Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλικία συνταξιοδότησης και ποσό σύνταξης


kibari

Recommended Posts

Ξέρει κανείς, μέχρι σήμερα τουλάχιστον, πότε βγαίνει κανείς σε σύνταξη και πόσο παίρνει? Συγκεκριμένα, είμαι 55 ετών, ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ (και μόνο εκεί) από το 1978, δηλαδή σε τρία χρόνια συμπληρώνω 35ετία. Μπήκα στους καταλόγους που έχει το ταμείο στο διαδύκτιο, αλλά δεν έβγαλα και πολύ συμπέρασμα.

Ξέρει ακόμα κανείς αν και πώς θα αλλάξουν αυτά τα όρια (για τους... 'παλιούς'), με τα πρόσφατα μέτρα?

Κάθε βοήθεια δεκτή!

α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνταξη???

Τι ειναι αυτο??? :)

 

Παρε ενα τηλεφωνο στον Αυτια και θα σου τα πει ολα!!!

 

Σοβαρα τωρα αν θες κατα το δυνατον καλυτερη ενημερωση, παρε ενα τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ ή αν σε βγαλει ο δρομος κανε μια βολτα απο κει..

Link to comment
Share on other sites

από το 2013, αυτό που ισχύει για όλα τα ταμεία (άρα και για ΤΣΜΕΔΕ) είναι 65 χρόνια, 40 χρόνια ασφάλισης και σύνταξης 568 ευρώ...

μίλαγα με έναν άλλο μηχανικό, το ταμείο ΟΤΑΑ (δηλ. γιατροί, δικηγόροι και μηχανικοί) δεν θα ενοποιηθούν με το ΙΚΑ, παραμένει ανεξάρτητο ταμείο...Η διαφορά είναι ότι το ΟΤΑΑ θα είναι αποκλειστικό υπεύθυνο για την παροχή των συντάξεων, κυριας ή επικουρικής...

Συνεπώς, καλά γεραματα θα κάνουν στις οικοδομές, στα γραφεία, στα εργοστάσια (αν βέβαια θα υπάρχουν δουλειές...)

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΑΑ (όχι ΟΤΑΑ) προτάθηκε από την κυβέρνηση να παραμείνει ανεξάρτητο, όμως η τρόικα έχει άλλη γνώμη και απαιτεί καμία εξαίρεση από την ενοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

από το 2013, αυτό που ισχύει για όλα τα ταμεία (άρα και για ΤΣΜΕΔΕ) είναι 65 χρόνια, 40 χρόνια ασφάλισης και σύνταξης 568 ευρώ...

568ευρω, μιλάς για το σύνολο των αποδοχών, με επικουρική και ό,τι άλλο δικαιούμαστε?

Στα 40 χρόνια, τι περιλαμβάνεται? Στρατός? Σπουδές?

Από την άλλη, δεν θα ισχύει η 35ετία? Ούτε για τους παλιούς ασφαλισμένους?

Σαν να μη μπορώ να το πιστέψω.

α.

 

Παρε ενα τηλεφωνο στον Αυτια και θα σου τα πει ολα!!!

Άσε τον Αυτιά, αυτός είναι επικίνδυνος... Νομίζει οτι τον ακούνε ηλίθιοι...

α.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλη του μήνα θα έχει ψηφιστεί ο νόμος με όλες αυτές τις αλλαγές. Οτι και να λέγεται μέχρι τώρα αποτελεί διαρροές (που φαίνεται να είναι πολύ κοντά στο τι όντως θα ψηφιστεί όμως) σε δημοσιογραφικά γραφεία.

 

Το θέμα της αναγνώρισης πλασματικών χρόνων όμως, δεν θα ρυθμιστεί τώρα με αυτό το νόμο, αλλά και πάλι οι διαρροές λένε πώς θα έρθει μετά το καλοκαίρι κατά τον Σεπτέμβριο, με μορφή νέου νόμου.

 

Από ότι φαίνεται ούτε οι παλαιοί ασφαλισμένοι που δεν έχουν θεμελιώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα γλυτώνουν τις επώδυνες αλλαγές, όμως μέχρι στιγμής κανείς επίσημα δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει τπτ.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ στην καλύτερη περίπτωση δια ζώσης θα σου δώσει πληροφορίες προφορικά και μάλλον στο πόδι, στην χειρότερη μετά από έγγραφη αίτησή σου και έγγραφη απάντησή τους. Τηλεφωνικά είναι απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

40 χρόνια με πλασματικά μέσα. Δηλαδή σπουδές, στρατό, λοχεία.

 

568 προφανώς μιλάμε για βασική και επιπλέον η επικουρική.

 

ΕΤΑΑ ανεξάρτητο θέλει η κυβέρνηση, η τρόικα όμως έβαλε βέτο. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα 568 ευρώ είναι βασική και επικουρική...θέλουμε δε θέλουμε...

Το ΕΤΑΑ (σορυ για το ΟΤΑΑ) είπε ο Λοβέρδος ότι η Τροικά θέλει να είναι ανεξάρτητο γιατί είναι το μόνο πλεονασματικό ταμείο, με χωρίς πρόβλημα επιβίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το ξέρω το θέμα δε νομίζω να πάμε στο ποσό 568 τελική.

Εγώ πιστεύω ότι είναι η βασική και θα προστίθεται η επικουρική.

 

Τέσπα, μιλάμε στον αέρα οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα συνταξιούχο μηχανικό εδώ? Ή κανέναν που να έχει γνωστό συνταξιούχο? Δε μπορεί, κάποιος θα υπάρχει...

Θάθελα να ξέρω, γιατί δεν έχω ιδέα, τι παίρνει τώρα ένας συνταξιούχος μηχανικός...

α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.