Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Και πάλι πρωτοτυπούμε στο τομέα των υπηρεσιών


Recommended Posts

‘Αρθρο Εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ» 01 Ιουνίου 2010

 

Ενεργειακο λιφτινγκ στα σπιτια

Εξειδικευμένες εταιρείες που θα αναλαμβάνουν την ενεργειακή αναβάθμιση σπιτιών και κτιρίων και θα αμείβονται από τη μείωση του κόστους στον λογαριασμό θέρμανσης και ρεύματος, χωρίς ο ωφελούμενος να χρειάζεται να βάλει το χέρι του στην τσέπη, θα κάνουν σύντομα την εμφάνισή τους στην αγορά.

Τον τρόπο λειτουργίας τους, καθώς κι ένα ευρύτατο ακόμη φάσμα ζητημάτων που αποσκοπούν στη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας (ψηφιακοί μετρητές σε κατοικίες- επιχειρήσεις, «πράσινα» οχήματα στο Δημόσιο κ.ά.), περιγράφει το νομοσχέδιο που κατέθεσε χθες προς ψήφιση στη Βουλή το υπουργείο Περιβάλλοντος, μετά το τέλος της δημόσιας διαβούλευσης. Σύμφωνα με το νομοσχέδιο, ο καταναλωτής θα υπογράφει με την επιχείρηση παροχής ενεργειακών υπηρεσιών μια σύμβαση στην οποία θα περιγράφονται η αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού (π.χ. διπλά κουφώματα, θερμομόνωση), το συνολικό κόστος του έργου, η διαδικασία αποτίμησης του ενεργειακού οφέλους, ο τρόπος και ο χρόνος αποπληρωμής της εταιρείας. Στη σύμβαση θα μπορεί να συμμετέχει και τρίτος, ιδίως τράπεζες, προκειμένου να χρηματοδοτήσουν την παρεχόμενη υπηρεσία για λογαριασμό της εταιρείας, χωρίς εμπλοκή του πελάτη.

 

 

Η ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ

Το αντάλλαγμα που θα καταβάλει ο πελάτης, βάσει της σύμβασης θα προκύπτει με βάση την εξοικονόμηση ενέργειας που επιτυγχάνεται. Σε περίπτωση μάλιστα που το οικονομικό όφελος από την εξοικονομούμενη ενέργεια αποδειχθεί σε βάθος χρόνου ότι είναι μικρότερο από εκείνο που έχει αρχικά καθοριστεί, η εταιρεία θα εισπράξει λιγότερα χρήματα από εκείνα που τα δύο μέρη είχαν αρχικά συμφωνήσει. Αν πάλι το οικονομικό όφελος από την εξοικονόμηση είναι μεγαλύτερο από το συμφωνηθέν, ο πελάτης καρπώνεται το υπερβάλλον. Τις εταιρείες αυτές θα μπορεί να τις βρει κάποιος σε ειδικό Μητρώο που θα συσταθεί στο ΥΠΕΚΑ και βασικός τους πελάτης, σε πρώτη φάση, θα είναι το Δημόσιο και ο ευρύτερος δημόσιος τομέας.

 

 

Εεεεεε; Καλόοοο;;; Δηλαδή απαγορεύεται εγώ να έχω το γραφείο μου ως μηχανικός και να δραστηριοποιούμαι σε αυτό το τομέα;

Αρχικά πελάτη το δημόσιο... και μετά;;; Εχοντας κάνει 100 δημόσια κτίρια, άντε εσύ καημένε μηχανικέ να συναγωνιστείς τις εταιρίες...

Μια ακόμη επιβεβαίωση του ότι το ελεύθερο επάγγελμα πεθαίνει...

 

Και μια παρατήρηση... δεν εξειδικεύονται οι εταιρίες, οι μηχανικοί που προσλαμβάνονται ειδικεύονται σε ένα αντικείμενο.... Αυτό σημαίνει ότι και ως ελεύθερος επαγγελματίας πάλι ειδικός είμαι... Και σαν μελετητής ή επιβλέπων με εργολάβους, πάλι έχω τη δυνατότητα να ξέρω τι κάνω... Αυτοί θέλουν βέβαια εταιρίες... 11 μήνες το χρόνο, 8 ώρες την ημέρα, σύνταξη στα 88... Ολο μαζί, 11888...Τυχαίο; Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

λεω να το γυρισω στην κηπουρικη......οσο βλεπω ποσο πουλανε αθηνα και εχω σαν τιμη μοναδας την επαρχια θα κανω καλες δουλειες.....

και μπορει με 1 κιλο ελιες θρουμπες να κανω και δωρο και 1 αδεια μικρων εργασιων !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά, τι περιμένατε δηλαδή;

Αλήθεια το ΤΕΕ τι κάνει για όλα αυτά; Ωραίο ανέκδοτο,ε;

Αλλά όταν έπρεπε να ληφθούν αποφάσεις, απουσιάζατε...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ο μηχανικος θα γινει κατι σαν ο προεδρος στην ελλαδα...

 

προεδρε φωναζεις γυρνανε καμια 100 στον δρομο..

μηχανικε θα φωναζεις θα γυρνανε καμια 150 στον δρομο....μπορει ναναι και προεδροι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.