Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οιονεί μισθωτοί: Μισθοί νέων μηχανικών σε κατασκευαστικές εταιρίες


rainman

Recommended Posts

Ως πότε όμως κανείς να παραμείνει άνεργος ή έστω υποαπασχολούμενος κάπου για να μαθαίνει? Αν του προσφερθεί μια δουλειά που θα τον ανεβάσει στα 400 χαζός είναι να μη τα δεχτεί? Κι εννοείται ότι αν μετά του προσφερθεί κάτι καλύτερο θα το ακολουθήσει. Αλλά μέχρι τότε θα έχει τουλάχιστον κάτι.

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και με 400 ευρώ δεν υπάρχουν αγγελίες ούτε για μηχανικούς, ούτε για μη μηχανικούς. και διερωτάται κανείς πώς θα μπορούσε να βελτιώσει τις πιθανότητες να καταφέρει έστω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2010....

 

μάλιστα.Μάλλον κάποιο αλάνι της "ομαδας Μουρούτη ή ομαδα αλήθειας" διάβαζε το 2010 αυτά τα σχόλια και σου λέει ΤΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ?Ζητάνε μονοι τους λιγότερα.Αμα βγούμε με τέτοιον ηλίθιο λαό θα τρώμε,εμείς βλάκες όχι εσεις, με χρυσά κουτάλια.

 

Και με αυτά κ αυτά μας έφτασε στα 480€ καθαρα., αν βρεις ποτέ δουλειά και θα παίρνεις κ π στα διαλείμματα στο αφεντικό.Οι δολοφόνοι της κυβέρνησης γνώριζαν πολλοί καλά  με τι λαό είχαν να κάνουν, και καλά έκαναν και τον πηδήξαν

 

 

..Κι επειδή το ίδιο γίνεται και τώρα με αυτούς που γράφουν στο παρόν νήμα,μην αμφιβάλλετε για το ύψος των μισθών σας στο 2020. Αυτός ο λαός όχι μόνο δεν άλλαξε,αλλά έγινε δουλικότερος ακόμα και στις χαλαρές του συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες υπάρχουν, για μηχανικούς όχι και τόσο, αλλά εκτός από άστρο πρέπει να έχεις και γνωριμίες...Κακά τα ψέματα προσλήψεις γίνονται το θέμα είναι πως...

Και μην κοιτάτε μόνο αγγελίες στέλνουμε ένα e-mail μισή ώρα ψάξιμο και αύριο πάλι. Θέλει πόρτα πόρτα όσο και αυτό αυτό αν ξινίζει. Παλαιότερα που δεν υπήρχε ίντερνετ πως γίνονταν οι δουλειές? Ισως έτσι δείξεις ότι το θέλεις πιο πολύ.

Τώρα στο θέμα του μισθού υπάρχει σύγχυση και εδώ και σε αντίστοιχα θέματα. Καταρχήν γιατί πράγμα μιλάμε.

1) Για μισθό νέου που πρώτη φορά πάει να βρει δουλειά?

2) Για μισθό 5ετους, 10ετούς και βάλε εμπειρίας που απολύθηκε και ψάχνει δουλειά?

3) Για κάποιον που έχει ήδη δουλειά και ψάχνει κάτι καλύτερο για τον Α,Β λόγο? (ευκολάκι τουλάχιστον διαπραγματεύεσαι κρατώντας τα κεκτημένα)

Οπότε όταν κάποιος ζητάει έναν μπούσουλα αμοιβής καλό είναι να παραθέτει και σε πια κατηγορία ανήκει.

 

Γενικός κανόνας για εμένα για όλες τις κατηγορίες ζητάς ή είσαι ευχαριστημένος όταν αυτά που σου προσφέρουν σε ικανοποιούν. Το ποσοστό ικανοποίησης διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και ανάλογα τις ανάγκες και τη στιγμή που βρίσκεται

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες υπάρχουν, για μηχανικούς όχι και τόσο, αλλά εκτός από άστρο πρέπει να έχεις και γνωριμίες...Κακά τα ψέματα προσλήψεις γίνονται το θέμα είναι πως...

 

Αρα καλά σας λέω ότι και τα 400 ευρώ είναι δυσεύρετα.. δεν έχουν όλοι γνωριμίες σε επίπεδο εργοδοτών.

 

 

Αυτός ο λαός όχι μόνο δεν άλλαξε,αλλά έγινε δουλικότερος ακόμα και στις χαλαρές του συζητήσεις.

Εσύ δηλαδή ποιό διαπραγματευτικό όπλο προτείνεις? Στο φόρουμ δεν ερχόμαστε για αντίλογο αλλά για να μάθουμε πράγματα που δε ξέραμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλά σας λέω ότι και τα 400 ευρώ είναι δυσεύρετα.. δεν έχουν όλοι γνωριμίες σε επίπεδο εργοδοτών.

 

Πάλι δεν μας αναφέρεις για ποια κατηγορία μιλάμε και θα μπερδευτούμε...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε, αλλά ξαφνικά ο μηχανισμός παράθεσης έχει χαλάσει και δε μπορώ να βάλω σε κουτάκια τα λεγόμενά σας ώστε να απαντώ από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και στο ψάξιμο πηγαίνεις πόρτα πόρτα, όταν φυσικά μπορείς να δεις ποιός είναι αυτός που εξέδωσε την αγγελία (άλλο πρόβλημα κι αυτό). Ή παίρνεις και τηλέφωνο παράλληλα με την αποστολή βιογραφικού. Ή ακόμα και χωρίς να υπάρχει αγγελία αρχίζεις να επισκέπτεσαι διάφορες εταιρείες να ζητήσεις επί τόπου δουλειά.

 

Το ρεπερτόριο των απαντήσεων ποικίλει, αλλά το αποτέλεσμα είναι πάντα κατηγορηματικά όχι. Κάποιοι δείχνουν και ενοχλημένοι που έφτασες μέχρι εκεί για να ζητήσεις δουλειά. Σου λέει έπρεπε να αρκεστείς στην αποστολή βιογραφικού.

 

Ως προς την κατηγορία, μιλάμε για κάποιον που δεν είναι φρέσκος απόφοιτος, αλλά επί πενταετία περίπου υπο-απασχολείται σε επαρχιακά τεχνικά γραφεία ιδιωτικών και μικρών δημοσίων έργων, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή ψάχνοντας εδώ κι εκεί θα πετύχει κάτι που θα είναι αμοιβόμενο. Ο καιρός περνάει αλλά αποτέλεσμα μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή ποιό διαπραγματευτικό όπλο προτείνεις? Στο φόρουμ δεν ερχόμαστε για αντίλογο αλλά για να μάθουμε πράγματα που δε ξέραμε.

 

Θεωρώ οτι η παρούσα συζήτηση,όσο αθώα κίνητρα και να έχει,είναι επικίνδυνη,καθώς παγιώνει καταστάσεις και νοοτροπίες (ακόμα και σε μη μηχανικούς).

 

Πρόσεξε τι λες εδώ "Αρα καλά σας λέω ότι και τα 400 ευρώ είναι δυσεύρετα"... Αν εγώ πχ αύριο ως εργοδότης που σας διαβάζω,βλέπω οτι τα 400 είναι ευκαιρία για κάποιους φουκαράδες,να μην δοκιμάσω με 200? Αν είμαι μη μηχανικός,πως θα αντιδράσω στην αμοιβή που θα μου ζητήσει ο μηχανικός μου?

 

Η μιζέρια και η γκρίνια δεν είναι καλός σύμβουλος,όσο δύσκολη και να είναι η κατάσταση. Αν έχεις πρόβλημα επιβίωσης,γίνε κλέφτης και όχι ζητιάνος (σκέψου τι ακριβώς θέλω να πω),αυτό το διαπραγματευτικό όπλο προτείνω. Χαίρετε.

 

ΥΓ. Ελπίζω να σε νευρίασα και με αυτό το νεύρο και τον τσαμπουκά να αρχίσεις την αυριανή μέρα την αναζήτηση.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ πχ αύριο ως εργοδότης που σας διαβάζω, βλέπω ότι τα 400 είναι ευκαιρία για κάποιους φουκαράδες,να μην δοκιμάσω με 200? Αν είμαι μη μηχανικός,πως θα αντιδράσω στην αμοιβή που θα μου ζητήσει ο μηχανικός μου?

 

Ο εργοδότης δε περιμένει να δει εδώ την κατάσταση. Βλέπει το μέιλ του να κατακλύζεται από βιογραφικά ανέργων, βλέπει κι από τις στατιστικές πού κινούνται τα οικονομικά τους, βλέπει κι από αυτούς που απασχολεί ήδη πόσο ελαστικοί μπορεί να γίνουν για να μη χάσουν τη δουλειά και με βάση αυτά σχεδιάζει τη μισθολογική πολιτική του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.