Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

«Βουτιά» για τον κύκλο εργασιών στον τομέα των υπηρεσιών


nikmmech

Recommended Posts

Και δεν είχα διαβάσει και τον Χάουαρντ .

 

Λέει αρκετά σωστά γιά τις τράπεζες , τους αγοραστές χωρίς λεφτά , αλλά με 120 % δανεικά κλπ αλλά διαφωνώ σε δύο σημεία .

 

Το ένα είναι το ποσοστό κέρδους του "developer" .

 

Aυτό παίζει από 20-50 % ανάλογα τις εποχές , τα επιτόκια , τις τιμές των υλικών και της εργασίας και της αξίας της γής .

 

Επειδή το κέρδος του ο developer το παίρνει όταν πουλήσει το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ του διαμέρισμα , αυτό μπορεί πολύ εύκολα να κάνει 2 και 3 χρόνια από το εργολαβικό η την αγορά του οικοπέδου .

 

Γιά υπολογίστε πόσο θα έπαιρνε κάποιος άμα έκλεινε τα λεφτά του γιά 2-3 χρόνια με ποσοστό ρίσκου 20-30 % σε private banking αφορολόγητα και χωρίς να δουλεύει , βάλτε φόρους και δουλειά και θα δείτε τι ποσοστό κέρδους πρέπει να έχει .

 

Τώρα αν κάποιοι από εσάς συνεργάζεστε με κατασκευαστές δεύτερης γενιάς ή ηλικιωμένους πρώτης που έχουν ζήσει τις χρυσές εποχές 1953-1973 και έχουν μαζέψει πολύ χρήμα , αυτό δεν ισχύει γιά την σημερινή εποχή .

 

Το δεύτερο που διαφωνώ είναι στο ότι η αξία της γής πρέπει να είναι όπως στην Σερβία , Ρουμανία και Αλβανία .

Είπα και στο προηγούμενο σχόλιο μου την άποψη μου .

 

Οι τιμές των σπιτιών στην Ελληνική επαρχία είναι 1500 - 3000 ευρώ το τμ .

 

Είναι πολύ λογικές λοιπόν , ακόμα και με την λογική του Χάουαρντ .

 

Γιά μένα είναι τζάμπα . Απλά δεν ξέρουμε να τις πουλήσουμε .

 

Γιά την Αθήνα έπρεπε να είναι από 5000 μέχρι 100.000 το μέτρο .

 

Αμα πάς να πιείς καφέ στην στοά Vittorio Emmanuele στο Μιλάνο στον χρεώνουν πανάκριβα γιατί τον πίνεις σε πορσελάνινο φλυτζάνι και στο συγκεκριμμένο σημείο .

 

Στην Δ. Αρεοπαγίτου και στην Απ. Παύλου πόσο έπρεπε να κάνει αν οι κυβερνήτες μας ήταν οι Ιταλοί .

 

Απλά εμείς κρεμάμε πανώ στην Ακρόπολη και απαγορεύουμε την πρόσβαση στους τουρίστες .

 

Χάουαρντ στην Αργυρούπολη βλέπεις τα σώβρακα του απέναντι .

Στο Λονδίνο ψάχνεις να βρείς τον αριθμό γιά να βρείς το σπίτι σου ανάμεσα στα δεκάδες ίδια και το βράδυ δεν βγαίνεις , είτε γιατί βρέχεσαι και κρυώνεις , είτε γιατί φοβάσαι .

 

Και Αθήνα δεν είναι μόνο ο Αγιος Παντελεήμονας Αχαρνών .

 

Οσο γιά το Παρίσι αν δεν μένεις σε κεντρικό δρόμο του κέντρου απλά μετά τις 7 το βράδυ δεν βγαίνεις .

Στην Ζυρίχη μπορείς να βγείς , αλλά δεν θα βρείς κανένα έξω .

 

Εδώ έχεις κυκλοφοριακό πρόβλημα στις 2 τα ξημερώματα .

 

Το καλό που έχεις όταν μεγαλώνεις , είναι ότι ξανανακαλύπτεις τον τόπο σου χωρίς τις ενοχές και τα συμπλέγματα που κουβαλούσες όταν ήσουν νέος .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

BAS γιατί κοιτάς μόνο τις τιμές των ακινήτων; Γενικά σε βλέπω να αναφέρεσαι μόνο σε τιμές οικοπέδου, διαμερίσματος κτλ. Δεν αναφέρεσαι όμως στις αμοιβές που λαμβάνει ο υποψήφιος πελάτης, στο βιοτικό επίπεδο κτλ.

 

Η πραγματική αξία ενός αντικειμένου είναι ίση με το ποσό που είναι διατεθειμένος να δώσει ο πελάτης. Όταν πουλάς με 2000 και δεν βρίσκεις αγοραστή με πάνω από 1500...υπάρχει πρόβλημα. Όλα τα προηγούμενα χρόνια, ο πελάτης δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα, μιας και η τράπεζα τον παρακάλαγε να του δώσει λεφτά...και του έδινε και παραπάνω για να πάει και διακοπές...Τώρα που σκάνε οι πληστηριασμοί ο ένας μετά τον άλλο τι γίνεται; Αυτοί που θα την πλήρωναν σε σοβαρές χώρες θα ήταν οι ίδιες οι τράπεζες...εδώ...

 

Από κει και πέρα, ΟΚ και μένα μ' αρέσει ο τόπος μου...όχι η Αθήνα το Αίγιο...εκεί αγόρασα και σπίτι. Άμα ήταν να μου πάει ο κούκος αηδόνι όμως θα προτιμούσα να πάω Τανζανία που λέει και το άρθρο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμφωνω με πολλα απο αυτα που λες. Η διαφορα ειναι ακομη πιο βαθια ομως.

 

Γιατι στο Παριση και στη Ζυριχη ο ανθρωπος δεν βγαινει οχι επειδη φοβαται, αλλα γιατι καθεται επιτηδες σπιτι του, ειτε γιατι αποταμιευει ειτε γιατι βρισκει αυτο που ψαχνει με την παρεα, την εκκλησια, ή την οικογενεια του. Δεν λεω σωστο ή λαθος, ειμαστε διαφορετικοι οι μεσογειοι απο τους βορειους και αυτο εχει αντικτυπο σε ολα, κοινωνια, οικονομια, δομημενο περιβαλλον κλπ.

 

Στο οτι η χωρα μας ειναι ομορφη, συμφωνω. Ομορφη ειναι και η Ρωμη, δεν εχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπια. Ομορφο ειναι και το Παρισι με τα καφενεδακια του την ανοιξη. Το δε Λονδινο με το πρασινο, τα παρκα και την δυνατοτητα να περπατησεις ΟΛΗ την πολη, ειναι ακομη πιο ομορφο ή αν θες ελκυστικο για να ζει καποιος.

 

Στο οτι αν ειχαμε κυβερνητη εναν ξενο, οι τιμες των ακινητων θα ηταν ακριβοτερες συμφωνω ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ. Μονο που η αυξημενη τιμη θα ειχε συμπεριλαβει και τις συγκοινωνιες (ανυπαρκτες σημερα), την συνδεση με τον υπολοιπο κοσμο (ανυπαρκτος σημερα), την αστυνομευση (χαχαχα), την αισθηση ευνομουμενου κρατους (χαχαχαχαχα), την δυνατοτητα να εργαστεις και να προοδευσεις (πώς είπατε) και αλλα πολλα, που υπαρχουν σε αλλες χωρες και οχι εδω.

 

Μην ξεχνας φιλε μου οτι μιλας στον προσηλυτισμενο, γιατι εγω εκανα την επιλογη να γυρισω εδω απο το εξωτερικο. Καταλαβαινεις οτι οι λογοι για να γυρισω ηταν ολοι αυτοι που ολοι ξερουμε οτι υπερτερει αυτη εδω η χωρα, και κυριως το οτι το 1999 ηταν ακομη μια καλη χωρα για να μεγαλωσει καποιος παιδια και να γινουν ανθρωποι και οχι καθαρματα.

 

Για μενα στη σουμα, ειμαστε υποαναπτυκτοι και τετοιες θα επρεπε να ειναι οι τιμες μας (εξαλλου ειπα, ΠΛΗΝ νησιων οπου η ομορφια σε μερικα σημεια ειναι απεριγραπτη - σε αλλα ομως τα εχουμε κανει μπαχαλο). Κερδιζουμε σε ομορφια και κλιμα και στυλ αλλα χανουμε στα αυτονοητα. Οι αλλοι εχουν τα αυτονοητα και βγαζουν απ'τη μυγα ξυγκι για να τραβηξουν τον αγοραστη και να ανεβασουν τιμες. Και ο πλανητης συμφωνει με αυτους και οχι με εμας. Εδω για διακοπες μονο. Και τωρα πια ουτε αυτο. Ολοι Τουρκια φετος πανε.

 

Τωρα για το κερδος, την εχω κανει κι εγω αυτη τη δουλεια οπως κι εσυ. Και ξερουμε και οι δυο πολυ καλα οτι αλλες δουλειες τις κανουμε με 20% με τα χιλια ζορια και αλλες με 120% καθαρο στη τσεπη και adios. Γιαυτο και πιασανε ολοι να γινουν κατασκευαστες τα προηγουμενα χρονια, χασαπηδες, ρουχαδες, εμποροι, ταξιτζηδες. Γιατι ειδαν οτι μπορουσαν να βγαλουν τα κερατα τους μεσα σε 15 μηνες. Και παρααα πολλοι τα εβγαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με έναν συνδυασμό των όσων γράψατε howard_roark και BAS.

 

Να προσθέσω μερίκα που μου έκαναν εντύπωση εμένα.

 

Σε περιόχη της Αθήνας κοντά στο κέντρο πριν 20 χρόνια , ίσως και λίγο λιγότερο, η αντιπαροχή ήταν 25-28% και πήγε την χρυσή εποχή 45-50%, τώρα δεν ξέρω πόσο είναι, οι τιμές επιάσαν 3.000,00 € και εκεί βέβαια. Τώρα έχουν πέσει ίσως και κοντά στο 2.200,00 €.

 

Οι τράπεζες έδιναν δάνεια για πλάκα, και τα σπίτια τα πούλαγες από τα σχέδια.

Αντέ πάρε τώρα δάνειο για να αγοράσεις κατοικία ...

Υπήρχε "φτηνό" χρήμα - ευκολός δανεισμός και ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, οι τιμές εκτοξεύτηκαν, τώρα πάει τελέιωσε το πανηγύρι.

 

Είναι πολύ πιθανό η πτώση να είναι "αδικαιολόγητη" και να έπρεπε να είναι μικρότερη, αλλά ίσως επειδή ήταν και "αδικαιολόγητη" η τρελή αύξηση τα προηγούμενα χρονιά τώρα έχουμε και απότομη πτώση. Μην ξεχνάμε ποιά ηταν η ατμομηχανή της οικονομίας τόσο καιρό με τους θετικούς δείκτες οικοδομή - τουρισμός - κατανάλωση. Λογίκα αυτά θα πληγούν περισσότερο τώρα.

 

Στην σημερινή κατάσταση μας έφεραν όλα όσα φτάινε και για τα υπόλοιπα δεινά της χώρας όπως πληρώναμε τον φραπέ πέντε εύρω έτσι με την μαγκιά μας πληρώναμε και 3.000 € το μέτρο στο Μπραχάμι, τώρα τι θα κόψεις πρώτα τον φραπέ ? Οχι βεβαία δεν θα πάρεις σπίτι και θα μείνεις στο νοίκι και σιγά σιγά μόλις τελείωσει το μαύρο χρήμα θα κόψεις και τον καφέ κτλ. Ολή η αγορά έχει καθίζηση λογικό να έχει και οι οικοδομή και λίγο παραπάνω γιατι όταν είσαι άνεργος δεν αγοράζεις σπίτι, καφέ στην παραλία μπόρει και να πας να πιείς όμως, προς το παρόν, και να χαίρεσαι την "όμορφη χώρα" με τις "όμορφες παραλίες".

 

Για το πόσο ωραία χώρα είμαστε δεν λέω τίποτα θα με πείτε κακό :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι .

Επειδή κάνω την δουλειά του κατασκευαστή 26 χρόνια τώρα από τα 29 που έχω πτυχίο μπορώ να σας πω λίγο διαχρονικά τα πράγματα .

 

Κατ' αρχήν οι τράπεζες έδιναν το 120 % μόλις γιά 3 χρόνια , από το 2004 μέχρι τα μέσα του 2008 .

Μετά δίνουν το 50 % και πρίν το 2004 έδιναν το 70-75 % .

 

Δυστυχώς αυτές οι στρεβλές τραπεζικές πρακτικές έφεραν πολλούς αεριτζήδες στο χώρο οι οποίοι ανέβασαν τις αξίες της γης .

 

Προφανώς αυτό το σκωτσέζικο ντούς διέλυσε την αγορά και εκμαύλισε τους αγοραστές και τους πωλητές .

Ταυτόχρονα άρχισε μιά λαικίστικη σπέκουλα από τους δημοσιογράφους και λαμογιομεσίτες περί πτώσης των τιμών 30 % , η οποία πάγωσε την αγορά .

 

Η κρίση αυτή όμως δεν είναι πρωτοφανής , εκτός ίσως από την διάρκεια της μιά και δεν ξέρουμε πότε θα τελειώσει .

 

Προηγούμενες κρίσεις που έχω βιώσει είναι του 1985-1987 που ο Σημίτης σαν υπουργός Οικονομικών έκανε το πρώτο σταθεροποιητικό πρόγραμμα που πάγωσε τους μισθούς ενώ ο πληθωρισμός έτρεχε με 25 % το χρόνο .

 

Αυτό έληξε με την αντικατάσταση του Σημίτη από τον Τσοβόλα δώστα όλα και τα επιδοτούμενα δάνεια της Κτηματικής που είχαν επιτόκιο 15 % ενώ τα ρέπος είχαν 25 % .

 

Επόμενη κρίση 1990-1993 , με την κατάργηση των επιδοτούμενων από την Οικουμενική κυβέρνηση και τα επιτόκια στο 23 % μέχρι που άρχισαν πάλι να πλησιάζουν με την μείωση του πληθωρισμού το 15 % .

 

Η πρώτη σπεκουλιάρικη κρίση άρχισε το 2002 που έλεγαν ότι τα σπίτια θα φτηνήνουν μετά τους Ολυμπιακούς και τελείωσε το 2004 .

 

Μετά το τέλος κάθε κρίσης ακολουθούσε εκρηκτική άνοδος των παγωμένων τιμών λόγω της πολύ μειωμένης προσφοράς , αφού όπως και τώρα έκτιζαν ελάχιστοι .

 

Θέλω λοιπόν να σας πω ότι την αγορά την διαμορφώνουν πολλοί παράγοντες με αποκορύφωμα την επιβολή του ΦΠΑ το 2006 μετά από συνεχείς αναβολές 20 ετών και την έλλειψη κρατικής αξιοπιστίας που είχαν επιφέρει αυτές .

 

Γιά τον συνάδελφο από το Αίγιο θα του πω ότι στις "σοβαρές χώρες" την πλήρωσε ο κοσμάκης κυρίως που έχασε το σπίτι του και κάποιες μικροσκοπικές τράπεζες των 5-30 καταστημάτων .

Επίσης στο εξωτερικό έχουν πιό έντονες αυξομειώσεις των τιμών των ακινήτων που κινούνται με χρηματιστηριακό τρόπο .

 

Χάουαρντ και εμείς εδώ είχαμε μάθει να αποταμιεύουμε .

Επρεπε όμως να ζήσουμε και το όνειρο μιά και είμαστε στερημένοι .

Σίγουρα μας λείπουν υποδομές , αλλά όταν έρχονται αυτές η διαφορά είναι τρομακτική .

 

Παράδειγμα . Μένεις στα Γιάννενα . Σε μιά ώρα κάνεις μπάνιο στα Σύβοτα και επιστρέφοντας πετάγεσαι σε 20 λεπτά γιά καφέ στο Μέτσοβο .

 

Δεν είχαμε μετρό , αλλά τώρα έχουμε και πανέμορφο .

 

Το πρόβλημα μας λοιπόν δεν είναι ότι ξεπουλάμε την χώρα .

Είναι ότι έχουμε κακούς πωλητές και την πουλάμε τζάμπα και τους δίνουμε και μεσιτικά .

Link to comment
Share on other sites

στο νοτιο λονδινο με τους μαυρους και τα μαχαιρωματα, τιμη 1500 εως 2500 ευρω ανα μετρο.

βρε παιδιά σε ποιά περιχή της Ελλάδας κάνει το τμ νεόδμητου 1500 το τμ

διότι θεωρώ πως δεν κάνει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Myri, 1ος μου ξάδερφος, αγόρασε 4άρι 3ου ορόφου, 98 τ.μ. στο Μενίδι (νεόδμητο φυσικά), με 145000 ευρώ το καλοκαίρι του 2005. 1480 ευρώ/τ.μ. Εξαιρετική τιμή ακόμα και΄για τα τότε δεδομένα, αλλά είναι η αλήθεια.

Έτερος ξάδερφός μου (συνάδελφος αυτός) στον Πύργο Ηλείας, 4 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία, με 1300 ευρώ το τ.μ. το 2004 (με διαβεβαιώνει ότι οι τιμές εκεί, έπαιζαν σε τέτοια επίπεδα μέχρι και πριν κανα χρόνο-τώρα δεν ξέρω, μάλλον θα έπεσαν λίγο).

Κατασκευές όλα στο μέσο όρο και άνω.

Καλές τιμές υπήρχαν και υπάρχουν. Το πρόβλημα είναι ότι όλοι τα ψωνισμένα ζευγαράκια των νεοελλήνων, με τις πλάτες του μπαμπά και της μαμάς, θέλησαν να συγκεντρωθούν σε ακτίνα 1000 μετρών το πολύ από το "Δαχτυλίδι" της Κηφισίας και σε συνδυασμό με το "πάρτε δάνεια λες και είναι κουλούρια" των Τραπεζών, εκτόξευσαν τις τιμές στα ύψη, σε συγκεκριμένες το ξαναλέω, περιοχές οι οποίες βέβαια αναμενόμενο ήταν να συμπαρασύρουν ελαφρώς και κάποιες άλλες λιγότερο "συγκεκριμένες"...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά σε ποιά περιχή της Ελλάδας κάνει το τμ νεόδμητου 1500 το τμ

διότι θεωρώ πως δεν κάνει πουθενά

 

Στον Πύργο Ηλείας σίγουρα.

Στην Πάτρα πάλι ξεκκινάνε από τόσο. Αυτή την δύσκολη περίοδο ακόμα και ρετιρέ με θέα όσο βλέπει το μάτι σας πάνω από την πόλη ( να βλέπετε την θάλασσα και τα βουνά απέναντι στην ναύπακτο) παίρνει κάποιος με 1500/m² (ξέρω και συγκεκριμένα διαμερίσματα).

 

Δυστυχώς πέρισυ κάποιοι κατασκευαστές πούλησαν χαμηλότερα από το κόστος κατασκευής, ίσως και 1000€/τμ τελική τιμή προκείμενου να ξεχρεώσουν τα δάνεια και τις επιταγές. Άντε τώρα να κάνεις δουλειά με λογικό κέρδος (ένα 10% είναι παράλογο; Η τράπεζα δίνει άνετα 6% για ποσά ίσα με το κόστος κατασκευής μιας πολυκατοικίας).

Link to comment
Share on other sites

Myri, 1ος μου ξάδερφος, αγόρασε 4άρι 3ου ορόφου, 98 τ.μ. στο Μενίδι (νεόδμητο φυσικά), με 145000 ευρώ το καλοκαίρι του 2005. 1480 ευρώ/τ.μ. Εξαιρετική τιμή ακόμα και΄για τα τότε δεδομένα, αλλά είναι η αλήθεια.

Έτερος ξάδερφός μου (συνάδελφος αυτός) στον Πύργο Ηλείας, 4 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία, με 1300 ευρώ το τ.μ. το 2004 (με διαβεβαιώνει ότι οι τιμές εκεί, έπαιζαν σε τέτοια επίπεδα μέχρι και πριν κανα χρόνο-τώρα δεν ξέρω, μάλλον θα έπεσαν λίγο).

Κατασκευές όλα στο μέσο όρο και άνω.

άρα αν πουλιέται τόσο το τμ

τότε η αξία της κατασκευής πρέπει να είναι το πολύ 700ευρώ ώστε με το εργολαβικό κέρδος και την αξία του οικοπέδου να μπορεί να πουλα 1350

 

άρα οι κατασκευαστες λένε υπερβολές για την αξια ανέγερσης

και μη μου πείτε πως τα εργατικά είναι πιο φτηνά στην επαρχία διότι διαφωνώ

 

πάντως αναφέρεσαι σε τιμές 2004-2005 δηλ 5-6 χρόνια πίσω

Link to comment
Share on other sites

Στη Σπάρτη η αξία της γης είναι 100-300 ευρώ , το κόστος κατασκευής είναι 800-850 ευρώ ανά τετραγωνικό και τα διαμερίσματα πουλιόνται 1200-1400 ευρώ ανά τετραγωνικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.