Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πράξη Χαρακτηρισμού Έκτασης από Δασαρχείο


Recommended Posts

Αν και εφόσον ο ο Μηχανικός που επέλεξες, τήρησε τη συμφωνία σας και έκανε τη δουλειά του, από εκεί και πέρα η οποιαδήποτε εργασία έχεις την απαίτηση να κάνει για λογαριασμό σου, θα αμοιφθεί επιπλέον. Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημά σου είναι, ναι, ενδεχομένως θα κάνεις νέα συμφωνία και θα του κόψεις και "μισθό" εφόσον θέλεις κάποιον να παρακολουθεί μόνιμα το θέμα σου. Υπηρεσίες δωρεάν δεν παρέχονται από κανέναν. Τόσο απλά.

 

Grazie per tutti!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε Μιχαήλ στο Διαύγεια αναρτώνται όλες οι αποφάσεις της διοίκησης το οποίο μας βοηθάει αρκετά

 

Λίγο ασχετο με το θεμα αλλα μιας και αναφέρθηκε...

 

Αυτο δεν ισχύει. Αναρτώνται οσες εχουν υποχρεωση να αναρτηθούν.

 

Και ποιες είναι αυτες; Αυτες που αναφερονται στον Ν3861 στο άρθρο 2.

Πιθανοτατα να είναι και οι πράξεις του δασαρχείου... ;)

 

Υπαρχει καπου και σχετικό θεμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω πάλι κάτι σχετικό με την πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο. Στο οικόπεδο εκτός σχεδίου που πουλάω, έχω πάρει έγκριση από την αρχαιολογία και την διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης ότι δεν πρόκειται για γη υψηλής παραγωγικότητας. Μετά από αυτά τα δικαιολογητικά, πήρα μία μικρή προκαταβολή από τον αγοραστή και πραγματοποιήθηκε αυτοψία από το δασαρχείο, στις αρχές Αυγούστου. Η ερώτηση μου είναι, μέχρι να βγάλουν οριστική απόφαση για το χαρακτηρισμό της έκτασης, μπορώ να κάνω κάποια υπεύθυνη δήλωση ως ιδιοκτήτης, ότι το οικόπεδο δεν είναι δασική έκταση για να προβεί ο αγοραστής, σε προέλεγχο οικοδομικής άδειας? Υπάρχει κάτι ενναλακτικό που μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ειρήνη, πως είσαι σίγουρη πως το γήπεδο σου δεν εμπίπτει στις κατηγορίες που θεωρεί προστατευόμενες το δασαρχείο ώστε να το δηλώσεις υπεύθυνα? Ασε που δεν νομίζω να το δεχτεί και ο αγοραστής γιατί δεν τον καλύπτει σε τίποτα. Καλύτερα να περιμένεις το δασαρχείο, γνωρίζω πως είναι χρονοβόρα διαδικασία αλλά καλύτερα να είστε και οι δύο σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σας. Σίγουροι, δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα σ'αυτή τη ζωή, γνωρίζω όμως ότι η συγκεκριμένη έκταση ήταν καλιεργήσιμη κατά τις δεκαετίες 50, 60 εφόσον ήταν στην ιδιοκτησία της οικογένειας μου και νομίζω ότι η σύγκριση γίνεται, με βάση κάποιους χάρτες παρελθόντων ετών, για χαρακτηρισμό μιας έκτασης. Αυτό που φοβάμαι, είναι η αλλαγή της νομοθεσίας σχεικά με την οικοδομησιμότητα σε 8 στρέμματα. Στην περίπτωση αυτή εγώ θα είμαι έκθετη .. Γι'αυτό το λόγο, θεωρώ πως πρέπει να ζητήσω από τον αγοραστή, να πραγματοποιήσει προέλεγχο οικοδομικής άδειας για να αναγκαστούν οι σκληρά εργαζόμενοι υπάλληλοι του δασαρχείου να επισπεύσουν τις διαδικάσίες. Περιμένω αυτό το μήνα να πάρω μία απάντηση, διαφορετικά θα επιλέξω διαφορετκή οδό διευθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητή Ειρήνη, πως είσαι σίγουρη πως το γήπεδο σου δεν εμπίπτει στις κατηγορίες που θεωρεί προστατευόμενες το δασαρχείο ώστε να το δηλώσεις υπεύθυνα? Ασε που δεν νομίζω να το δεχτεί και ο αγοραστής γιατί δεν τον καλύπτει σε τίποτα. Καλύτερα να περιμένεις το δασαρχείο, γνωρίζω πως είναι χρονοβόρα διαδικασία αλλά καλύτερα να είστε και οι δύο σίγουροι.

 

Η πράξη χαρακτηρισμού τελικά χώρισε την έκταση σε 2 τμήματα. Το πρώτο θεωρείται αγροτική έκταση ενώ το δεύτερο χορτολιβαδική έκταση, όχι δασική αναφέρει πως δεν εμπίπτει στις διατάξεις της δασικής νομοθεσίαs, θεωρείται όμως κατά τεκμήριο δημοσια έκταση.. Εγώ τώρα πρέπει να προσφύγω στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή επίλυσης δασικών διαφορων. Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει αν χρειάζομαι νομική βοήθεια στην παρούσα φάση η γενικότερα τι θα μπορούσα να συμπεριλάβω στην ένσταση που θα καταθέσω για να είναι κατά το δυνατό πιο πλήρης ο φάκελος μου? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα! Τηλεφώνησα στο δασαρχείο για να ζητήσω ένα λεντυπο αίτησης χαρακτηρισού και μου είπαν να ψάξω να το βρώ στο google..

Υπάρχεί κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.