Μετάβαση στο περιεχόμενο

kW λέβητα ενδοδαπέδιας θέρμανσης


jtsep

Recommended Posts

Ο όρος "cooling" δεν είναι ορθότερο να αποδίδεται ως "δροσισμός"? Γιατί πρέπει να είναι διακριτός από τον όρο "refrigeration" που αποδίδει την ψύξη και τον όρο "air conditioning" που αποδίδει τον κλιματισμό.

 

Πάντα είχα την εικόνα, ότι τα μαθήματα ΘΨΚ είχαν λανθασμένα αποδόσει ως ψύξη το αντίθετο της θέρμανσης ενός χώρου κατοικίας ενώ αυτός θα έπρεπε να αναφέρεται σε ψυκτικές εγκαταστάσεις (τροφίμων, ιατρικών και φαρμακευτικων προϊόντων, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Νομίζω ότι είναι σωστότερος ο όρος δροσισμός , όπως και ο όρος θερμοάνεση μιά και εκτός από την θερμοκρασία , παίζει σημαντικό ρόλο και η σχετική υγρασία του χώρου .

Link to comment
Share on other sites

Η "θερμοάνεση" απόδιδεται ως "συνθήκες θερμικής ευεξίας ή θερμικής άνεσης" και περιλαμβάνει τιμές θερμοκρασίας (αέρα, περιβάλλοντων δομικών στοιχείων για να ληφθεί υπόψη και η συναγωγή και η ακτινοβολία), υγρασίας, ταχύτητας αέρα για κάθε εποχή του χρόνου και κάθε δραστηριότητα και ρουχισμό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε woody

Για τι θερμοκρασία μιλάμε?

δηλαδή ένας χυτισιδηρός λέβητας θα έχει πρόβλημα εάν δουλέψει με τις αντίστοιχες θερμοκρασίες?

Η μόνωση που έβαλα στο διαμέρισμα είναι πιστεύω αρκετά ικανοποιητική (έχω αναλάβει την επίβλεψη και οργάνωση της οικοδομής κάτι σαν εργοδηγός οπότε καταλαβαίνεις...), τοποθέτησα ενεργειακά κουφώματα, ένα αρκετά δυνατό ενεργειακό τζάκι κλπ.

Οπότε για το λόγο του κόστους συστήματος θέρμανσης - δροσισμού που λέτε πρόβλεψα για την θερμομόνωση του διαμερίσματος και γενικά της οικοδομής.

Για το λόγο αυτό βάζω και ηλιακό θερμοσίφωνα για να είμαι καλυμμένος για ζεστό νερό το καλοκαίρι όπως αναφέρω παραπάνω.

Πιστεύω να πιάσει!

Link to comment
Share on other sites

CostasV Ναι φίλε μου σπούδασα με αυτούς τους όρους.Δεν είναι αδοκιμος όρος. Αδόκιμος όρος είναι η ψύξη. Αναφέρεται σε άλλες διεργασίες (που σταματά η αναπνοή προιόντων ή δεν υπάρχει υγρασία)και όχι σε διεργασίες που γίνονται για θερμική άνεση.Δηλαδή οι ψυκτικοί θάλαμοι κάνουν το ίδιο με τα split units?

Και για να στο πώ αλλιώς ψύξη χωρίς αφύγρανση δεν υπάρχει.Κοίτα σχετικά σε Ashrae όπως είπαν και οι συνάδελφοι περι cooling kai refrigerant

Link to comment
Share on other sites

jtsep

Η θερμοκρασία στην ενδοδαπέδια δεν ξεπερνα τους 45 βαθμους και εχει παρατηρηθεί θέμα με την συμπεριφορά του μετάλλου του λέβητα.Κοίτα για ηλεκτρικούς λέβητες που έχουν σχεδιαστεί για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι σωστότερος ο όρος δροσισμός , όπως και ο όρος θερμοάνεση μιά και εκτός από την θερμοκρασία , παίζει σημαντικό ρόλο και η σχετική υγρασία του χώρου .

 

Ορθα το θέτεις BAS, σε κύκλο δροσισμού ΔΕΝ επιτυχάνουμε αφυγρανση. Οι θερμοκρασίες προσαγωγής νερού προς το ενδοδαπέδιο κατά την φάση του δροσισμού δεν είναι χαμηλότερες απο την θερμοκρασία δρόσου. Κατ' επέκταση δεν υπάρχει αφαίρεση ποσοστού υγρασίας απο τον χώρο. Η αφύγρανση επιτυγχάνεται με την χρήση FCU ή Split.

Link to comment
Share on other sites

jtsep

Η θερμοκρασία στην ενδοδαπέδια δεν ξεπερνα τους 45 βαθμους και εχει παρατηρηθεί θέμα με την συμπεριφορά του μετάλλου του λέβητα.Κοίτα για ηλεκτρικούς λέβητες που έχουν σχεδιαστεί για αυτό.

 

Δηλαδή; Υπάρχουν λέβητες χαμηλών θερμοκρασιών που ανέχονται διαρκείς συνθήκες συμπύκνωσης μέσα στον χώρο των "αυλών" παρουσία θειικών και θειωδών... Και εμπάσει περιπτώσει υπάρχουν και οι τρίοδες. Ο "ηλεκτρικός λέβητας" επηρεάζει και το κόστος λειτουργίας ...μάλλον δυσμενώς...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το νερό θα πρέπει να φτάσει στην ενδοδαπέδια με θερμοκρασία 45°C (που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι καλό αλλά όχι αναγκαίο), η τρίοδη θα βοηθήσει στο να ξεκινήσει από τον λέβητα ακόμη και στους 80°C.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.