Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

Μα γιατί τέτοια απαισιοδοξία?

Μια χαρά θα περάσουμε.

Τουλάχιστον έχουμε ακόμα τον ήλιο...φαντάζεσαι να τον είχε και αυτόν η ΔΕΗ ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

απο προμηθευτη του δημοσιου εμαθα οτι η προεξοφληση των 5ετων ομολογων με μηδενικο επιτοκιο που θα παρουνε θαναι 30 %...

 

επισης οποιος πηγε τα λεφτα του κυπρο-μαλτα-λουξεμβουργο εχει προβλημα...

 

σε περιπτωση πτωχευσης δεσμευονται τα χρηματα των Ελληνων καταθετων σε χωρες τις Ε.Ε γιατι η κινηση φαινεται σταρχεια της τραπεζας ελλαδας....

 

με λιγα λογια μονο ελβετια ειναι σιγουρα αντε και τουρκια αχαχαχαχ

 

οσο για λεφτα σημερα επιτελους ειδε ο λογαριασμος μου λεφτα μετα απο καιρο μπηκανε κατι για η/χ .. να τα παω εξω να μην εχω να φαω?

 

εγω προμηθειες θα τα κανω τωρα που ανεβαινει το φπα !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να διαλυθεί το ευρώ σε μία ημέρα και ταυτόχρονα σε όλη την Ευρώπη? Αστεία λέτε? Τότε τα γερμανικά χαρτονομίσματα θα τα εξαργυρώνουμε στη Γερμανία, τα ισπανικά στην Ισπανία κτλ. Είναι απλά ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Να έχουμε δραχμές κι ευρώ είναι το πιο λογικό. Αναγκαστικά θα κάνουμε το γνωστό haircut και μάλιστα κατά 50%. Ίσως γίνει σε δύο φάσεις από 25% για να μην υπάρχουν εξεγέρσεις, αν και οι Ελληνάρες θα πίνουμε καφέ στο Zonars!

Όποιος έχει ευρώ σε θυρίδες ή σπίτι, δεν πρόκειται να χάσει, εκτός αν γίνει πόλεμος ή τον ληστέψουν! Δεν μπορώ να καταλάβω όσους πάνε και μετατρέπουν σε δολλάρια και τα αφήνουν σε προθεσμιακές καταθέσεις. Νομίζουν ότι ξαφνικά γίνονται Αμερικανοί και θα τα γλιτώσουν?

Το πιο αστείο είναι που ξέρουμε και το πότε θα γίνει η αναδιάρθρωση του χρέους, της Παναγίας ή τα Χριστούγεννα, λες και πρέπει να είναι αργία. Και όλα τα Σαββατοκύριακα, κλειστές είναι οι τράπεζες!

Μια φούσκα είναι το χρέος μας και θα σκάσει ώριμη και στην ώρα της! Απλά θα "σκάσει" όταν δεν το περιμένουμε. όπως τώρα που όλοι το διαβεβαιώνουν. Πρέπει να κερδίσει το κράτος από το "κούρεμα" που θα μας κάνει, άρα θα πρέπει να υπάρχουν λεφτά αφελών καταθετών στις τράπεζες τη δεδομένη στιγμή. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν αυτό συμβεί ακόμα και κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ!!!

Link to comment
Share on other sites

ειτε παμε σε δρχ ή όχι (που είναι και το πιο πιθανό για μένα) δεν συμφέρει να κρατάς μεγάλες καταθέσεις στις τράπεζες (εκτός πια αν είναι τεράστιες) αλλά να τις επενδύεις σε κάτι που να αποδίδει . Μα να κάνεις καμιά προσθήκη στο σπίτι , εξοπλισμό σε μηχανήματα για εμάς του μηχανικούς ή κανένα διαμέρισμα να νοικιάζεις ή ακίνητο ή ότι άλλο έτσι για να κινείται και η οικονομίας μας .Αυτό συμβουλεύω και στους πελάτες μου (για να έχουμε και εμείς δουλειά και όχι να του πανικοβάλω να πέρνουν τα λεφτά τους και να τα πηγαίνουν αλλού)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε φόρουμ μηχανικών (που κατα προσωπική εκτίμηση έχουν αυξημένο δείκτη ευφυίας) διαβάζεις τόση ακατάσχετη μπουρδολογία που γράφεται αβίαστα από ορισμένους αντιλαμβάνεσαι ότι το χρέος δεν είναι το πρόβλημα σε αυτό τον τόπο.

Κασσάνδρες ,παραφιλολογία, συμπεράσματα και προβλέψεις που στερούνται των στοιχειωδών ...

Α και που είστε ορισμένοι αύριο μπορει να γίνει διαρροή στο Κοζλοντούι και να πεθάνουμε όλοι.Ή μήπως έχει γίνει ήδη και μας το κρύβουν??

Τip Από την περιπλάνηση μου στην Ελλάδα λόγω δουλειάς έχω εντοπίσει κάποιες εκπληκτικές σπηλιές στα κατσάβραχα του ορεινού αυτού τόπου.Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ για να του δώσω συντεταγμένες ( από gps χειρός φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

astranalysis όταν φτάνει το κράτος στο σημείο να πληρώνει τις οφειλές έργων/προμηθειών με ομόλογα καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Επειδή βέβαια ο τίτλος του ομολόγου (το χαρτί εννοώ) έχει και κάποιο μέγεθος και δεν βολεύει για καθημερινές συναλλαγές μπορούμε να υποθέσουμε ότι δεν είμαστε και πολύ μακριά από την δραχμή (ή όπως αλλιώς θα ονομάσουν το μετά-ευρώ νόμισμα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ astranalysis μπουρδολογούμε...

 

Αλλά και για την προσφηγή της Ελλάδας στο Δ.Ν.Τ τα ίδια δεν λέγαμε?

 

Και το ότι η Ελλάδα μπορεί να χρεωκοπήσει παράλο τα μέτρα που έχουν παρθεί είναι κάτι που σχεδόν όλοι μας το έχουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας. Εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν! Και εάν η Ελλάδα είναι βαρίδι για την Ε.Ε. πιστεύω ότι άνετα μας διώχνουν..

 

Αμφιβάλεις ότι έφυγε χρήμα για εξωτερικό? Για σπίτια στο Λονδίνο και άλλες αλχημείες? Αυτοί που τα στείλανε τόσο χαζοί ήτανε? Γιατί δεν τα στείλανε καρμίρηδες..φραγκάτοι ήτανε και λογικά μέσα στα πράγματα.

 

Εμείς εδώ δεν γράφουμε κάτι παραπάνω από αυτά που γράφουν όλες οι εφημερίδες και λένε όλα τα κανάλια τον τελευταίο καιρό.

 

Και δεν είμαστε οικονομολόγοι, μηχανικοί είμαστε άρα δεν ξέρουμε...σενάρια κάνουμε. Εάν δεν υπήρχε εξάλλου θέμα δυο μέρες τώρα δεν θα βλέπαμε 100 φορές τις δηλώσεις Γ.Π. για το ότι δεν υπάρχει θέμα δραχμής. Είχε βουίξει ο τόπος πια!! Μόνο στο michanikos.gr τα είδες εσύ?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.