Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαερισμός αποχέτευσης


Scrooge

Recommended Posts

gp δες το παρακάτω σιτε...

Τα έχω βάλει όλα και δούλεψαν άψογα εκτός από μία περίπτωση με έναν πολύ κορεσμένο βόθρο.

http://www.dimco.gr/index.php?page=102&page2=202&page3=307

Link to comment
Share on other sites

Ενα "θεμα" που μου ερχεται στο μυαλο βλεποντας τις ανεπιστροφες βαλβιδες αερισμου ειναι πιθανες δυσλειτουργιες αν καποιο εντομο οπως οι σφηκες κανουν φωλια μεσα. Το απλο καπελο εχοντας μεγαλες τρυπες και μεγαλη διατομη που δεν φραζεται δεν εχει τετοιο θεμα.

Εχοντας δει σφηκοφωλιες σε κλιματιστικα, σε βαλβιδες ασφαλειας θερμοσιφωνων, μεχρι και μεσα σε τηλεφωνικο κεντρο ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

 

Μπορει καποιος να ανεβασει μια τομη απο ανεπιστροφη αερισμου να δουμε την διαμορφωση της?

Link to comment
Share on other sites

Ενα "θεμα" που μου ερχεται στο μυαλο βλεποντας τις ανεπιστροφες βαλβιδες αερισμου ειναι πιθανες δυσλειτουργιες

Είναι αλήθεια ότι οι προμηθευτές των ανεπίστροφων βαλβίδων αναφέρουν στις προδιαγραφές τους ότι καλό είναι να τοποθετούνται σε εσωτερικούς χώρους. Δηλαδή σε περιπτώσεις που δεν μπορεί ή δεν θέλει κάποιος να περάσει τους αγωγούς αερισμού δια μέσου της στέγης, οπότε η απόληξη των αγωγών είναι κάπου μέσα στον χώρο της στέγης (π.χ. την σοφίτα).

Link to comment
Share on other sites

Εχεις την εντυπωση οτι σε σοφιτες, αποθηκες κτλ δεν κυκλοφορουν σφηκες? Εδω εχω δει βρυση που δεν ετρεχε, γιατι (σφηκες μαλλον) ειχαν κανει ενα κουκουλι εντος της σωληνας, το νερο φουσκωσε τις τριχες του κουκουλιου και σφηνωσε, και σταγονα. Μιλω για δικτυο με βαρυτητα.

 

Οποτε θα ηταν ενδιαφερον αν καποιος εχει τετοιου ειδους εμπειριες με αυτους τους εξαερισμους να τις μοιραστει μαζι μας

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις καπέλο, αλλό ούτε και μίκα αερισμού. Θα έλεγα να βάλεις δύο καμπύλες 90 μοιρών, πλαστικές P.V.C ή P.P αναλόγως από τι υλικό είναι κατασκευασμένες οι αποχετευτικές στήλες, και ο τρόπος που θα τις τοποθετήσεις θα είναι η μια μέσα στην άλλη για να σχοιματίσουν γωνία 180 μοιρών, και τοποθέτηση στον σωλήνα με την κεφαλή της καμπύλης να είναι τοποθετημένη στον αποχετευτικό σωλήνα. Ανάποδα δηλαδή.

Να σε ενημερώσω ότι οι πιο αξιόπιστες μίκες αερισμού είναι αυτές που είναι πλαστικές χρώματος γκρι, υλικού P.V.C και μάρκας Nicoll.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.