Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προδιαγραφές βόθρων


Scrooge

Recommended Posts

Έχει κανείς τις προδιαγραφές που απαιτούνται από τη νομοθεσία για τους βόθρους, σηπτικούς και απορροφητικούς (διαστάσεις, σχέδια, τεχνική περιγραφή) ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την κατατόπιση.

 

Βρήκα χρήσιμα στοιχεία στο thread, αλλά έχω και μερικές απορίες.

 

Λοιπόν αν έχω καταλάβει σωστά, ο όγκος της σηπτικής δεξαμενής υπολογίζεται από τον τύπο: V = Q∙to+Vσ, όπου:

Q: Μέγιστη ημερήσια παροχή λυμάτων (m3/d)

to: Μέσος χρόνος παραμονής της υγρής φάσης (days)

Vσ: Όγκος της λάσπης και των επιπλεόντων στερεών που βρίσκονται κάτω από την υγρή στάθμη και συγκεντρώνονται μεταξύ των εκκενώσεων (m3).

 

Η μέση ημερήσια παροχή λυμάτων ανά άτομο λαμβάνεται ίση με 100 lit. Στην περίπτωσή μου (πλήθος κατοίκων: 4) η μέση ημερήσια παροχή λυμάτων της κατοικίας είναι 400 lit. Για να βρούμε τη μέγιστη ημερήσια παροχή λυμάτων πολλαπλασιάζουμε επί 1,5 (συντελεστής αιχμής), οπότε Q = 1,5 ∙ 400 = 600 lit/d = 0,6 m3/d.

 

Ο μέσος χρόνος παραμονής της υγρής φάσης (to) λαμβάνεται ίσος με μία (1) ημέρα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό το μέγεθος και γιατί λαμβάνεται ίσο με 1 ?

 

Ο όγκος της λάσπης λυμάτων ανά άτομο λαμβάνεται ίσος με 200 lit/έτος. Θεωρώντας ότι η δεξαμενή θα εκκενώνεται κάθε δύο έτη (είναι αποδεκτό διάστημα ?), τότε:

Vσ = 200 ∙ 4 ∙ 2 = 1.600 lit = 1,6 m3.

 

Επομένως, ο όγκος της σηπτικής δεξαμενής θα πρέπει να είναι κατ’ ελάχιστο:

V = 0,6 m3/d ∙ 1 day + 1,6 m3 = 2,2 m3.

Όμως στον πίνακα της σελ. 8 του pdf που βρήκα στο thread, λέει ότι για κατοικία με 1-2 υπνοδωμάτια (όπως στην προκειμένη περίπτωση) ο όγκος της σηπτικής δεξαμενής θα πρέπει να είναι κατ’ ελάχιστο 2,85 m3. Αυτό στηρίζεται σε κάποιο κανονισμό ?

 

Όσον αφορά τον απορροφητικό βόθρο, ο οποίος ακολουθεί τη σηπτική δεξαμενή, η παράπλευρη επιφάνεια ανά m3/d εξαρτάται από το είδος του εδάφους στο οποίο βρίσκεται. Όμως όταν λέμε m3/d εννοούμε το μέγεθος 0,6 m3/d που υπολογίσαμε ανωτέρω ή κάποιο άλλο ?

 

Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

Απλά είναι η πρώτη μου μελέτη και έχω ένα σωρό απορίες.

Να περιμένετε κι άλλα μηνύματα ;).

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 221/65 "Περί διαθέσεως λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων", όταν το έδαφος είναι λίαν συμπαγής άργιλος, σκληρό υπόστρωμα, βράχος ή αδιαπέραστοι σχηματισμοί, τότε είναι ακατάλληλο για κατασκευή απορροφητικού βόθρου. Σε αυτή την περίπτωση, τι γίνεται με τη διάθεση των λυμάτων ?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται ενας στεγανος και κανεις συνεταιρο στη τσεπη σου τον ιδιοκτητη του βυτιοφορου...

Ή γενικα ακολουθεις κάποιο απο τους αλλους τροπους τελικης διαθεσης που αναφερονται στη διαταξη.

Δεν πρεπει να ειναι συνηθης περιπτωση παντως να ειναι ολο το οικοπεδο πετρα ή αργιλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά και στην ΤΟΤΕΕ 2412/86 - "Εγκαταστάσεις σε κτίρια και οικόπεδα.

Αποχετεύσεις" έχει σχετικές προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιλώντας πρόσφατα με συναδέλφους μηχανολόγους, μου είπαν ότι έχουν απαγορευτεί οι απορροφητικοί βόθροι ακόμη και αν προηγείται σηπτική δεξαμενή. Όμως, σύμφωνα με την ΚΥΑ Ειβ 221/65 «Περί διάθεσης λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων» δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Υπάρχει πιο πρόσφατη νομοθεσία η οποία αναφέρεται σχετικά ;

 

Αν η απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση είναι ότι οι απορροφητικοί βόθροι εξακολουθούν να είναι νόμιμοι, τότε σύμφωνα με την ανωτέρω ΚΥΑ, η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχει ένας τέτοιος βόθρος από θεμέλια κτιρίων και οριογραμμών είναι 6 μέτρα (άρθρο 9, παρ. 6). Ωστόσο, στο forum αυτό, σε παλιότερη σχετική συζήτηση, κάποιος δήλωσε ότι οι ανωτέρω αποστάσεις πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα. Υπάρχει πιο πρόσφατη νομοθεσία η οποία άλλαξε το σημείο αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.