Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ύδρευση - αποχέτευση


Scrooge

Recommended Posts

Καλημέρα!

Θέλω να υδροδοτήσω ένα διαμέρισμα Γ' ορόφου, σε μια παλιά 4όροφη πολυκατοικία στο Χαλάνδρι 45 ετών, το οποίο δεν έχει υδροδοτηθεί ποτέ.

Για να φτάσω την σωλήνα ύδρευσης στον Γ' όροφο θα πρέπει πρώτα να μεταφέρω την παροχή από το πεζοδρόμιο στον πίσω ακάλυπτο της πολυκατοικίας.

Αυτό μπορώ να το κάνω είτε διαμέσου καταστήματος ισογείου (όπου περνάνε όλες οι υπόλοιπες παροχές) είτε μέσω κοινόχρηστου κλιμακοστασίου.

1. Μπορεί το κατάστημα να μου αρνηθεί να περάσω την παροχή μέσα από αυτό την στιγμή που η μελέτη ύδρευσης της άδειας και οι παροχές περνούν μέσα από αυτό?

2. Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο είναι επενδυμένο με μάρμαρο εκτός της οροφής φυσικά. Θα μπορούσε να μου αρνηθεί η πολυκατοικία να περάσω την σωλήνα από το κλιμακοστάσιο αφού θα φαίνεται?

Υπάρχει κάποια νομοθεσία για αυτό?

Ευχαριστώ!

 

Edited by civil76
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παρακαλώ τη βοήθεια σας σε ένα υδραυλικό πρόβλημα.

Έχω μια αντλία που τροφοδοτεί με σωλήνα Σ1 μία δεξαμενή Δ1.

Η δεξαμενή Δ1 είναι συνδεμένη με μια ίδια δεξαμενή Δ2 μέσω της σωλήνας Σ2.

Από τη δεξαμενή Δ2 μέσω μιας σωλήνας Σ3 έχω την τελική εκροή ελεύθερα στην ατμόσφαιρα.

Η αντλία είναι τοποθετημένη μακριά, δηλ. η σωληνογραμμή Σ1 είναι περίπου 100m, με ανεβάσματα και κατεβάσματα. Η τροφοδοσία πάντως της Δ1 είναι από το πιο ψηλό σημείο.

 

Ρωτώ αν η παρακάτω σκέψη μου είναι ορθή ή όχι:

Αν η σωλήνα Σ1 είναι πιο μεγάλη σε διάμετρο από την Σ2, τότε η Δ1 θα γεμίζει γρήγορα με αποτέλεσμα να υπερχειλίζει. Άρα πρέπει να βρω μια σχέση μεταξύ διαμέτρων των σωλήνων και των όγκων των δεξαμενών (καθότι η αντλία είναι δύσκολο να αλλάξει, αλλά μπορεί να σταγγαλιστεί η ροή της μέσω μιας βάνας) ώστε να προλαβαίνει η εκροή την αρχική είσοδο.

Οι στάθμες των δεξαμενών πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο.

TANKS.jpg.92a48cd5b009feee6c204f00d1eb21c4.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

H Δ1 και Δ2 θα έχουν την ίδια στάθμη και θα αδειαζουν ταυτόχρονα, αν ενωσεις το Σ2 στις 2 κατω εξόδους των δεξαμενων (αν εχουν). Ο Σ1 ως καταθλιπτικός αγωγός θα πρεπει να έχει διάμετρο μικρότερη από τη Σ2, και μπορεις οπως λες με στραγγαλιστικη βαλβιδα να βρεις την ισορροπια εισροης-εκροης. Καλο ειναι βεβαια να ειχαμε καποια δεδομενα διαμετρου των Σ1-Σ2 και παροχης/πιεσης της αντλίας για να υπολογιστουν οι τριβες στο Σ1 και η τελική εισροη στο V1

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, gnusselt said:

Αν η σωλήνα Σ1 είναι πιο μεγάλη σε διάμετρο από την Σ2, τότε η Δ1 θα γεμίζει γρήγορα με αποτέλεσμα να υπερχειλίζει. Άρα πρέπει να βρω μια σχέση μεταξύ διαμέτρων των σωλήνων και των όγκων των δεξαμενών (καθότι η αντλία είναι δύσκολο να αλλάξει, αλλά μπορεί να σταγγαλιστεί η ροή της μέσω μιας βάνας) ώστε να προλαβαίνει η εκροή την αρχική είσοδο.

Γιατι σπας το κεφαλι σου και δε βαζεις ενα αυτοματισμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.