Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύδρευση - αποχέτευση


Scrooge

Recommended Posts

Τις οριζόντιες σωλήνες δεν τις πετάς έτσι μέσα σε έναν σωλήνα....Αυτές τις στηρίζεις με στηρίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ξαναπω οτι ο υδραυλικος μπορει να μπει μετα το σοβατζη.

Ας κανει ο σοβατζης 2 μερεμετια μετα.

Δεν υπαρχει περιπτωση να τραυματισει κανεις τις σωληνωσεις.

Στα ζεστα νερα ΠΑΝΤΑ μονωση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

..... Τις κατακόρυφες είπα.........

 

Μα είναι δυνατόν να βάλεις τις οριζόντιες στο πάτωμα σε σωλήνα Φ100> Και μετά πόσο υπόστρωμα θα χρειαστεί????

 

Τις κατακόρυφες έλεγα.....

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Τις κατακόρυφες έλεγα.....

 

Και εγώ αυτές εννοούσα....

Λάθος έγραψα οριζόντιες.

 

Οι πολυστρωματικες ειναι ευκαμπτες οπως οι PE?

Απαιτουν ειδικο εξοπλισμο για κοψιμο, συνδεση κτλ??

 

Οι πολυστρωματικές σωλήνες βασίζονται στο πολυαιθυλένιο.... συνήθως δικτυωμένο.

Απλά έχουν ακόμα μία στρώση αλουμινίου που τις κάνει πιο ανθεκτικές και μπορείς να δώσεις σχήμα και να παραμείνει σε αυτή την θέση...

Το αλουμίνιο παίζει και τον ρόλο και του φράγματος οξυγόνου ενώ τα απλά πολυαιθυλένια δεν έχουν φράγμα είτε τα λίγο πιο ακριβα δικτιωμένα έχουν για φράγμα ένα λεπτό φιλμ κάτι σαν ζελατίνας .

 

 

Ξέρει κανείς το λ του κλασσικού μαύρου armaflex και το λ της "μπιμπικωτής" μόνωσης που χρησιμοποιούν στη χαλκοσωλήνα οι ψυκτικοί για A/C ή σε πολυστρωματική για FC ?

 

Θερμική αγωγιμότητα

Καθώς ο αέρας (κλειστές κυψέλες) & τα ελαστομερή υλικά είναι κακοί αγωγοί της θερμότητας, τα προϊόντα ISOPIPE TC μειώνουν σημαντικά τη μεταφορά θερμότητας μέσω της μόνωσης.

λ = 0,035W/mK στους 0oC

λ = 0,036W/mK στους 10oC

λ = 0,037W/mK στους 20oC

λ = 0,040W/mK στους 40oC

 

Οσο για τον χαλκό τα ίδια είναι περίπου δες εδώ.

http://www.halcor.gr...urtherm-copper/

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική απάντηση.

Τελικά κατέληξα να κάνω 2 ξεχωριστές μελέτες και να αφήσω τον ιδιοκτήτη να αποφασίσει ποια θέλει. Το Ζ.Ν.Χ. το σύνδεσα σε σειρά κολλεκτέρ με κολλεκτέρ. Για το κρύο κάθε κολλεκτέρ παίρνει από την κεντρική παροχή βόλευε κιόλας.

 

Στο Ζ.Ν.Χ. έβαλα ανακυκλοφορία με μπουτόν (το θεωρώ πιο πρακτικό - εύκολο κάνω λάθος?) διότι το λουτρό του υπογείου και η κουζίνα είναι αρκετά μακριά και δεν συμφέρει να πετάει 20 +++ λίτρα νερό κάθε φορά που θέλει κάποιος να κάνει μπάνιο ή να πλύνει πιάτα.

 

Για το κολλεκτέρ κάτω από τον νιπτήρα από την φωτογραφία μάλλον θα αλλάξω γνώμη. Στο μικρό μπανιο με 1μ μήκος έπιπλο στην καλύτερη νομίζω δεν καλύπτεται τελικά όλο, οπότε μισή δουλειά. Βολεύει να το κρύψω σε ντουλάπα? Έχω δει θέρμανσης να κρύβουν σε ντουλάπα από εκεί και η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ.Ν.Χ. έβαλα ανακυκλοφορία με μπουτόν (το θεωρώ πιο πρακτικό - εύκολο κάνω λάθος?) διότι το λουτρό του υπογείου και η κουζίνα είναι αρκετά μακριά και δεν συμφέρει να πετάει 20 +++ λίτρα νερό κάθε φορά που θέλει κάποιος να κάνει μπάνιο ή να πλύνει πιάτα.

 

 

Για να πετας 20 λιτρα πρεπει να εχεις μηκος σωληνας πανω απο 100 μετρα (για DN13 διατομη)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να πετας 20λιτρα πρεπει να εχεις μηκος σωληνας πανω απο 100 μετρα (για DN13 διατομη)

 

Εμπειρικά το έχω επιβεβαιώσει στο σπίτι μου. Έχω ηλιακό στην κεραμοσκεπή, για να πάρω ζεστό νερό στο μπάνιο μου που είναι τοποθετημένος στην απέναντι μεριά του σπιτιού, περίπου 16-20 μέτρα όταν ανοίγω την βρύση στο τέρμα ζεστό γεμίζω πάνω από την μέση μια μεγάλη στρογγυλή λεκάνη από αυτές που χρησιμοποιούμε οι νοικοκυρές για να πλένουμε ρούχα, δηλαδή πάνω από 10 λίτρα. Υποθέτω λοιπόν ότι για μια απόσταση 33 μέτρων θέλω 20 λίτρα. Διατομή έχω δείξει DN15.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.