Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραδοχές για μελέτη φέρουσας τοιχοποιίας


 

Recommended Posts

Καλημέρα. ήθελα να ρωτήσω σε μία στατική μελέτη σε διώροφο πέτρινο κτίριο με τμήμα υπογείου, τι παραδοχές πρέπει να βάλω στο σχέδιο το στατικό για να το εμφανίσω στην Πολεοδομία? Αν κάποιος έχει τις γενικές παραδοχές και ειδικά σε μορφή .dwg, θα είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει. Στην ειδικότητα είμαι πολιτικός μηχανικός Πανεπιστημίου Πατρών. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, με ενδιαφέρουν οι γενικές παραδοχές που βάζουμε στο τεύχος ή στο στατικό σχέδιο για καθαρά νέα μελέτη (ανέγερση) με φέρουσα τοιχοποιία (διαζωματική)!

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές:

- Κανονισμούς

- Υλικά/ποιότητες

- Φορτία: Μόνιμα(μόνιμα/ωθήσεις)-Μεταβλητά(κινητά/χιόνια/ανεμος)-Σεισμικά(παράμετροι)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτα...

 

Εγω παντα αντιγραφω τις παραδοχες απο το τευχος της επιλυσης, προσθετοντας οτι νομιζω. Αναλυτικη αναφορα σε κανονισμους και παραγραφους. Φορτια σιγουρα. Εγω γραφω και την προβλεψη ή μη οροφου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.