Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

αποτι ερμηνευω αιθρια με περγκολες σε οροφους πιο κατω απο δωμα τακτοποιουνται γιατι ειναι μεσα στο κελυφος, μεσα στο ιδεατο στερεο και δεν εχουν υπερβαση υψους...

 

οι περγκολες στοι δωμα δεν γινεται απο υπερβαση υψους !!!

 

 

αντε παλι πολεοδομια να ρωτησουμε γιατι βλεπω το παραθυρακι εγινε μπαλκονοπορτα !!!....

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο πολεοδομία και θα υποβάλω κι εκεί μια ερώτηση και θα σας ενημερώσω σχετικά. Ευχαριστώ άπαντες για το ενδιαφέρον σας και την άμεση απόκριση.

 

Υ.Γ. Αγαπητή Anka είχα κάνει αναζήτηση πριν κι επειδή δεν προέκυψε σαφές πόρισμα αναγκάστηκα να ανοίξω αυτό το θέμα επειδή νομίζω πως είναι χρήσιμο για όλους μας να αποσαφηνιστεί. Ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση έχω κι εγώ και πάω να την αντιμετωπίσω με Ν.3843/2010.

Δες και το αντίστοιχο topic:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16458

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα στην πολεοδομία και το πόρισμα είναι πως η pilotis τακτοποιείται με τον Ν.3843/2010 αλλά στην δική μου περίπτωση όχι επειδή έχω περίσσεια δόμησης και πρέπει υποχρεωτικά να την νομιμοποίησω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε.... Περίεργο μου φαίνεται αυτό. Δεν αναφέρει τίποτα ούτε ο νόμος ούτε η εγκύκλιος για τέτοιο περιορισμό. Γιατί τότε πρέπει να τακτοποιούνται μόνο όσα δεν έχουν υπόλοιπο δόμησης.

tasakos, ψαξ'το περισσότερο, δε με έπεισαν.

Link to comment
Share on other sites

@tasakos, ούτε εμένα με έπεισαν... από το τοπογραφικό και την οικοδομική άδεια δεν μπορούν να έχουν εικόνα του πραγματοποιούμενου Σ.Δ. σήμερα γιατί μπορεί μετά από αυτή την Ο.Α. να έχουν εκδοθεί άλλες πενήντα στο οικόπεδο! Εδώ δεν ζητούν πιστοποίηση της ιδιοκτησίας, θα ζητούν κάτι τέτοιο? Άλλωστε αυτό είναι κάτι που μόνο μηχανικός μπορεί να το κάνει και αν απαιτούνταν, θα έπρεπε να υπάρχει σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση, κάτι που δεν συμβαίνει.

Τελικά η κάθε πολεοδομία ζητάει ότι της καπνίσει και αυτό είναι πολύ άσχημο... θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς στο ΥΠΕΚΑ και όχι πάλι σε πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου είπαν με σαφήνεια πως ο Ν.3843/2010 αφορά ΜΟΝΟ περιπτώσεις που έχουμε υπέρβαση του Σ.Δ. άρα δεν τίθεται θέμα επιλογής στην περίπτωσή μου.

Συγκεκριμένα, τακτοποιούνται μόνο περιπτώσεις αυθαιρεσιών μέσα στον όγκο οι οποίες έχουν ανεγερθεί καθ'υπέρβαση του συντελεστή.

Μάλιστα εμένα μου είπε πως εάν έκανα την ρύθμιση π.χ. και κρατούσα την περίσσεια τετραγωνικών, σε ενδεχόμενη μελλοντική άδεια, εάν έβλεπαν την τακτοποίηση , θα μου εκοβαν τον @@λο!

Πολεδομία Παλλήνης αυτά και ήταν απολύτως σαφές.

 

Μου είπε μάλιστα πως αυτό σημαίνει το "...καθ'υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου ..." που λέει ο νόμος και για να είμαι ειλικρινής , μου φαίνεται και λογικό.

Link to comment
Share on other sites

"...καθ'υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου ..."

Όπου το ακίνητο είναι το κτήριο και όχι το οικόπεδο! Πρόκειται δηλαδή για τους όρους και τους περιορισμούς που έχουν εγκριθεί στην οικοδομική άδεια! Πραγματοποιούμενα μεγέθη και όχι επιτρεπόμενα.

Αν ισχύει αυτό που λέει η πολεοδομία Παλλήνης, θα γίνει μέγας χαμός με τα εξαδιαιρέτου οικόπεδα όπου ο ένας δεν έχει χτίσει ενώ ο άλλος έχει υπερβεί το δικαίωμά του στην δόμηση… Και τι θα γίνει αν έχω πολλές ιδιοκτησίες και το υπόλοιπο του Σ.Δ. δεν αρκεί για να καλύψει τις αυθαιρεσίες όλων? Ποιος θα νομιμοποιήσει και ποιος θα "νομιμοποιήσει"?

 

Διάβασε η πολεοδομία Παλλήνης την παράγραφο 7 του άρθρου 6?

 

"7. Οι χώροι που προβλέπονται στην παράγραφο 1

του άρθρου 5, οι οποίοι διατηρούνται, εξακολουθούν να

μην προσμετρώνται στους ισχύοντες στην περιοχή του

ακινήτου γενικούς και ειδικούς όρους και περιορισμούς

δόμησης."

 

Αυτή η παράγραφος ξεκαθαρίζει το τι θα ίσχυε αν επιχειρούσες στο μέλλον να εκμεταλλευτείς το υπόλοιπο του Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

"...καθ'υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου ..."

Όπου το ακίνητο είναι το κτήριο και όχι το οικόπεδο! Πρόκειται δηλαδή για τους όρους και τους περιορισμούς που έχουν εγκριθεί στην οικοδομική άδεια! Πραγματοποιούμενα μεγέθη και όχι επιτρεπόμενα.

Αν ισχύει αυτό που λέει η πολεοδομία Παλλήνης, θα γίνει μέγας χαμός με τα εξαδιαιρέτου οικόπεδα όπου ο ένας δεν έχει χτίσει ενώ ο άλλος έχει υπερβεί το δικαίωμά του στην δόμηση… Και τι θα γίνει αν έχω πολλές ιδιοκτησίες και το υπόλοιπο του Σ.Δ. δεν αρκεί για να καλύψει τις αυθαιρεσίες όλων? Ποιος θα νομιμοποιήσει και ποιος θα "νομιμοποιήσει"?

 

Διάβασε η πολεοδομία Παλλήνης την παράγραφο 7 του άρθρου 6?

 

"7. Οι χώροι που προβλέπονται στην παράγραφο 1

του άρθρου 5, οι οποίοι διατηρούνται, εξακολουθούν να

μην προσμετρώνται στους ισχύοντες στην περιοχή του

ακινήτου γενικούς και ειδικούς όρους και περιορισμούς

δόμησης."

 

Αυτή η παράγραφος ξεκαθαρίζει το τι θα ίσχυε αν επιχειρούσες στο μέλλον να εκμεταλλευτείς το υπόλοιπο του Σ.Δ.

 

Έχω δύο απορίες:

1) από πού προκύπτει οτι αναφέρεται στο κτήριο και όχι στο οικόπεδο στο οποίο αντιστοιχεί ο Σ.Δ. ;

2) το "...μην προσμετρώνται" εγώ το αντιλαμβάνομαι ως ένα φρένο στην ενδεχόμενη πλασματική αύξηση του Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.