Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός υποστυλωμάτων


 

Recommended Posts

Σωστές βέβαια οι παρατηρήσεις αλλά το συγκεκριμένο είναι μόνο υπόγειο (δεν έχει ματίσεις δηλαδή), αλλά η ερώτηση ήταν διευκρίνηση στο κείμενο του AlexisPap για το ότι πρέπει σε κάθε διαμήκη να υπάρχει γωνία συνδετήρα.

Εγώ νομίζω πως πρέπει η απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών κορυφών συνδετήρα να είναι μικρότερη από 200mm (M.A.A.Π) ή 300mm (Χ.Α.Α.Π)

Άρα θα έκανα το 1ο σχήμα (έστω και οριακά) αφού το 2ο είναι πολύ φορτωμένο.

Βέβαια ξαναλέω πως σωστότερο είναι η αλλαγή των Φ, όπως είπε και ο AlexisPap αλλά και ο ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ νομίζω πως πρέπει η απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών κορυφών συνδετήρα να είναι μικρότερη από 200mm (M.A.A.Π) ή 300mm (Χ.Α.Α.Π)

Ακριβως κι εγω αυτό νομίζω. Τμήσεις ανα 20εκ και σε καθε τμηση σίδερο. Δεν σου λεει κανενας οτι απαγορευεται να εχεις εντος των 20εκ σιδερο. Αν ηταν ετσι, φανταστειτε τι θα γινοταν σε κυκλικες διατομες απο τσερκια...

Link to comment
Share on other sites

μια ραβδος η οποια δεν συγκρατειται με συνδετηρα μπορει να απεχει αποσταση μικροτερη απο 15 cm απο ραβδο που συγκρατειται με συνδετηρα ?

Link to comment
Share on other sites

bewerungsfundament.png

 

 

Κάποτε είχε γίνει αναφορά για δισδιαγώνιους οπλισμούς...η παραπάνω εικόνα είναι από υποστύλωμα με βραχύ πρόβολο...(προφανώς βλέπετε το κάτω τμήμα του υποστυλώματος μαζί με την θεμελίωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας συνάδελφοι

 

Εχω την εξης απορία : Σε τοιχωμα το οποιο προκύπτει με αρκετό οπλισμό είναι υποχρεωτικό να είναι όλα τα σίδερα πιασμένα με συνδετήρες? Προβλεπεται απο τον κανονισμό. Στο κεφάλαιο 18 δεν αναφερει ρητά κατι τέτοιο. Στην πολεοδομία είναι απαραίτητο? Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι πάντα δυνατό να πιάνονται όλα τα σιδερα με συνδετήρες. Τα φώτα σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Σε τοιχωμα το οποιο προκύπτει με αρκετό οπλισμό είναι υποχρεωτικό να είναι όλα τα σίδερα πιασμένα με συνδετήρες?

Μήπως εννοείς τα "S" που βάζουμε?

(Ανέβασε ένα σχεδιάκι αν μπορείς)

Link to comment
Share on other sites

τα S και τα Π ου προτιμανε πολλοι μαστορες πρεπει να υπαρχουν το ελαχιστο ανα τετραγωνικο...καθε μελετη λεει κανονικα και 4 ανα τ.μ κτλ

 

εγω τα Π δεν τα προτιμω γιατι θεωρω οτι οι 2 σχαρες οπλισμου δνε δουλευουν σωστα ετσι

στην ουσια δεν κρατανε στην σωστη αποσταση τις 2 σχαρες

 

τα S απο την αλλη πρεπει να κοιτας να τα βαζει σωστα ο τεχνιτης και βασικα να μην πεταξει τα μισα μεσα στο τοιχειο....(επειδη πολλα συνεργεια εχουν καταλαβει οτι κοιταμε τι μας εμεινε απο την παραγγελια κοιτανε να εξαφανιζουν οτι δεν τους βολευε)

 

οσο για το υποστηλωμα το αρχικο εγω προτιμω το 1 σχεδιο σε διαστασεις τυποποιημενες πουεχει βγαλλει γνωστη εταιρια γιατι δεν εμπιστευομαι τα δεσιματα απο τους μαστορες...και για αν βγαζει η μελετη τετοιο οπλισμο και τετοιους συνδετηρες σημαινει οτι πονα το σημειο...

 

για το2 σχεδιο οσο υπερβολη η οχι αν ειναι οταν το κανω παραγγελια ειναι απο ρομποτ...

 

 

υ.γ και θετω θεμα...οταν ο οπλισμος ειναι φ10/12 ποιο ειναι το σωστο....

 

α.τα κεντρα των φ10 να απεχουν 12 εκατοστα

β.οι δυο ακρες ναπεχουν 12 εκατοστα

γ. η ακρη του ενος με το κεντρο του δευτερου ναπεχουν 12 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στην 18.4.3 αναφέρεται η μέγιστη απόσταση των διαμήκων ράβδων. Αναφέρεται κάπου η ελάχιστη απόσταση αυτών;Στο δοκάρι εξασφαλίζεται με αποστάτες και δεν επιτρέπεται η επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.