". 2 λέξεις...

 

Ναι εχεις δικιο..πρεπει να το διορθωσω,αν και παντα το κανω αυτο το λαθος...

 

Λες ρε VVT απλά να έπαιξε παιχνίδι και να ήξερε τα πάντα; Γιατί να ανέβει στο τιμόνι αν ήξερε οτι θα είναι ένας από τους σκληρούς πρωθυπουργούς; Δεν ξέρω, ρωτάω...

 

Κάποια στιγμή πρέπει να ανταλλάξουμε απόψεις-σημειώσεις... Nα μιλήσουμε για το Katyn ας πούμε..

 

Θα σου απαντησω...με γριφο και θελω να μου απαντησεις ειλικρινα..:

 

Aν σου ερχοταν στο γραφειο σου ενας ιδιωτης και σου ελεγε να αναλαβεις την επιβλεψη μιας οικοδομης διοτι ο προηγουμενος μηχανικος θελει να ειναι ανευ ευθυνων,εσυ δεν θα πονηρευοσουν οτι κατι τρεχει??Δεν θα ρωταγες??Εκτος και αν ησουν χαζος....ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΝΑ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΧΑΖΟΣ??????

 

ΟΛΑ ΤΑ ΗΞΕΡΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.