Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οιονεί μισθωτοί: Μισθοί νέων μηχανικών σε κατασκευαστικές εταιρίες


rainman

Recommended Posts

Αμα δέν είσαι λαμόγιο, δεν έχεις ακρες, δέν φιλάς ποπούς..... ..... ..... και κάπως θές να μπείς στο σύστημα γιατί έχεις ανάγκη να δουλέψεις επειδή δέν ρουφάς απο το μπαμπά ίσως και με 700 μπορείς να ξεκινάς..

 

Και σε παρακαλώ κόψε τα ρατσιστικά σχόλια με τους Αλβανούς γιατί με ενοχλεί αφάνταστα το θέμα όντας μετανάστης εδώ και κάτι χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον 1200 ευρώ πρώτος μισθός για μηχανικό είνα πάρα πολλά.. εγώ είχα ξεκινήσεις με 800! Βασικά πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του αφεντικού σου Επομένως... 800 έπρεπε να ζητήσει.. να δουλέψεις για να φέρεις χρήματα στην επιχείρηση και να πείσεις το αφεντικό σου ότι αξίζεις... και μετα αν δεν είναι βλάκας θα στα προσφέρει χωρίς να του πείς τίποτε.. Καπιταλισμό έχουμε..

 

Που τα έχεις δει αυτά να γίνονται, μου λες;

Link to comment
Share on other sites

Θα πώ λοιπόν επομένως μόνο ότι πλέον δέν υπάρχει άλλη επιλογή πλήν αυτής της αξιοκρατίας, της υπευθυνότητας και της ανταγωνιστικότητας στην Ελλάδα..

Και οποιος αισθάνεται ότι δέν αμοίβεται καλά στην Ελλάδα και είναι μηχανικάρα ας έρθει στα ξένα που δέν ζητάνε προσόντα και δίνουν 2500 ευρώ πρώτο μισθό..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο συγκεκριμένο θέμα διαβαζουμε διάφορα κατά καιρούς, σας πληροφορώ πως τουλάχιστον προ κρίσης οι σοβαροί εργοδότες ξεκινούσαν από 1200 ευρώ

 

όλα τα υπόλοιπα που διαβάζουμε είναι καραμέλες που μας πιπιλούσαν οι κακοί εργοδότες

μερικοί φυσικά τα έχαφταν

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στο σχολιο της myri οτι στο πρώτο "σοβαρό" γραφείο που δούλευα ως φοιτητής, ο εργοδότης μου είχε πει "χ ποσό στην αρχή και σε κάνα εξάμηνο θα το αυξήσουμε". Φυσικά πέρασαν 3 χρόνια και η τιμή είχε παραμείνει η ίδια, μέχρι που του έδωσα τα κλειδιά του γραφείου στο χέρι, σηκώθηκα και έφυγα. Μην παραμυθιάζεστε με υποσχέσεις του στυλ "θα σου δώσω 1000 ευρώ και του χρόνου να το πάμε 1200 άμα μου βγάζεις δουλειά". Ποτέ δεν πρόκειται να γίνει αυτό, όσο δεν απαιτείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα 800 είναι πλέον ο κανόνας και αφού έμαθαν έτσι τα "αφεντικά" και υπάρχουν και άτομα που τα δέχονται (λόγω ανάγκης ή αδυναμίας να ζητήσουν τα παραπάνω που θεωρούν πως δικαιούνται), έτσι θα παραμείνει εκτός αν αλλάξει κάτι δραματικά και υπάρξουν αρκετές δουλειές, ώστε να σου λένε 800 και να σηκώνεσαι να φεύγεις, όντας σίγουρος πως θα βρεις σύντομα κάτι καλύτερο...

 

Εκεί θα ζοριστούν και θα δώσουν παραπάνω...όσο είναι η κατάσταση έτσι, δύσκολο να βρεθεί καλός μισθός...το ΤΣΜΕΔΕ και τα βασικά θα βγαίνουν, και αν...

 

Και να συμπληρώσω, στο σχόλιο της myri, πως στο 2008 στο γραφείο που δούλεψα πρώτη φορά και εξακολουθώ να συνεργάζομαι σε μικρότερο βαθμό πλέον (το ότι εξακολουθώ δικαιώνει το σχόλιο της myri περί σοβαρού εργοδότη), έπαιρνα 1300+ ΦΠΑ (ΑΠΥ όχι μισθωτός) + παρακράτηση...πλήρωνα μόνος μου την ασφάλεια βέβαια...τότε τα θεωρούσα αρκετά καλά χρήματα, για νέο μηχανικό χωρίς πείρα και σε σχέση με τα ποσά που άκουγα από άλλους φίλους μηχανικούς...

 

Φυσικά έκανα τα πάντα στο γραφείο, από μελέτες, μέχρι επίβλεψη, τράπεζες, πολεοδομία κλπ, σε σχέση με τα έργα που είχαμε εννοείται και όχι εκμετάλλευση του στυλ να καθαρίζω το γραφείο ή να δουλεύω 12ωρα κλπ...8ωρο αυστηρά και μόνο "δουλειά μηχανικού".

 

Οπότε τώρα αν μου πει κάποιος 800 και να δουλεύω ανοιχτό ωράριο και να κάνω ό,τι του κατέβει θα μου φανεί κάπως....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τώρα αν μου πει κάποιος 800 και να δουλεύω ανοιχτό ωράριο και να κάνω ό,τι του κατέβει θα μου φανεί κάπως....

 

Αν σου το πει, θα του αντιτείνεις, ότι "τωρα με την κρίση" (γιατί αρχίζει να γίνεται πολύ "πιασάρικη" αυτή η σαχλαμάρα), ο τρόπος φορολόγησής σου έχει αλλάξει προς το (πολύ) δυσμενέστερο, τα έξοδά σου έχουν αυξηθεί κατακόρυφα (βενζίνη 50% πάνω από τις αρχές του έτους μόνο) και άρα σου μένουν λιγότερα στην τσέπη, σε αντίθεση με αυτόν που κατά πάσα πιθανότητα τα ίδια λεφτά θα βάλει στην τσέπη από τις μελέτες του που τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αν σου το πει, θα του αντιτείνεις, ότι "τωρα με την κρίση" (γιατί αρχίζει να γίνεται πολύ "πιασάρικη" αυτή η σαχλαμάρα), ο τρόπος φορολόγησής σου έχει αλλάξει προς το (πολύ) δυσμενέστερο, τα έξοδά σου έχουν αυξηθεί κατακόρυφα (βενζίνη 50% πάνω από τις αρχές του έτους μόνο) και άρα σου μένουν λιγότερα στην τσέπη, σε αντίθεση με αυτόν που κατά πάσα πιθανότητα τα ίδια λεφτά θα βάλει στην τσέπη από τις μελέτες του που τρέχουν.

 

Kαι μένα τι με νοιάζει? θα σου πει... εγώ δίνω τόσα, αν δε θες φύγε, και θα την κάνω μόνος μου τη δουλειά σου ή δε θα την κάνω καθόλου γιατί δε βγάζω το επιθυμητό υπερκέρδος. Πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι για έναν επιχειρηματία το να βγάλει οριακό κέρδος δεν θεωρείται κέρδος. Πρέπει να βγάλει περισσότερα από όσα θα βγαζε αν δούλευε σαν μισθωτός. Αλλιώς γιατί να ανοίξει την επιχείρηση και να ρισκάρει και το κεφάλαιό του? Δε κάθεται να το φάει καλύτερα? Είναι υποχρεωμένος να το μοιραστεί μαζί σου?

 

Όσο για τη σύγκριση που γίνεται μεταξύ του μηχανικού και της καθαρίστριας του γραφείου, μη ξεχνάμε ότι με το μηχανικό του ο μηχανικός εργοδότης βρίσκεται σε ανταγωνισμό, ενώ με την καθαρίστρια όχι. Και δεν αναφέρομαι στον ανταγωνισμό ότι μια μέρα εσύ θα ανοίξεις τη δική σου εταιρεία απέναντι, αξιοποιώντας την εμπειρία που έμαθες κοντά του. Αναφέρομαι στο ότι σε βάζει να κάνεις μια δουλειά που μπορεί να την κάνει κι αυτός και πάντα θα σκέφτεται ότι θα μπορούσε να την κάνει και μόνος του και να κρατήσει τα λεφτά στην τσέπη. Ενώ η καθαρίστρια κάνει μια δουλειά που ακόμα δε μπήκε στον πειρασμό να την κάνει μόνος του και να εξοικονομήσει τα λεφτά.

 

 

4 χρόνια πέρασαν από τότε που ξεκίνησε το thread... τότε τα 1200 θεωρούνταν η ελάχιστη αξιοπρεπής αμοιβή για νέο μηχανικό, τώρα τα 800 είναι άπιαστο όνειρο για όλους και ενώ πλέον επισήμως ο βασικός μισθός είναι στα 600, δεν υπάρχει αγγελία ούτε για 400.

 

Αν κάποιος συνάδελφος δει καμια τέτοια αγγελία ή ακόμα και αγγελία για σουπερμαρκετίστες, ντιλιβεράδες και λοιπές δουλειές που νομίζαμε τότε ότι τις έχουμε σίγουρες ας τη δημοσιεύσει..

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα τι με νοιάζει? θα σου πει... εγώ δίνω τόσα,.....

......

 

Αν κάποιος συνάδελφος δει καμια τέτοια αγγελία ή ακόμα και αγγελία για σουπερμαρκετίστες, ντιλιβεράδες και λοιπές δουλειές που νομίζαμε τότε ότι τις έχουμε σίγουρες ας τη δημοσιεύσει..

 

 

Αν δεν το πρόσεξες σχολιάζεις κείμενο που αναρτήθηκε 27-09-2010 … και το ζήτημα αμοιβές μισθών μηχανικών και καθαρίστριες κλπ το γράφεις με όλες τις παραλλαγές του και σε όποιο άλλο θέμα με μισθούς βρίσκεις.

Υπάρχει και η ενότητα χαλαρή κουβέντα αν είναι να υπάρχουν σχολιασμοί γενικού είδους και όχι κάτι συγκεκριμένο.

Και, για αγγελίες για «σουπερμακετίστες», «ντελιβεράδες» κλπ όπως λες, βρες αντίστοιχα φόρουμ ή μικρές αγγελίες, δεν αφορά το εδω φόρουμ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.