Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Αντοχής


 

Recommended Posts

...Ο Μηχανικός δηλώνει την α ν τ ο χ ή, ότι δηλαδή η κατασκευή αντέχει στα φορτία και τίς καταπονήσεις που προβλέπουν οι ισχύοντες κανονισμοί (νόμοι του κράτους)...

 

Δεν είναι ανάγκη να αναλαμβάνουμε περισσότερες ευθύνες από αυτές που λέει το έγγαφο. ;)

Με την δήλωση ο μηχανικός αναφέρεται σε τρία συγκεκριμένα πράγματα:

- Ήλεγξε οπτικά την διαμόρφωση του φορέα και την βρήκε σύμφωνη με την μελέτη.

- Από την εξέταση των εμφανών δομικών στοιχείων (αν και στον βαθμό που υπάρχουν) δεν διαπίστωσε βλάβες / κακοτεχνίες που να συνεπάγονται επικινδυνότητα.

- Το τρίτο είναι αυτονοήτως ορθό εφόσον ισχύει το 1 και δεν έχει κάποιο νόημα.

 

Δεν προσπαθώ να πίσω κάποιον να υπογράφει τέτοιες δηλώσεις, ούτε είπα ότι η εν λόγω δήλωση δεν είναι απαράδεκτη ως έγγραφο. Ωστόσο δεν ωφελεί να διεκτραγωδούμε την όλη κατάσταση παραγνωρίζοντας το λεκτικό της δήλωσης που είναι πολύ συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απνετηστε μου σας παρακαλω. Το υπογραφεις και ο μη γενετω υπαρχει προβλημα σε τρεχει ο δικηγόρος? Ρωταω την γυναικα μου (δικηγορο) και μου λεει οτι εαν ο μηχανικός υπογραφει κάτι χωρις να ειναι σιγουρος βάση της επιστημονικής του κατάρτισης/εμπειριας, το δικαστηριο δεν τον δικαιώνει.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 Επειδη ξερω οτι τον νομο τον κατέχεις. Ενα παραδειγμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παράδειγμα συνάδελφε.Υπογράφω αυτά που πιστεύω και μπορώ να το υποστηρίξω επιστημονικά και νομικά.

 

Το θέμα έχει ξαναπαίξει στο φόρουμ.

 

 

"Δε διεπίστωσα, δια οπτικού ελέγχου των εμφανών στοιχείων του Φ.Ο., βέλη κάμψης, ρωγμές αστοχίας, καθιζήσεις.

 

Βάσει αυτών δε θεωρώ πως σήμερα υφίσταται κίνδυνος του κτιρίου.

 

Οπτικός έλεγχος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Εάν κύριε Ροδόπουλε μπορείτε να πείσετε το κράτος να βγάλει νόμο που θα επιβάλει στον κάθε Μήτσο ότι για να πάρει δήλωση αντοχής πρέπει να γίνουν έλεγχοι υλικών, διάβρωσης κ.τ.λ. τότε όλο το φόρουμ είμαστε μαζί σας...

 

Είναι καθαρά οικονομικό θέμα και εμείς οι μηχανικοί και το κράτος και λογικά ο κόσμος το γνωρίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αστε τα ρε παιδια. Ξερετε ποσες τετοιες δηλωσεις εχω δει να υπογραφονται χωρις κανενα ελεγχο ουτε οφθαλμοστατική. Το κρατος δεν τα κοιταει αυτα. Σε μια χωρα σαν την Ελλαδα κοιταει να εχουμε διπλα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα κ Ροδοπουλε, επειδη δεν γνωριζω... Στο εξωτερικο δλδ πληρωνει ο κοσμος την ποιοτητα του ΦΟ και υστερα τον ελεγχο του??

 

Ισως η νοοτροπια να ειναι διαφορετικη αλλα το "πλακακι" ειναι "πλακακι" σε ολα τα μηκη και πλατη του κοσμου..ετσι νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Την δήλωση αντοχής που έχω φτιάξει εγώ την είδε κανείς; Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για τον τρόπο διατύπωσης... (post No4)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.