Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η δραχμή ;


parist43

Recommended Posts

pari νομιζω οτι αυτο δεν εχει να κανει με τον φοβο επιστροφης σε δραχμη, αλλα με φοβο δεσμευσης των χρηματων αν θα βαρεσουμε κανονι και γενικα με το αλλαλουμ που επικρατει λογω ασταθειας.

 

Παντως το να σηκωσεις τις καταθεσεις σου (εφ οσον μπορεις) ειναι λογικη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
pari νομιζω οτι αυτο δεν εχει να κανει με τον φοβο επιστροφης σε δραχμη, αλλα με φοβο δεσμευσης των χρηματων αν θα βαρεσουμε κανονι και γενικα με το αλλαλουμ που επικρατει λογω ασταθειας.

 

Και έγω νομίζω ότι οφείλεται σε αυτόν το λόγο. Τον φόβο της δέσμευσης των χρημάτων.

Δεν αποκλείω την επιστροφή στην δραχμή, αλλά δεν το έχω δει σε καμμία "σοβαρή" ή "επίσημή" πηγή. Το έχω δει στους "συνομοσιώλογους" όποτε δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό.

Αντίθέτως όλα τα υπόλοιπα μπόρεις να τα διαβάσεις παντού , εφημερίδες - internet / blogs - ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πως σε δημοκρατικό κράτος θα γίνει δέσμευση χρημάτων.

Δηλαδή θα βγει ο ΓΑΠ και θα πει πως δεσμεύει τα χρήματα που έχω στην τράπεζα. Και πως θα πληρώσω τις επιταγές, πως θα πληρώσω το ΦΠΑ, την εφορία, την ΔΕΗ, τον ΟΤΕ?

Δεν γίνονται αυτά σε δημοκρατικά πολιτεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ολα μπορουν να γινουν,τουλαχιστον αυτο λεει το κατωτερο αρθρο

Η πτώχευση, η χρεωκοπία και οι καταθέσεις: Σχόλια και προβληματισμοί

http://www.eurocapital.gr/index.php/permalink/7221.html

β) Θέμα φορολόγησης των καταθέσεων: Η θεωρία μας λέει ότι το Κράτος, έχει τη νομική ισχύ (π.χ. με την έκδοση μίας Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου) ένα Σάββατο βράδυ, να κάνει τα πάντα: να φορολογήσει, να πάρει ένα ποσοστό από τις καταθέσεις, να πάρει ένα ποσοστό από καταθέσεις πάνω από ένα ύψος, ή που ανήκουν σε μία κατηγορία προσώπων. Βέβαια, στην πράξη, αυτά είναι πολύ δύσκολο να γίνουν. Και αποτελούν την έσχατη των εσχάτων λύση. Θεωρητικά, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει εάν αποτύγχαναν τα μέτρα της Ε.Ε. και στη συνέχεια τα μέτρα του ΔΝΤ προς το οποίο αναγκαστικά θα καταφεύγαμε.

ΥΓ το τελευταιο διαστημα φευγουν καθημερινα παρα πολλα λεφτα εξω.

Link to comment
Share on other sites

@erling

το κανει ηδη,

 

εξαλλου βασικη λειτουργια των τραπεζων ως γνωστον ειναι η παραγωγη χρηματος εκ του μη οντος. Δλδ αν για οποιονδηποτε λογο αυριο πανε ολοι οι καταθετες να σηκωσουν τα χρηματα τους, αυτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Επειδη το ενδεχομενο εχει ελαχιστη πιθανοτητα αυτο επιτρεπει σε μια τραπεζα να "δημιουργει" χρημα δηλαδη να τελει τον ρολο της (δανεισμος). Αυτο ειναι γνωστο σε ολους μας νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πως σε δημοκρατικό κράτος θα γίνει δέσμευση χρημάτων.

Δηλαδή θα βγει ο ΓΑΠ και θα πει πως δεσμεύει τα χρήματα που έχω στην τράπεζα. Και πως θα πληρώσω τις επιταγές, πως θα πληρώσω το ΦΠΑ, την εφορία, την ΔΕΗ, τον ΟΤΕ?

Δεν γίνονται αυτά σε δημοκρατικά πολιτεύματα.

 

Το πιο απλό που μπορεί να συμβεί είναι να πηγαίνεις στο ΑΤΜ και δεν θα βγάζει λεφτά, θα υπάρχουν στο λογαριασμό σου αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις ανάληψη, ή θα μπόρεις να κάνεις ανάληψη ένα πολύ μικρό ποσό ή ένα πολύ μικρό ποσοστό των καταθέσεων σου.

Και το πρόβλημα ίδιως όταν έχεις μια μικρή επιχείρηση ή είσαι ελέυθερος επαγγελματίας θα είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Πως θα πληρώσεις εφορία, ΔΕΗ , ΟΤΕ κτλ.

Σαφώς αυτοί που τρέχουν να βγάλουν τα λεφτά έξω ξέρουν κάτι παραπάνω από έμας, ιδίως ανθρώπους που επενδύουν σε ακινητά του εξωτερικού.

Γιατί δεν επενδύουν σε ακίνητα στην Ελλάδα δεν μας κάνει εντύπωση ?

 

Ολα μπορούν να συμβούν "it is possible, but not probable" θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Όμως συναλλαγές γίνονται και ηλεκτρονικά. Δε χρειάζονται μετρητά.Άρα το θέμα δεν είναι αν μπορείς να τραβήξεις μετρητά, αλλά αν δεσμευτούν κάποια ποσά τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα ωραίο πρωί θα μπω στην e-τράπεζα που συνεργάζομαι και θα μου λέει :

 

€506,88 υπόλοιπο

€0,00 ποσό διαθέσιμο τώρα

 

 

Διότι αυτό σημαίνει δέσμευση των καταθέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.