Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομοτεχνική Μελέτη Φ/Β πάρκων


mc91705

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο οικονομοτεχνικό μοντέλο αξιολόγησης επένδυσης Φ/Β πάρκου ( NPV, IRR ) σε excel όπου του δίνεις στοιχεία (ισχύ, ποσοστά δανείου κλπ οικονομοτεχνικά στοιχεία ) και να κάνει αξιολόγηση της επένδυσης - αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

Επειδή έτυχε να με απασχολήσει πρόσφατα το θέμα θέλω να σου πω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αναπτύξεις εσύ ο ίδιος ένα τέτοιο πρόγραμμα σε excel. Για βασικούς υπολογισμούς και αρχικές εκτιμήσεις. Εγώ το έκανα χρησιμοποιώντας σαν μπούσουλα το βιβλίο του Περδιού περί φωτοβολταικών που στο τελευταίο παράρτημα αναφέρεται στη σύνταξη επενδυτικού σχεδίου. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η μεθοδολογία του γιατί ακόμα δεν την έχω εφαρμόσει στην πράξη. Ίσως κάποιος συνάδελφος να το έχει κάνει και να μπορεί να μας διαφωτήσει επ αυτού.

 

Βρες και ένα βιβλιαράκι οικονομοτεχνικών μελετών να πάρεις μια ιδέα. Δεν είναι τπτ δυσνόητα πράγματα. Εδώ κάναμε άλλα και άλλα στο Πολυτεχνίο. Εκεί θα κολλήσουμε?:) Με ένα ψάξιμο στο ίντερνετ βρίσκεις επίσης αρκετά αρθράκια που θα σε διαφωτίσουν. Σου προτείνω τα pdf από το ελληνικό παράρτημα της ASHRAE που είχε κάνει το 2006.

 

Κατά τα άλλα δεν είμαι σίγουρος αν τα προγράμματα pvcalc, pvsyst και pvsol δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Ας μας διαφωτήσει κάποιος συνάδελφος που πιθανά τα έχει χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

bill_arianos, δεν ξερω αν εχεις πραγματοποιησει καμια μελετη με το Pvsyst, αλλα αν εχεις (που για να το προτεινεις, μαλλον εχεις), θελω να σε ρωτησω, ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα του?

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα PvSyst και PV-Sol εννοείται πως είναι αξιόπιστα. Τα χρησιμοποιούν επαγγελματίες τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό. Δίνουν τη δυνατότητα για οικονομοτεχνική μελέτη αρκετα παραμετροποιήσιμη και οι βάσεις δεδομένων τους ανανεώνονται διαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τα προγράμματα PvSyst και PV-Sol εννοείται πως είναι αξιόπιστα. Τα χρησιμοποιούν επαγγελματίες τόσο σε Ελλάδα όσο και σε εξωτερικό. Δίνουν τη δυνατότητα για οικονομοτεχνική μελέτη αρκετα παραμετροποιήσιμη και οι βάσεις δεδομένων τους ανανεώνονται διαρκώς.

 

καλημέρα και από μένα συνάδελφοι,

 

μήπως γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε το pvsyst ή pvsol για κατέβασμα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να με απασχολήσει πρόσφατα το θέμα θέλω να σου πω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αναπτύξεις εσύ ο ίδιος ένα τέτοιο πρόγραμμα σε excel. Για βασικούς υπολογισμούς και αρχικές εκτιμήσεις. Εγώ το έκανα χρησιμοποιώντας σαν μπούσουλα το βιβλίο του Περδιού περί φωτοβολταικών που στο τελευταίο παράρτημα αναφέρεται στη σύνταξη επενδυτικού σχεδίου. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι η μεθοδολογία του γιατί ακόμα δεν την έχω εφαρμόσει στην πράξη. Ίσως κάποιος συνάδελφος να το έχει κάνει και να μπορεί να μας διαφωτήσει επ αυτού.

 

Συνάδελφε, πρόσφατα έκατσα, με οδηγό του βιβλίο του Πέρδιου, να κάνει ένα excel για την τεχνοοικονομική μελέτη μιας εγκατάστασης... Επειδή όμως μάλλον το κόβω σαν αποτυχημένη προσπάθεια, λόγω του ότι στα οικονομικά μεγέθη δεν είμαι ακόμα πολύ καλή, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν στηρίχτηκες αποκλειστικά και μόνο από ότι έγραφε στο Παράρτημα ή πήρες και στοιχεία από κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.