Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Αντοχής


 

Recommended Posts

Την δήλωση αντοχής που έχω φτιάξει εγώ την είδε κανείς; Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για τον τρόπο διατύπωσης... (post No4)

 

1. παράγραφος 2: " Δεν υπάρχουν ενδείξεις βλαβών όπως ρωγμές, ανεπίτρεπτες παραμένουσες μετακινήσεις κλπ."

καλύτερα " δε διεπίστωσα ενδείξεις"

 

2. Διαδικασία όμως που ακολουθείται σε κατασκευές που έχουν εμφανή σημάδια βλαβών και μείωσης της στατικής επάρκειας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν κρίνεται σκόπιμο να ακολουθηθεί μια τέτοια χρονοβόρα, επίπονη και κοστοβόρα διαδικασία καθώς δεν υπάρχουν αντίστοιχες ενδείξεις.

 

για το bold ποιος το λέει αυτό ? Δλδ αν εγώ είμαι φοβιτσιάρης και βλέπω τριχοειδείς ρωγμές δεν θα το κάνω. Γενικά στο κείμενο αποφαίνεσαι ή αφήνεις να εννοηθεί πως δεν έχει ρποβλήματα το κτίριο, ενώ θα έπρεπε να λες πως "κατά την αυτοψία μου δεν ΕΙΔΑ προβλήματα". Ερμηνεύεται διπλά το ότι δεν είδες:

α) είσαι τυφλός ή βλάκας ή άχρηστος ή όντως δεν υπήρχαν

β) δεν υπήρχαν όταν έκανες αυτοψία.

Θα διαλέξω το Β.:razz:

 

λες το κτίριο ενισχύθηκε με σιδηροδοκούς.

α) δεν ενισχύθηκε.Αυξήθηκε η δισκαμψία των ξυλ. πλακών, ναι. Αλλά δεν ενισχύθηκε.

β) Για την άδεια ή μελέτη δε σε ρώτησε κανείς. Μην το αναφέρεις οπότε Γιάννη. Καλύτερα να τον "θάψεις" λέγοντας δεν υφίσταται οικοδομική άδεια για τις επεμβάσεις που δέχθηκε στην πάροδο των ετών. Τουτέστιν ούτε μελέτες και σχέδια.

 

Αυτά που γράφεις για 1-2 άτομα και ίδια χρήση τα τελευταία 60 χρόνια δεν σε καλύπτουν. Είναι, συγχώρεσέ με, μπακαλική.

Δλδ σε Ζ4 (κατάστημα όπλων και πυρομαχικών) κατάστημα που μπαίνει 1 άνθρωπος την εβδομάδα να αγοράσει όπλο (λες οι ιματιοθήκες και τα ράφια να μην έχουν ένα βάρος Α^3 ?

Προσβάλλεται πολύ εύκολα αυτό.

 

Γενικά γράφε αυτό που βλέπεις χωρίς να προστατεύεις τον ιδιοκτήτη μαλακώνοντας τα γραφόμενα.

 

Γράφτε πράγματα που και άσχετος δεν μπορεί να αμφισβητήσει.

Εξάλλου νομικά μας φοβίζει μόνο, άρα νομικά θα το συντάξεις και νομικά θα το σκέφτεσαι.

 

Ερώτηση:

- ο ήλιος είναι κίτρινος ?

Το ναι, προσβάλλεται. Προσβάλλεται επιστημονικά, ακόμα και πρακτικά, λέγοντας πως είναι πορτοκαλοκόκνιοκίτρινο.

Ενώ η απάντηση " ανήκει στις αποχρώσεις του κιτρίνου" σε καλύπτει.

 

Κατά τα άλλα ωραίο Γιάννη και μερσί κούκλε για τη συνεισφορά.

 

Με φιλική διάθεση

Theo:cool:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ζητησαν και σε αλλους δηλωση αντοχης για τα παταρια-σοφιτες κλπ??????πως λετε να το κοστολογησουμε γιατι απο τι καταλαβα θελουν απλα μια δηλωση με οπτικο ελεγχο και οχι μελετες κλπ. τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

@theo:

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, φαίνεται ασχολήθηκες.

 

Η φιλοσοφία μου είναι να είμαι πολύ προσεκτικός στο τι γράφω χωρίς να χαρίζομαι κιόλας.

 

Σχετικά με την μελέτη, το ανέφερα για την πληρότητα της έκθεσης στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Φαινόταν μία πολύ καλή δουλειά με τις σιδηροδοκούς αλλά αν πέσει αύριο; ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα μου πουν εμένα: "Εσύ είπες ότι ενισχύθηκε!". Ναι, ενισχύθηκε αλλά πιθανόν χωρίς μελέτη.

 

Για τα περί 2-3 ατόμων κλπ έχω βασιστεί στις οδηγίες του ΟΑΣΠ για τις αυτοψίες κτιρίων και τον χαρακτηρισμό επικινδυνότητας.

Δηλαδή, για να πας από τον ταχύ οπτικό έλεγχο σε αναλυτικό έλεγχο, κοιτάς κάποια πράγματα (τώρα δεν τα έχω πρόχειρα για να σου πω ακριβώς τις έννοιες).

 

Τώρα για τη νομική υπόσταση του κειμένου, έχεις απόλυτο δίκιο.

Φυσικά, είμαστε σε δυναμική εξέλιξη. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ "πρότυπα" ίδια ακριβώς από την μία δουλειά στην άλλη. Πάντα τα επεξεργάζομαι και προσπαθώ να τα βελτιώνω...

 

"Τα πάντα ρει" Ηράκλειτος ;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στα παραπένω βαλτε και το φελιζολ που μπαίνει. Μηπως θα πρεπει να γραψουμε οτι λογω του φελιζολ ειναι αδυνατος ο οπτικός ελεγχος? Εαν εχουμε ελαστικό σοβα τι γινετε? Εαν εχουμε μαρμαρακια, πλακακια, κλπ. Εχω την εντυπωση οτι ολα τα παραπανω ειναι τραγελαφικά? Και εαν ο πελατής δεν θελει να τα βγαλει εστω και για ενα απλο ελεγχο? ΟΚ παιρνω το γεωρανταρ και το κάνω αλλα ποιος πληρώνει? Το οτι εβγαλε 10 σεισμούς δεν λεει τιποτα. Γιατι στο Αγαιο δεν ειχαν βγαλει καμια πενηνταριά?

Link to comment
Share on other sites

παντως στην ερμηνευτικη ΝΟ2 που μας εδωσε η βικυ γραφει οτι την αποκλειστικη και μονη αυθυνη για την στατικη παρκεια και ασφαλεια του τακτοποιημενου χωρου βαρυνει μονο τον αυθαιρετον ιδιοκτητη!!καλο αυτο για εμας,εε??

Link to comment
Share on other sites

@theo:

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, φαίνεται ασχολήθηκες.

 

Τπτ συνάδελφε. Κάνω αυτό που θα έκανες και εσύ απέναντι σε αξιόλογο συνάδελφο, συνφορουμίστα.8-)

Link to comment
Share on other sites

απο ενα δικηγορο

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ

 

Παρ. 1

 

Ο υπογραφων μηχανικος με Αρ. Μητρωου διενεργησε ταχυ οπτικό ελεγχο συμφωνα με τις διαταξεις του νόμου στις ... και ωρα....

 

 

Παρ. 2

 

Ο υπογραφων μηχανικός με Αρ. Μητρωου έχει εμπειριά ...ετων.

 

Παρ. 3.

 

Ο Ιδιοκτητης (ΑΤ...) επιβεβαιωνει οτι

 

Δεν υπάρχουν πληροφορίες για την τυχόν κατασκευή σημαντικών έργων στην περιοχή και τον τρόπο εκτέλεσης αυτών (βαθιές εκσκαφές, υποσκαφές, δονήσεις, εκρήξεις, σημαντικά φορτία σε άμεση γειτνίαση, κ.λπ.), αλλαγες στον ΦΟ και ελειπης συντηρηση.

 

Με βάση τα παραπάνω και την νομοθεσια/επιστημονικη γνωση που χαρακτηριζει τα αποτελεσματα και σφαλματα του ταχυ οπτικού ελέγχου θεωρηται οτι ο ΦΟ δεν εμφανιζει ορατα σημαδια υποβαθμισης και επομενως βαση του νομου .... μπορει να θεωρηθει σημερα χωρις εμφανοι προβληματα.

 

Ο ιδιοκτητης Ο μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω πρόβλημα στην νομιμοποίηση αυθαιρέτου. Ο ΦΟ ανεγερθεί 1983 και 1993 ο όροφος . Δεν υπάρχει στατική μελέτη. Θημαμε κάπου διάβασα ότι σε αυτήν την περίπτωση κανείς έλεγχο με μπετό Β120 και οπλισμό St I αν δεν κανείς καρώτα και κτλ. Μπορεί να μου πει κανείς την νομοθεσία για τη θα υπάρχει πρόβλημα στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.