Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οιονεί μισθωτοί: Μισθοί νέων μηχανικών σε κατασκευαστικές εταιρίες


rainman

Recommended Posts

δικιο έχετε, στην περίπτωση αυτή έπρεπε πριν σηκωθω να φύγω να ρίξω ένα χεσιμο όλο δικό του...αλλά δε το άξιζε να φτάσω στα όρια της προσωπικής μου αντίληψης της σωστής συνεργασίας...Δουλεύω μόνο 2 χρόνια σα μηχανικός αλλά έχω μάθει να σέβομαι όλους τους εμπλεκόμενους σε μια δουλεια: από τον αποθηκάριο και τον εργάτη μέχρι τον προιστάμενο της δημόσιας υπηρεσίας και τον εργολάβο του έργου...Αυτό μπορεί να θεωρείται αδυναμία και έλλειψης επαγγελματικής αυτοπεποίθησης...Εγώ το αποκαλώ ευσυνειδησία...

Στην συγκεκριμένη φάση, ο συγκεκριμένος υπεργολάβος είναι το πιο άξεστο, αγενή και ουτοπόνηρο άτομο που έχω συναντήσει σε αυτη τη δουλειά, έλα όμως που συνεργάζεται με τον εργολάβο πανω από 30 χρόνια...Αν έθετε δίλλημα ή εγώ ή αυτός, ο εργολάβος θα με έδιωχνε...Γι αυτό και έφυγα από μόνη μου, δείχνοντας εμμέσως ότι δεν είμαι και τόσο μα@@κας ώστε να ανέχομαι τα πάντα...

Ένα παράδειγμα: είχαμε πάει μαζί στον προιστάμενο της αρμόδιας Δ.Υ. (μιλάμε για δημόσιο έργο) και με απόκαλεσε 'βοηθό' του... Εγώ εκείνη τη στιγμή απάντησα: όχι βοηθός, συνεργάτης... Αλλά αυτός συνέχισε με το βοηθός... Βγαίνουμε απο το γραφείο και του είπα ότι αυτό που έγινε ήταν τουλάχιστον απαράδεκτο και προβλητικό...Στην αρχή μου τα μάσησε και μέτα τι κάνει? Επειδή είμαι γυναίκα, μου άγορασε σοκολάτα για να με καλοπιάσει...Εννοείται ότι του την πέταξα στα μούτρα...Τι είμαι, το 10χρόνο που το μάλωσε και μετά το καλοπιάνει με γλυκά? Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

προς θεού, δεν είπε κανέις να μη σέβεσαι

το να θωερούν το σεβασμό ή την ευγένεια ηλιθιότητα είναι που δε θα το επιτρέψεις

 

δεν νομίζω πως θα εθετε ποτέ το δίλλημα (διότι καταρχάς κάτι τέτοιοι είναι και θρασύδειλοι)

αυτό που θα έκανε καθημερινά είναι να σε διαβάλλει

αλλά όσο είσαι σωστή στη δουλειά σου, όσο και να προσπαθεί στο βρόντο πάει

 

τέλος πάντων μην συγχίζεσαι άλλο, απλά την επόμενη φορά θα είσαι προετοιμασμένη!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θεωρώ ότι είμαστε όλοι ενήλικες και (υποτίθεται) μορφωμένοι άνθρωποι.

 

Ας χρησιμοποιούμε εκφράσεις που αρμόζουν σε κοινότητα επιστημόνων και όχι σε καφενείο ή γήπεδο.

 

Αναφέρομαι -κυρίως- στις πρώτες δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

άρα δε φταίει ο μισθός > φταίει η ποιότητα

η λογική ό,τι αρπάξει ο κ@@@ος μας

 

δεν υπαρχουν μονολεκτικοι αφορισμοι στο θεμα μας, μην τα ισοπεδωνεις ετσι τα λογια μου. Σχολιασα οτι στη συγκριση Ελλαδας - Γερμανιας το θεμα ειναι πιο συνθετο απο το να λεμε οτι αφου η Γερμανια εχει μεγαλους μισθους και ειναι ανταγωνιστικη, τοτε αυτο συνεπαγεται οτι και η Ελλαδα μπορει να εχει μεγαλους μισθους. Η απαντηση ειναι οχι. Δεν ισχυει αυτο που λες.

 

Το τελευταιο δεν το καταλαβα τι εννοεις.

 

____________________________________________________________________________________________________

(Τα γενικά σχόλια περί αγοράς εργασίας και οικονομικών συστημάτων, μεταφέρθηκαν σε άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιεύσεις και τα γενικά σχόλια περί αγοράς εργασίας και οικονομικών συστημάτων, μεταφέρθηκαν

σε σχετικό θέμα, όπου θα συνεχιστεί -ενδεχομένως- αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η αρχη οποιος δεν με σεβεται πρεπει να με φοβαται.....

 

συζητας με ολους αλλα την αποφαση την περνεις εσυ και την ευθυνη...

 

οποιος δεν σακουει υπαρχουν πολλοι τροποι να δει οτι δεν τον περνει....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξυ, όμως σε τέτοιες σχέσεις οι ισορροπίες είναι λεπτές.

Μεταξύ εργοδότη υπαλλήλου αναφέρομαι, κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Έλα μου βέβαια που κάποιοι δεν θέλουμε να φαινόμαστε κακοί. Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να δείχνουμε σε αυτούς που δεν μας ακούν και ξεγεύγουν ποιός είναι το αφεντικό (συνεργεία-μάστορες).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παντως να πω την ιστορια μου κι εγω απο μια προσφατη συνεντευξη σε μια εταιρια στην Αθηνα,ο τυπας στυλ Βγενοπουλου με πουρακλα,αρχισε και μου λεγε πως εμεις με τα απολυτηρια 19+ δν ξερουμε τπτ και πως τα Πολυτεχνεια δν λενε τπτ.εχει ακουσει λεει ατακες του στυλ 1 εις την 20η = 20, 1000/1 = 100 κλπ και τα παιρνω και του λεω.

 

τεσπα,με τα πολλα με τα λιγα μου λεει στο τελος,οκ μου κανεις αν σε ενδιαφερει κι εσενα μπορουμε να συνεχισουμε.Ομως πρωτα πες μου τι ασφαλεια εχεις,και ποσα φραγκα θες.του λεω ΤΣΜΕΔΕ και θελω 1200.αντε γεια μου λεει.

 

 

Δεν γινεται να πηγαινεις να ζητας μια δουλεια χωρις να εχεις προυπερσια και να απαιτεις. Και αυτο διοτι δεν εχεις αποδειξει οτι "μετρας" στην αγορα εργασιας. Δεν εισαι ανταγωνιστικος. Στα παλια τα χρονια δεν υπηρχε τοση προσφορα μηχανικων οσο υπαρχει τωρα, γι αυτο οι (πρωτοι) μισθοι μας εχουν μειωθει και δεν αποροφομαστε ολοι.

 

Αυτος που σου πηρε τη συνεντευξη σου ειπε κατι πολυ σημαντικο και δεν το καταλαβες ακριβως. Σου ειπε οτι υπαρχουν αποφοιτοι, οι οποιοι δεν ξερουν τη τυφλα τους, και δεν εχουν ιδεα για καποια θεμελιωδη ζητηματα οπως η παραπανω πραξη.

 

Αυτο εχει να κανει με την ποιοτητα των σπουδων μας η οποια εχει πεσει στα ταρταρα τα τελευταια χρονια, και οχι μονο στο πολυτεχνειο αλλα και σε αλλες σχολες.

 

Ειχα προσφατα εμπειρια με οδοντιατρο ο οποιος δεν ηξερε να κανει απονευρωση. Τα λεφτα του ομως τα παιρνε κανονικα.

 

Δεν σημαινει κατι το οτι εχεις πτυχιο. Σημασια εχει να μπορεσεις να αποδειξεις οτι αξιζεις στην αγορα εργασιας σε σχεση με τους υπολοιπους και να εχεις αναγνωριση απο το συναφι σου.

 

Σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα βγαλεις τα λεφτα που επιθυμεις, αρκει να αποκτησεις και λιγο tact με τους μελλοντες εργοδοτες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς αισθάνεται ο rainman και είχα συναντήσει πάρα πολλούς εργοδότες σε αυτό το στύλ... Δεν θέλω να φανώ κάπως τώρα αλλα να λέμε τα πράγματα όπως πρέπει να τα πούμε..

 

Πρώτον 1200 ευρώ πρώτος μισθός για μηχανικό είνα πάρα πολλά.. εγώ είχα ξεκινήσεις με 800! Βασικά πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του αφεντικού σου για να σου δώσει κάποια στιγμή τα λεφτά που θές.. Θα στα δώσει γιατι θέλει να μην έχεις παράπονο και να δουλεύεις στο μάξιμουμ αλλα να ξέρει ο άνθρωπος ότι προσφέρεις ένα συγκεκριμένο έργο.. Επομένως... 800 έπρεπε να ζητήσει.. να δουλέψεις για να φέρεις χρήματα στην επιχείρηση και να πείσεις το αφεντικό σου ότι αξίζεις... και μετα αν δεν είναι βλάκας θα στα προσφέρει χωρίς να του πείς τίποτε.. Καπιταλισμό έχουμε..

 

Το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε μια συνέντευξη είναι να αντιπαρατεθείς με το αφεντικό σου για κάτι που λέει ότι βασίζεται στην πείρα του.. Δεν ξέρω τώρα τί του είπε αλλα μπορεί και να τον δοκίμαζε.. Αν δεν συμφωνούσε έπρεπε να προβάλει την αντίθεση του επιχειρηματολογόντας και μετα μόκο.. Εγώ θα έδιωχνα τον υποψήφιο αμέσως μετά απο αυτό..

 

Τελος πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι αυτά που έγραψα και για το ποσο ανοιχτό είναι το επάγγελμα του μηχανικού.. Δέν έχει καμια καθολική αξία το πτυχίο του μηχανικού ρε παιδιά.. Θέλω να πώ.. δέν είμαστε χειρούργοι γιατροί.. ούτε παπάδες να δοξάζουμε τον ύψιστο.. Θεωρητικά μπορείς να μάθεις ενα σωρό πράγματα και χωρίς να πάς στο πολυτεχνίο.. παραδειγμα αναφέρω τους μηχανικούς λογισμικού.. Στο πολυτεχνείο εξασκούμε λίγο τον εγκεφαλό μας.. μαθαίνουμε να δουλεύουμε μεθοδικά για να λύνουμε τεχνικά προβλήματα.. αλλά.. ο μηχανικός φαίνεται στην πράξη.. τί έχεις δουλέψει και αντιμετωπίσει στην πράξη... Αν ο rainman εκανε πολυ θεωρητική δουλεία ίσως έπρεπε να παει για κανα διδακτορικό..

 

Συνοψίζοντας.. δίνω δίκιο στον εργοδότη... επιμένω ότι το επάγγελμα του μηχανικού πρέπει να ανοίξει... λάστιχο.. και να αλλάξουμε αντιλήψεις και να προσαρμοστούμε στις απαιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.