Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγρομόνωση ισογείου


eliza.pap

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος να μου πει, πώς αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά το πρόβλημα της ανερχόμενης υγρασίας σε υπάρχον ισόγειο?

 

********************************

 

Κανείς??

 

Να προσθέσω ότι το κτίριο βρίσκεται σε οριζόντιο έδαφος και είναι από μπετόν.

 

Περιμένω εναγωνίως καμιά πρόταση!! :)

Link to comment
Share on other sites

στους περιμετρικούς τοίχους του κτιρίου, αλλά και στις κολώνες και εξωτερικά και εσωτερικά, παρατηρείται υγρασία. το χρώμα εσωτερικά έχει φουσκώσει και έχει 'πετάξει' και αναρωτιέμαι αν υπάρχει λύση γι' αυτό το πράγμα. η υγρασία αυτή προέρχεται από το έδαφος, είναι ανερχόμενη. στην πυλωτή, το κτίριο έχει και πυλωτή, σε κάποια σημεία του δαπέδου παρατηρείται αυτό το 'λέκιασμα', το άσπρο χρώμα, δλδ, που είναι λόγω υγρασίας και αλάτων.

 

******************************************

 

όταν λέω στους περιμετρικούς τοίχους, αναφέρομαι σε ύψος μέχρι 50 εκ. πάνω από το έδαφος. όχι σε όλο το ύψος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

ναι, σε μια ρωγμή που δημιουργήθηκε. βέβαια στην πυλωτή δε με νοιάζει ιδιαίτερα. με τους τοίχους και το χρώμα που ξερνάει όμως, και που προφανώς θα έχει προσβάλει και τα φέροντα στοιχεία η υγρασία, τι κάνω?

 

*******************************************

 

εννοώ ρωγμή στο δάπεδο της πυλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Στην πυλωτή εγώ θα έκανα αδιατάρακτη κοπή στο δάπεδο γύρω απο τις κολώνες (γύρω απο μία κάθε φορά), σκάψιμο για να δώ μήπως από κάτω (έως το θεμέλιο) έχει κάποια "φωλιά" και επάλειψη με τσιμεντοειδές μονωτικό πισίνας. Αφού ολοκλήρωνα την διαδικασία, θα έκανα την ίδια επάληψη και στο δάπεδο. Τώρα για μέσα τον κατοικήσιμο χώρο, τί να σου πω... Και ενικά ξέρω πως η όλη διαδικασία είναι πολυδάπανη και χωρίς σίγουρα αποτελέσματα, αλλά... Πάντως οι οπλισμοί πρέπει να έχουν διαβρωθεί ήδη...

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λένε για σκάψιμο, τοποθέτηση χαλικιού, σωλήνα με τρύπες στο πάνω μέρος κλπ, έχουν κανένα νόημα εφόσον δεν είμαι σε επικλινές έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.