Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύδρευση - αποχέτευση


Scrooge

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω μερικές απορίες πάνω στην εφαρμογή μελέτης ύδρευσης. Την μελέτη την κάνω εγώ και με ενδιαφέρει κατα πόσον ευσταθεί στην εφαρμογή.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα με διευκόλυνε πάρα πολύ.

 

Έχω μια ισόγεια κατοικία με ημιυπόγειο. Αποτελούν 1 κατοικία με 1 μετρητή νερού. Στο ισόγειο έχω 2 λουτρά και 1 κουζίνα και στο υπόγειο 1 λουτρό και 1 πλυσταριό. Η κατοικία θα διαθέτει 1 θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας εγκατεστημένο στο πατάρι ενός από των 2 λουτρών του ισογείου.

 

Βάζω κολλεκτέρ σε κάθε λουτρό και 1 στην κουζίνα. Από το κολλέκτέρ του υπογείου λουτρού θα πέρνει και το πλυσταριό νερό(είναι δίπλα δίπλα οι χώροι).

 

1. Τα κολλεκτέρ μπορούν να "κρυφτούν" στο ντουλάπι του νιπτήρα? Αν ναι με την αποχέτευση του νιπτήρα τι γίνεται?

 

2. Το ζεστό νερό χρήσης πως θα ήταν πιο σωστό και πρακτικό να διανέμεται?

α. Να υπάρχει ξεχωριστός πίνακας διανομής Ζ.Ν.Χ. προς τα υπόλοιπα κολλεκτέρ ?

β. Να συνδεθούν τα κολλεκτέρ εν σειρά?

 

3. Ίδια απορία για το κρύο νερό.

 

 

 

Υ.Γ.: (δεν ήθελα να επιβαρύνω το φορουμ με επιπλέον θέματα για το ίδιο θέμα για αυτό και γράφω εδώ, αν υπάρχει πρόβλημα ας το μετακινήσει κάποιος)

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη πολλών συλλεκτών σε έναν όροφο ίσως είναι υπερβολική. Οι καταναλώσεις της κουζίνας (μία μπαταρία + ένα πλυντήριο; ) μπορούν να τροφοδοτηθούν από την ίδια γραμμή, δεν είναι ζωτικής σημασίας να είναι ανεξάρτητες παροχές.

Οι εξωτερικές βρύσες είναι σημαντικό να είναι ανεξάρτητες παροχές.

Οι συλλέκτες συνήθως μπαίνουν σε εντοιχισμένες φωλέες. Προτιμώνται φυσικά χώροι που έχουν σιφώνι δαπέδου...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Σκέφτηκα να βάλω συλλέκτη και στην κουζίνα για να μην τραβάω πολλές σωλήνες γιατί ο χώρος είναι σχετικά μακριά από τα λουτρά (12 μέτρα σωλήνα περίπου από το κοντινότερο συλλέκτη λουτρού + τις γραμμές διανομής).

Έχω 4 υποδοχείς: νεροχύτη, ψυγείο, πλυντήριο και μια βρύση εξωτερικά. Επίσης μου ζητήθηκε η εξωτερική βρύση να έχει και και ζεστό νερό (μπαταρία δηλαδή). Είναι σωστή η σκέψη μου ?

 

Τα 2 λουτρά απέχουν 8 μέτρα μεταξύ τους και περιλαμβάνουν:

 

Λουτρό Α: 2 νιπτήρες, ντουζιέρα, λεκάνη, μπιντέ, 1 βρύση εξωτερική και έχω τραβήξει και την γραμμή για το συλλέκτη του υπογείου

Λουτρό Β: 1 νιπτήρα, μπανιέρα, λεκάνη, 1 βρύση εξωτερική και τον θερμοσίφωνα (+ συλλέκτες στην στέγη)

 

Είναι καλύτερο να τα ενώσω όλα μαζί σε 1 συλλέκτη ?

 

Αυτό με τις φωλιές δεν το κατάλαβα... :mrgreen: Υποθέτοντας ότι μιλάς για το μεταλλικό κουτί του συλλέκτη, μπορώ να το εντοιχίσω στον τοίχο κάτω από τον νιπτήρα ? Έτσι θα είναι ορατό μόνο αν ανοίξω το ντουλάπι κάτω από τον νιπτήρα. Αλλά σε αυτή την περίπτωση την αποχέτευση του νιπτήρα τι την κάνει ο υδραυλικός? Την τραβάει διαγώνια?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου λιστα με τις διαθεσιμες διαμετρους πλαστικων σωληνων υδρευσης?? (μιλαω για της κλασσικες PE)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.....

 

Επιτελούς και ένα θέμα καθαρά υδραυλικό. :smile:

Αυτά που ρωτάς με έχουν απασχολήσει 20 χρόνια τώρα και ακόμα με απασχολούν σε κάθε οικοδομή που αναλαμβάνω...

Έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω κατασταλαγμένη άποψη μετά και από κακές επιλογές.

 

Από την στιγμή που τα δύο μπάνια έχουν μία σχετική απόσταση αναμεταξύ τους τότε θα τοποθετούσα ξεχωριστούς πίνακες υδροληψίας στο καθένα χωριστά.

Στο μπάνιο που έχει δύο νιπτήρες λογικά θα γίνει πάγκος και υπάρχει περίπτωση να σε χωράει ο πίνακας. Θα πρέπει οι υδροληψίες να μετρηθούν μια μια και να δει κανείς χωροταξικά πως θα τοποθετηθούν τα πάντα για να απαντήσει με ακρίβεια.

Δες μια εικόνα από μία όμοια περίπτωση. Αν προσέξεις θα δείς εν σειρα μόνο το ζεστό λόγο ανακυκλοφορίας.

http://udravlikos.gr...s/P1010096s.JPG

 

Σχετικά με την κουζίνα θα είχα το ίδιο δίλημμα...

Να την πάρω από το κοντινότερο μπάνιο ή να την πάρω χωριστά....

Θα το συζητούσα με τον πελάτη.

 

Όσο αφορά τον πίνακα κάτω από το έπιπλο του νιπτήρα.

Δεν μου αρέσει αυτή η επιλογή άσχετα αν οι αρχιτέκτονες το προτιμούν.

Θα πρέπει να γνωρίζει κανείς την κάθε λεπτομέρεια και τις διαστάσεις του επίπλου που θα επιλεγεί για να μπορέσει να έχει ασφαλή άποψη.

Έχει ρίσκο.

Δες και μία εικόνα από μία τέτοια περίπτωση που επιλέγει να τοποθετηθεί κάτω από τον νιπτύρα κατόπιν συνεννόησης με τον μηχανολόγο του έργου (που έκανε και επίβλεψη) και του πολιτικού μηχανικού... αδερφού του ιδιοκτήτη.

http://img84.imagesh.../3875/gabal.jpg

 

Τέλος σχετικά με το ζεστό νερό χρήσεως....

Εδώ είναι πρόβλημα....

Θα πρέπει να επιλεγούν διαδρομές και τρόπος σύνδεσης ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι διαδρομές και η καθυστέρηση...

Θεωρώ ότι ο θερμοσίφωνας τριπλής δεν θα έχει ανακυκλοφορία και θα πρέπει να τοποθετηθεί στο μπάνιο που θα βρίσκεται στην μέση του διαμερίσματος.

Ίσως συμφέρει καλύτερά το ζεστό νερό προς τα κολλεκτέρ να αναχωρεί με ξεχωριστούς σωλήνες για το καθένα παρά με εν σειρά... Εσύ θα το κρίνεις που γνωρίζεις το αρχιτεκτονικό και τα μήκη.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου λιστα με τις διαθεσιμες διαμετρους πλαστικων σωληνων υδρευσης?? (μιλαω για της κλασσικες PE)

 

Δες εδώ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καπου λιστα με τις διαθεσιμες διαμετρους πλαστικων σωληνων υδρευσης?? (μιλαω για της κλασσικες PE)

 

Δες και αυτο TERRY σε πολυστρωματική

http://www.minadakis...refsi/PEXAL.pdf

 

Υπάρχουν πολλές εταιρίες που αλλάζουν όμως οι διαμέτρους και τα πάχη των σωλήνων.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα για πλαστικη.

Εδω τα βρηκα

 

 

Από την στιγμή που τα δύο μπάνια έχουν μία σχετική απόσταση αναμεταξύ τους τότε θα τοποθετούσα ξεχωριστούς πίνακες υδροληψίας στο καθένα χωριστά

 

Το μηκος των σωληνωσεων που τα κερδισεις ειναι μικρο. Απο αποψη κοστους, οτι γλιτωσεις θα το δωσεις στον εξτρα πινακα. Για μηκη ακομα και 20-25 μετρα η πτωση πιεσης λογω τριβης σωληνων ειναι αστεια.

 

 

 

Υ.Γ. Γρηγορη τα κολλεκτερ ποσων θεσεων βγαινουν?? 3, 5 και 6; Εχω δικιο; Και κατι ακομα. Υπαρχει δυνατοτητα να μπουν οι συλλεκτες με τρια επιπεδα; Υπαρχουν αναλογοι πινακες;

 

Υ.Γ.2 Για την τοποθετηση κατω απο το επιπλο, εγω δεν θα το προτεινα. Σε μελλοντικη διαρροη θα ειναι για πεταμε το επιππλο. Βολευει πισω απο πλυντηριο καποιες φορες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το μηκος των σωληνωσεων που τα κερδισεις ειναι μικρο. Απο αποψη κοστους, οτι γλιτωσεις θα το δωσεις στον εξτρα πινακα. Για μηκη ακομα και 20-25 μετρα η πτωση πιεσης λογω τριβης σωληνων ειναι αστεια.

 

Terry δεν είναι το πρόβλημα η πτώση πίεσης....

Το πρόβλημα είναι ότι τρέχουν πολλοί σωλήνες εκτός μπάνιων και αυτό εμένα δεν μου αρέσει...

Είτε θες είναι πρόβλημα σε μελλοντική ανακαίνιση είτε θες ενοχλούν στην θέρμανση είτε ακόμα και στην καθυστέρηση του ζεστού νερού χρήσεως αλλά ακόμα και από φόβο τραυματισμού αυτών που τρέχουν για παράδειγμα στον διάδρομο από τους σοβατζήδες είναι σοβαρό θέμα....

Τελος πάντων..... Όπως το δει κανείς.

 

Υ.Γ. Γρηγορη τα κολλεκτερ ποσων θεσεων βγαινουν?? 3, 5 και 6; Εχω δικιο; Και κατι ακομα. Υπαρχει δυνατοτητα να μπουν οι συλλεκτες με τρια επιπεδα; Υπαρχουν αναλογοι πινακες;

 

Συνήθως οι συλλέκτες είναι διπλών ή τριπλών αναμονών που ενώνονται ο ένας με τον άλλον και φτιάχνεις όσων θέσεων θες.

Όσο για την τοποθέτηση πίσω από το πλυντήριο στην περίπτωση του φίλου από την στιγμή που έχει πλυσταριό φαντάζομαι ότι δεν θα έχει πλυντήρια στα μπάνια...

Αλλάς πίνακες θα πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμοι για περίπτωση ανάγκης... και πίσω από πλυντήρια είναι λίγο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πλαστικές σωλήνες: Φ16χ2 18χ2 ή 18χ2.5 22χ3 25χ3 28χ3 32χ3 40χ3 50χ4 63χ4 για τις πιέσεως 16 Αtm

 

Οι συλλέκτες είναι πάντα 2 ή 3 θέσεων τους βάζεις στη σειρά και φτιάχνεις ότι θες. Υπάρχουν σε 3/4'' και 1''. Νομίζω και 1+1/4''

 

Για τους συλλέκτες εννοούσα της Brass ή της comap.

 

Αν θες υπάρχουν και ορειχάλκινες "μπάρες" 4/5/6/7 θέσεων με θυληκά σπειρώματα, αλλά πρέπει να πάρεις χωριστά βανάκια, ρακόρ, κλπ. άσε που σου έρχεται μια η άλλη.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.