Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υφίσταται ιδιωτική οδός σε Τοπογραφικό Διάγραμμα αγροτεμαχίου;


mixos

Recommended Posts

Καλούμαι να συντάξω τοπογραφικό διάγράμμα ενος αγροτεμαχίου,το οποίο προήλθε απο κατάτμηση μεγαλύτερης έκτασης συνολικού εμβαδού 16400 τ.μ.

Αρχικά λοιπόν υπήρχε ενα αγροτεμάχιο 16400 τ.μ.Χωριστηκε σε 4 αγρους 4025 τ.μ. ο καθενας.Αυτό που απέμεινε (300 τ.μ.) χαρακτηρίστηκε απο τους ιδιοκτήτες "ιδιωτική οδός" η οποία περιγράφεται στο τοπογραφικό οχι ομως και σε συμβόλαιο του 1983...

Το αξιοπεριέργο ειναι οτι αυτή η εκταση των 300 τ.μ. δεν ανηκει σε κανεναν απο τους 4 ιδιοκτήτες επομένως δεν μιλάμε για δουλεία διόδου...

Οταν ρωτησα τον ιδιοκτήτη,εκεινος κυνικά μου απαντησε οτι μαζευτηκαν ολοι και συμφώνησαν να παραχωρήσουν αυτα τα 300 τ.μ. "σε κοινη χρήση",προκειμένου να εξυπηρετούνται 2 αγροτεμάχια.

Το αγροτεμαχιο για το οποίο εχω κληθει να συντάξω τοπογραφικό εχει πρόσωπο 83 μ. σε αυτη την ιδιωτική οδο...Επιπροσθέτως,στο έδαφος δεν υπάρχει κανένας υλοποιημένος δρόμος...(και γι αυτο εχω κληθεί να τον χαραξω.)

Μπόρεί κανείς να μου πει τι τρέχει?

Τα ερωτήματα μου ειναι:1.επιτρέπεται η διάνοιξη αγροτικών δρόμων στα εκτός σχεδίου?(μαλλον ρητορική ερωτηση),2.πως να το αναφερω στο τοπογραφικό μιας και το συμβόλαιο του αγροτεμαχίου δεν αναφερει τιποτα γι αυτο τον δρόμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του γεγονότος ότι πρόκειται για παράνομη κατάτμηση του αρχικού αγροτεμαχίου, υπάρχουν αρκετά κενά στη περιγραφή, όπως:

1. Έχουν συνταχθεί συμβόλαια για τα 4 αγροτεμάχια, ώστε να έχει πραγματοποιηθεί η κατάτμηση του αρχικού;

2. Στα συμβόλαια μεταβίβασης περιγράφεται η "ιδιωτική οδός"; γιατί αναφέρεις μόνον ότι δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο του 1983.

3. Η παράνομη κατάτμηση έγινε, προφανώς, από τον ιδιοκτήτη της αρχικής έκτασης. Πως σου είπε ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης ότι "μαζεύτηκαν και συμφώνησαν ...";

4. Το τδ στο οποίο έχουν σχεδιαστεί τα 4 αγροτεμάχια πότε συντάχθηκε; και έχει δήλωση 651/77;

Link to comment
Share on other sites

απαντησεις :

στο #1 : Οχι

στο #2 : Το τμημα των 300τμ, απο τη στιγμη που δεν αναφερεται στο συμβολαιο, ειναι οτι απεμεινε απο το αρχικο αγροτεμαχιο το οποιο χωριστηκε στα τεσσερα και δοθηκε σε ισαριθμους ιδιοκτητες. Επομενως εχει παραμεινει στον αρχικο ιδιοκτητη. Η καλυτερη λυση ειναι να ειναι συνιδιοκτητες (οι σημερινοι των 4 τεμαχιων) στο τμημα αυτο ωστε να μην μπορει καποιος να το κλεισει

 

υγ @ ΜΑΚΑΡ

η κατατμηση φαινεται οτι εγινε το 83, οταν ισχυε το ΠΔ του '78.

Για πιο λογο μιλας για παρανομη κατατμηση;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε MAKAP

δεν κατάλαβα απο το αρχικό ερώτημα άν έγινε κατάτμηση και γιατί είναι παράνομη

αφού πρόκειται για αγροτεμάχιο

επιπλέον επιτρεπόταν το 1983 και πρίν η διανομή σε κατα χρήση διαιρετά τμήματα για τα εκτός σχεδίου γεωτεμάχια και ενδεχομένως να έχει γίνει κάτι τέτοιο με το μικρότερο-λωρίδα να χρησιμοποιείται σαν πρόσβαση χωρίς να κατονομάζεται και 'ιδιωτική οδός΄

τα ξαναλέμε

 

ΥΓ έγραφα ταυτόχρονα με τον συνάδελφο dgt

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείται ότι με αυτό τον τρόπο δημιουργείται ιδιωτική ρυμοτότηση σε εκτός σχεδίου με την δημιουργία δρόμου και πολαπλων ιδιοκτησιών αρα απαγορεύεται (άρθρο20 νδ 17.7/16-8-1923 , βδ 4/16-1-1924);

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό της κατάτμησης δεν αναφερει σε ποιον ανήκει η λωρίδα των 300 τ.μ. και απλα περιγράφεται ως "οδός πλάτους 3μ."

Όσο για τα 4 Αγροτεμάχια αναφέρει στη δήλωση μηχανικού οτι ειναι αρτια και οικοδομισημα.

Το συμβόλαιο της κατάτμησης δε το εχω στα χερια μου...

Δηλαδή απο ποιά χρονολογια και πριν επιτρεπόταν αυτου του είδους η κατατμηση?το 1983?με ποιο π.δ?

Θα πρέπει τότε να κοιτάξω την ακριβή ημερομηνία σύνταξης του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Για το θέμα της παράνομης κατάτμησης, με πρόλαβε ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ. Βέβαια, έχουμε συνηθίσει να λέμε ότι, αφού τα δημιουργούμενα αγροτεμάχια έχουν το ελάχιστο εμβαδόν, είναι σωστή και σύννομη η κατάτμηση αλλά δεν είναι έτσι, όταν τα δημιουργούμενα έχουν πρόσωπο σε ιδιωτικό δρόμο που αφήνεται από την αρχική έκταση.

 

Κατάτμηση αγροτεμαχίου νοείται ΜΟΝΟΝ όταν συντάσσεται συμβόλαιο και όχι όταν σχεδιάζουμε τεμάχια σε τδ. Γιαυτό και ρώτησα αφενός αν έχουν συνταχθεί συμβόλαια και για τα 4 τεμάχια αφετέρου και τα υπόλοιπα ερωτήματα.

 

Για το θέμα του ιδιωτικού δρόμου, δεν γνωρίζουμε, αν και έθεσα σχετικό ερώτημα, εάν η κατάτμηση έγινε από τον αρχικό ιδιοκτήτη (οπότε η έκταση του ιδιωτικού δρόμου εξακολουθεί να ανήκει σ' αυτόν) ή εάν οι 4 ιδιοκτήτες των τεμαχίων ήταν και συνιδιοκτήτες της αρχικής έκτασης (οπότε η έκταση του δρόμου τους ανήκει εξ αδιαιρέτου).

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενα:

1.

.. ενος αγροτεμαχίου,το οποίο προήλθε απο κατάτμηση μεγαλύτερης έκτασης συνολικού εμβαδού 16400 τ.μ.

Αρχικά λοιπόν υπήρχε ενα αγροτεμάχιο 16400 τ.μ....

Δηλαδη ενα αγροτεμαχιο το οποιο κατατμηθηκε

 

2.

...Χωριστηκε σε 4 αγρους 4025 τ.μ. ο καθενας.Αυτό που απέμεινε (300 τ.μ.) χαρακτηρίστηκε απο τους ιδιοκτήτες "ιδιωτική οδός" η οποία περιγράφεται στο τοπογραφικό οχι ομως και σε συμβόλαιο του 1983.......

Συμβολαιο κατατμησης 1 αγροτεμαχιου σε 4 με περισευμα 300τμ. Ετος 1983, και συμβολαιο που τα περιγραφει.

 

3.

...Αυτό που απέμεινε (300 τ.μ.) χαρακτηρίστηκε απο τους ιδιοκτήτες "ιδιωτική οδός" η οποία περιγράφεται στο τοπογραφικό οχι ομως και σε συμβόλαιο του 1983.......

Υπαρχει δηλαδη τμημα που απομενει απο το αρχικο τεμαχιο

 

4.

....

Το αξιοπεριέργο ειναι οτι αυτή η εκταση των 300 τ.μ. δεν ανηκει σε κανεναν απο τους 4 ιδιοκτήτες επομένως δεν μιλάμε για δουλεία διόδου...

....

Αρα ανηκει στον αρχικο ιδιοκτητη

 

5.

... χαρακτηρίστηκε απο τους ιδιοκτήτες "ιδιωτική οδός" η οποία περιγράφεται στο τοπογραφικό οχι ομως και σε συμβόλαιο του 1983.......

Επομενως δεν υφισταται ''ιδιωτικη οδος'' Το τι λεει ο καθενας ιδιωτικα μας αφηνει αδιαφορους

 

 

ερωτησεις

α. ειμαι εγω που δεν καταλαβαινω καλα τα ελληνικα;

β. για ποια ιδιωτικη πολεοδομηση και ποια παρανομη κατατμηση μιλαμε;

 

υγ

Το εχεις ή δεν το εχεις το συμβολαιο συναδελφε; απο εκει ξεκινας και μετα ρωτας, ελεος!!

Στο πρωτο ποστ μας λες για συμβολαιο, στο δευτερο οτι δεν το εχεις δει!!!

 

...Δηλαδή απο ποιά χρονολογια και πριν επιτρεπόταν αυτου του είδους η κατατμηση?το 1983?με ποιο π.δ?

Θα πρέπει τότε να κοιτάξω την ακριβή ημερομηνία σύνταξης του συμβολαίου.

Τι ερωτηση ειναι αυτη; Και βεβαια θα πρεπει να ανοιξεις το συμβολαιο να δεις τι ημερομηνια λεει ....και διαβασε τη νομοθεσια για την εκτος σχεδιου δομηση. Μεχρι και στο google τη βρισκεις πλεον...

 

Αμαν πια, απο το χερακι ολοι....

Link to comment
Share on other sites

dgt ευχαριστω για το χρόνο που αφιερωσες για μενα.Ευχαριστω για τη βοηθεια σου και για το κραξιμο που μου εριξες...

Απορω οταν ξεκινησες εσυ την επαγγελαμτικη σου καριερα δε ρωτουσες τιποτε???

Δεν αναγκασα κανεναν να σπαταλησει το χρονο του,ας εισαι τουλαχιστον λιγο πιο ευγενικος...

Ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.