Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίμακες - στηρίξεις


 

Recommended Posts

Αν Έχεις κάνει από την αρχή μελέτη πλαστικότυπου (ουσιαστικά) και προμηθευτείς τυποποιημένα πάνελς από εταιρεία που χορηγεί ξυλοτύπους (πχ harsco), μπορεί να πέσει κοστούμι. (Και πάλι βέβαια θα υπάρχει αρμός διακοπής σκυροδέτησης βέβαια στο τοιχείο)

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά αυτά τα καλούπια γίνονται με σανίδια.

 

Το κουστούμι δεν επιτρέπει καλή δόνηση του τοιχείου.

Οι αναμονές δεν βολεύουν στο μετέπειτα καλούπωμα της σκάλας. Συν ότι τις πατάνε τα μαστόρια μέχρι να πέσει η επόμενη πλάκα...

 

Προτιμώ τις αναμονές.

Αλλά, προσοχή με το καλούπι, αλλιώς όλα τα ζουμιά θα βγούν έξω...

 

Αν είσαι τυπικός, βάλ' τους να τρυπήσουν τον ξυλότυπο με τρυπάνι.

Γενικά είναι μανούρα, θέλει προσοχή στην χάραξη και καλό κουμάντο με τον μπετατζή για τα λατάκια, τις ντίζες κλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!!!

1.τις αναμονες τις αγκυρωνεις μεσα στο σωμα του τοιχειου με αγκιστρο στην ακρη (οπως στις δοκους)? ή με διαμορφωση κλειστου συνδετηρα οπως στα τσερκομπαλκονα?

 

2.το μηκος των αναμονων?

 

3. αναμονες και ανω και κατω? (για να πιασει ο ανω και κατω προβολου)

Link to comment
Share on other sites

Δες τυπικές λεπτομέρειες κλιμάκων.

Κατά παράδοση δεν μπαίνει κάτω (θλιβόμενος οπλισμός). Μπαίνουν 3Φ8/ ανά πάτημα. Δεν υπάρχει "γιατί", ούτε "πρέπει". Έτσι συνηθίζεται. Προφανώς δεν γίνεται να είναι λιγότερα από όσα αντιστοιχούν στην αναπτυσσόμενη ροπή και στον ελάχιστο οπλισμό.

 

Αγκυρωση με άγκιστρο, σύμφωνα με το κεφάλαιο 17 του ΕΚΩΣ.

 

Μήκος, όλο το πλάτος της σκάλας.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sundance, (αν επιλέξεις σχετικά) πες μας αν τελικά καταφέρεις να αφήσεις αναμονές να καλουπώσεις - σκυροδετήσεις - ξεκαλουπώσεις και φυσικά αν σου πέσουν στη σωστή στάθμη.

Τέλος, πες μας πόσες ώρες έφαγες για να το πετύχεις!

 

Εγώ λέω ναι στις ρητίνες, αλλά με πολλή προσοχή στη σωστή εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις που μου τυχαίνανε σε οικοδομές που έκανα επίβλεψη, ρίχνανε κανονικά τα μπετά του τοιχίου και μετά όταν ετοιμάζανε την πλάκα του πάνω ορόφου ανοίγανε μερικές τρύπες στα τοιχία με απλό τρυπανακι το πολύ 15 εκ. , βάζανε μέσα τα Φ10 χωρίς ρυτίνες, τα δένανε με τον οπλισμό της πλάκας και αυτό ήταν !

 

Ουσιαστικά η πλάκα στηρίζονταν στις αναμονές της κάτω πλάκας και στην πάνω πλάκα. Τα σίδερα στα τοιχία ήταν πιο πολύ βοηθητικά. Ρητίνες ούτε για αστείο. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις που μου τυχαίνανε σε οικοδομές που έκανα επίβλεψη, ρίχνανε κανονικά τα μπετά του τοιχίου και μετά όταν ετοιμάζανε την πλάκα του πάνω ορόφου ανοίγανε μερικές τρύπες στα τοιχία με απλό τρυπανακι το πολύ 15 εκ. , βάζανε μέσα τα Φ10 χωρίς ρυτίνες, τα δένανε με τον οπλισμό της πλάκας και αυτό ήταν !

 

 

ποιος ο σκοπος και το οφελος απο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.