Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη χρονικού προγραμματισμού


Recommended Posts

Γιώργο ευχαριστούμε!

 

Μια τροποποίηση μόνο αν μπορείς να κάνεις: Όταν κάνω ήδη παραγωγή χρονοδιαγράμματος και μετά κάνω αλλαγές και ξανακάνω, τότε δεν σβήνει τα παλιά δεδομένα. Πατάει πάνω στα παλιά...

Δοκίμασα με μέρες (365) και δεν το πήρε...Έγραψε μέχρι 254 και μετά κόλλησε. Μετά όμως που έβαλα εβδομάδες, κράτησε τα νούμερα έως το 254 και τα σχόλια που έχεις γράψει εσύ (SXOLIO 1, SXOLIO 2 και TELOS...)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από το 1997 που το πρωτοέφτιαξα , ελάχιστες παρεμβάσεις έχω κάνει .

 

Ήρθε η ώρα για ... ριζικές βελτιώσεις :smile:

 

Σε ποιά έκδοση του Excel δουλεύεις ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φανταζόμουν κάτι παρόμοιο, αλλά όχι με γραφική απεικόνιση. Έχω όμως ακόμα την εξής απορία... πόσο δεσμευτικό είναι αυτό το διάγραμμα, όχι τόσο ως προς την διάρκεια του κάθε σταδίου, αλλά ως προς την έναρξη της κάθε εργασίας σε συνδιασμό με παράγοντες όπως τις οικονομικές δυνατότητες του ιδιοκτήτη ή άλλους τυχαίους παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν διακοπή εργασιών;
Για παράδειγμα, αν ένα συνεργείο/ εργολάβος αργήσει για οποιονδήποτε λόγο, το έργο μπορεί να διακοπεί για παράδειγμα 1-2 μήνες, ή αν τύχει κάτι του ιδιοκτήτη και του φύγουν χρήματα που δεν υπολόγιζε, μπορεί να σταματήσει ένα χρόνο το έργο.

Ποια είναι η λογική αυτής της μελέτης; Να προβλέπει την διάρκεια της κατασκευής με παραδοχές να υπάρχουν χρήματα και να είναι όλα τα συνεργεία διαθέσιμα;

Σε μία άδεια δεν μου την ζητήσανε, αλλά θα ήθελα να ξέρω 5 πράματα για το μέλλον.

Ευχαριστώ

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, αν ένα συνεργείο/ εργολάβος αργήσει για οποιονδήποτε λόγο, το έργο μπορεί να διακοπεί για παράδειγμα 1-2 μήνες, ή αν τύχει κάτι του ιδιοκτήτη και του φύγουν χρήματα που δεν υπολόγιζε, μπορεί να σταματήσει ένα χρόνο το έργο.

Ποια είναι η λογική αυτής της μελέτης; Να προβλέπει την διάρκεια της κατασκευής με παραδοχές να υπάρχουν χρήματα και να είναι όλα τα συνεργεία διαθέσιμα;

 

 

 

Την ίδια απορία είχα και εγώ.

 

Ίσως κάποιος μεγαλύτερος συνάδελφος που έχει ζήσει το πριν και μετά την καθιέρωση της απαίτησης θα ξέρει να μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το χρονοδιάγραμμα θα εφαρμοσθεί όταν όλα βαίνουν καλά....

Και αυτά που ενδιαφέρουν είναι δύο βασικά, χρήματα και καιρός.

Αν λοιπόν ένα έργο έχει συνεχή χρηματοδότηση και ο καιρός δεν δημιουργεί προβλήματα, θα πρέπει να ακολουθήσει το χρονοδιάγραμμα.

Αν παρόλα αυτά δεν το ακολουθήσει, σημαίνει πως είτε αυτό είναι λάθος είτε κάποιος δεν κάνει καλά την δουλειά του στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Μήπως έχει κανείς κάποιο πρότυπο για μελέτη χρονικού προγραμματισμού? Γιατι τα λινκ παραπάνω μάλλον δε δουλεύουν πια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.