Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

αρχικα το προστιμο βεβαιωνοταν σε ολους...μετα οπως λες με δυσκολες μεθοδους βρισκανε ποιος το ακτειχε...

 

ο νομος ειναι εισπρακτικος και αυτο τον ενδιαφερει....

 

 

ξερετε ποια οικοδομικη εργασια εχει πολυ δουλεια ?

κλεισιμο ισογειου !!!

Link to comment
Share on other sites

Myri στην Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας κάποιου διαμερίσματος, για την τακτοποίηση π.χ. ημιυπαιθρίου χώρου ζητάνε συνυπογραφή στην αίτηση όλων των συνιδιοκτητών.

αυτό που περιγράφεις το ζητούν παντού

 

το πρόβλημα είναι πως εφόσν δεν ζητουν συμβόλαιο

δεν μπορεί η πολεοδομία να ξέρει αν υπάρχει ή όχι συνιδιοκτησία

ό,τι δηλώσεις είσαι

και με τη βούλα του νόμου :(

Link to comment
Share on other sites

Myri στην Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας κάποιου διαμερίσματος, για την τακτοποίηση π.χ. ημιυπαιθρίου χώρου ζητάνε συνυπογραφή στην αίτηση όλων των συνιδιοκτητών. Δηλαδή η αίτηση αναγράφει το όνομα του ενός (στον οποίο και βεβαιώνονται τα πρόστιμα) αλλά την υπογράφουν όλοι. Είχα ρωτήσει τις πρώτες μέρες που δίναν κάποιες εξηγήσεις (χωρίς να έχουν βγει οι πρώτες ερμηνευτικές εγκύκλιοι) και μου είχαν πει πως δεν χρειάζεται κάτι απτους λοιπούς συνιδιοκτήτες του χώρου.

 

 

Σύμφωνα με το 17 της εγκυκλίου 8 του 15/06/2010

 

"...Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ

των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό

του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο."

Link to comment
Share on other sites

soundholics η αίτηση υποβάλεται στο όνομα ενός εκ των συνιδιοκτητών, αλλά συνυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες. Το παράβολο, τα πρόστιμα κλπ βεβαιώνονται στο όνομα ενός (αυτού που το όνομα του είναι στην αίτηση)

 

Το θέμα το δικό μου είναι πως αν πάει κάποιος και δημιουργήσει σε κοινόχρηστο χώρο της Pilotis μια κλειστή θέση στάθμευσης, συνιδιοκτήτες δεν θεωρούνται κανονικά όλοι? Η ρύθμιση αυτή επιτρέπει την διατήρηση της πολεοδομικής παράβασης, αλλά δημιουργεί σοβαρότερα ιδιοκτησιακά προβλήματα. Επίσης αν κάποιος δημιουργήσει σε 6μετρο μαγαζί έναν ακόμη όροφο κατοικίας, τότε το σπίτι αυτό τι δικαιώματα θα έχει μελλοντικά και με τι ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου (όπως σωστά αναφέρει κάποιος συνάδελφος) θα γίνει η μεταβίβαση του?

Link to comment
Share on other sites

soundholics η αίτηση υποβάλεται στο όνομα ενός εκ των συνιδιοκτητών, αλλά συνυπογράφεται από όλους τους συνιδιοκτήτες. Το παράβολο, τα πρόστιμα κλπ βεβαιώνονται στο όνομα ενός (αυτού που το όνομα του είναι στην αίτηση)

 

Έχεις δίκιο, απαιτείται η συνυπογραφή. Απλα μόνο ένας μπορεί να την υποβάλλει χωρίς πληρεξούσια και εξουσιοδοτήσεις των υπολοίπων. ΔΕν κατάλαβα καλά τα γραφόμενά σου.

 

Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου είναι εύλογα και βέβαια τίθενται ιδιοκτησιακά προβλήματα. Πάντως από τις εγκυκλίους/νόμους καταλαβαίνω ότι οι τακτοποιημένοι χώροι δεν έχουν δικαιώματα επί του οικοπέδου. Οι μεταβιβάσεις γίνονται με αναφορά στα συμβόλαια για χώρους που τακτοποιήθηκαν με το Ν.3843/2010

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάνε στην Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης είναι στην αίτηση που γίνεται να υπάρχει η υπογραφή όλων των συνιδιοκτητών (και ας γράφει μόνο του όνομα του ενός).

Δηλαδή αν είναι 3 τα άτομα που έχουν την ψιλή κυριότητα του χώρου η αίτηση γίνεται στο όνομα του ενός αλλά επάνω στην αίτηση υπογράφουν και οι άλλοι 2 συνιδιοκτήτες.

Απαιτήται επίσης εξουσιοδότηση με γνήσιο της υπογραφής, όλων των συνιδιοκτητών προς το άτομο που θα κάνει την διακίνηση.

 

Το βασικότερο πρόβλημα θα είναι η δημιουργία αυτοτελούς χώρου χωρίς κάποιο συμβόλαιο. Κάποιο σπίτι που είχε κάποια νόμιμα τετραγωνικά, ποσοστό συνιδιοκτησία και απέκτησε πλέον και κάποια "τακτοποιημένα" τετραγωνικά δεν νομίζω να έχει κάποιο θέμα, καθώς τα "τακτοποιημένα" μέτρα θα αποτελούν ένα είδος παρακολουθήματος του διαμερίσματος. Αλλά αν δημιουργηθεί αυτοτελής χώρος εκ του μηδενος, σε οικοδομή που τα ποσοστά συνιδιοκτησίας έχουν ήδη μοιραστεί, τότε σε μια ενδεχόμενη πώληση του χώρου τι γίνεται?

Θα μπορεί να το αγοράσει κάποιος με ένα συμβόλαιο που θα γράφει πως το αγοράζει και θα μπορεί να διατηρήσει τη χρήση του για τα υπόλοιπα, μέχρι τα 40, χρόνια

Link to comment
Share on other sites

αν στην πυλωτή υπάρχει αποκλειστική χρήση 10τ.μ πού ανήκει σε ισόγειο κατάστημα ο ιδιοκτήτης μπορεί μόνος του να το τακτοποιήσει ή χρειάζεται υπογραφή των λοιπών ένοικων της πολυκατοικίας; θα ζητήσουν κάτι στην πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι σα νέο μέλος και μετά από ψάξιμο νομίζω ότι η απορία μου ανήκει σε αυτό το θέμα.Στη περίπτωση χώρου στάθμευσης τον οποίο ο ιδιοκτήτης έκλεισε και τον έκανε διαμέρισμα υπάγεται στη ρύθμιση?Και ακόμα επειδή στον πρώτο όροφο έχει άλλο διαμέρισμα και αυτό αγορασμένο και έχει "τραβήξει" από εκεί ρεύμα,θα μπορούσε να βγάλει και κάποια άδεια ηλεκτροδότησης του "τακτοποιημένου" διαμερίσματος-pilotis με ξεχωριστό ρολόι της ΔΕΗ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

.....Στη περίπτωση χώρου στάθμευσης τον οποίο ο ιδιοκτήτης έκλεισε και τον έκανε διαμέρισμα .......

.....θα μπορούσε να βγάλει και κάποια άδεια ηλεκτροδότησης του "τακτοποιημένου" .......

Σίγουρα μπορείς να το ρυθμίσης και όπως προβλέπει η παρ. 6 του αρ. 5, μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης επιτρέπεται η σύνδεση με Ο.Κ.Ω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει.

Μου ανατέθηκε πρόσφατα η νομιμοποίηση μιας Pilotis, μέρος της οποίας έχει εγκριθεί ως κλειστό γκαράζ, μόνο που ο ιδιοκτήτης το χρησημοποιεί ως κατοικία. Επι πλέον θέλει να κλείσει λίγο ακόμα για να κάνει επέκταση στην κατοικία αυτή. Ακόμα, θέλει να νομιμοποιήσει μέρος του υπογείου του κτίσματος για να εννοποιήσει μελλοντικά τους δυο χώρους.

Ο Σ.Δ. δεν έχει εξαντληθεί και θέλουν επίσης να βγάλουν άδεια προσθήκης ενός ακόμα ορόφου, ώστε να τον εξαντλήσουν.

Οι ερωτήσεις μου είναι η εξής:

1.Άμα γίνουν πρώτα οι διαδικασίες για την νομιμοποίηση για τους εν λόγο χώρους τα τετραγωνικά που θα νομιμοποιήσουμε θα αφαιρεθούν από την περίσια των τετραγωνικών που έχουν από τον Σ.Δ?

2. Για την νομιμοποίηση των εν λόγο χώρων θα πρέπει να πλήρωθεί παράβολο 250€ ή 350€? (μέρος του υπογείου και μέρος της Pilotis)

3. Μήπως θα ήταν καλύτερο να βγάλουν πρώτα την άδεια προσθήκης και έπειτα να ξακινήσουν τις διαδικασίες νομιμοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.