Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

στο  τέλος της παρ 1 του άρθρο 40 του ν 4495 προστέθηκαν αυτά (ως προφανώς ξεχασμένα!)

Ν 4062/19

«ιθ) τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές,

κ) διάγραμμα κάλυψης, σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές.».

υ.γ

και στην παρ 2 (κατεδαφίσεις)

Ν 4602/19

 «ια) τίτλοι ιδιοκτησίας, πρόσφατο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας ή κτηματολογικό φύλλο και απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος για κάθε ακίνητο.».

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α! Δεν είχα προσέξει ότι έλειπε το τοπογραφικό... Οπότε λογικά λείπουν και οι αμοιβές από τα διακιολογητικά κατεδάφισης κατά λάθος...

Τελικά είναι ο νόμος 4602/19, για αυτό δεν τον έβρισκα. Έχει προστεθεί και στα δικαιολογητικά της κατεδάφισης κάτι (συμβόλαια, κ.λ.π.), αλλά όχι οι αμοιβές... Μάλλον θα προστεθούν με άλλη τροποποίηση.

Ευχαριστώ πάντως, γιατί έχω να βγάλω άδεια από πέρσυ και δεν είχα πάρει χαμπάρι την τροποποίηση!

Edited by ioulida_arxitekt
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ioulida_arxitekt said:

... αλλά όχι οι αμοιβές... Μάλλον θα προστεθούν με άλλη τροποποίηση....

Γενικά οι αμοιβές μηχανικών είναι κάτι στάνταρ να υπάρχει σε άδειες δόμησης και κατεδάφισης.

Ιδιαίτερα σε ότι αφορά άδεια κατεδάφισης ήταν απαιτητή η αμοιβή επίβλεψης

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Didonis said:

Γενικά οι αμοιβές μηχανικών είναι κάτι στάνταρ να υπάρχει σε άδειες δόμησης και κατεδάφισης.

Ιδιαίτερα σε ότι αφορά άδεια κατεδάφισης ήταν απαιτητή η αμοιβή επίβλεψης

Ναι, το ξέρω και προφανώς πιστεύω ότι πρέπει να πληρωθούν κανονικά, αλλά αφού γράφει όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, είναι περίεργο που δεν γράφει τις αμοιβές στην κατεδάφιση και προφανές λάθος.

Οπότε καταλήγω ότι είναι καλύτερα να βάζουμε αμοιβή τοπογραφικού και επίβλεψης, παρόλο που δεν το γράφει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ενημερωτικά η άποψη υπαλλήλου πολεοδομίας που ελέγχει αμοιβές για το θέμα που είχα βάλει (αμοιβή τοπογραφικού σε άδεια κατεδάφισης ή ανέγερσης) είναι να πληρωθεί η αμοιβή κανονικά στην άδεια κατεδάφισης και, εφόσον δεν αλλάζει το οικόπεδο ή ο μηχανικός, στην άδεια ανέγερσης να ανεβάσουμε το ίδιο αρχείο και να εξηγήσουμε στην τεχνική έκθεση φορολογικών ότι η αμοιβή έχει πληρωθεί για την κατεδάφιση. Δηλαδή ό,τι κάναμε παλιά.

Επίσης μου είπε ότι δε συμμετέχει στον υπολογισμό της αμοιβής με κάποιον τρόπο το τί θα δείξει ο τοπογράφος μέσα στο οικόπεδο (παλιό κτίριο στην κατεδάφιση ή νέο στην ανέγερση), οπότε δε χρειάζεται αμοιβή για την αλλαγή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την ενημέρωση

καλά έτσι το βλέπει αυτή η συγκεκριμένη υπάλληλος αλλά αυτό δεν αποτελεί και κανόνα για όλες τις υπαλλήλους της ίδιας ΥΔΟΜ (αν αύριο αλλάξει) ή οποιασδήποτε  ΥΔΟΜ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας, 

επαναφέρω το ερώτημα περί χώρων που δηλώνονται στον προυπολογισμό. Παραπάνω αναφέρεται οτι οι εξώστες δεν μπαίνουν αλλά στο ΣΔΑ φαντάζομαι θα δηλώσουμε εμβαδόν με εξώστες. Τελικά τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Οι εξώστες σίγουρα δε μπαίνουν στον προϋπολογισμό του έργου, όσον αφορά τις αμοιβές. Λογικά αυτά αναφέρονται στη σχετική νομοθεσία με βάση την οποία γίνεται ο έλεγχος και είναι στημένα και τα σχετικά προγράμματα.

Για το ΣΔΑ δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο, αλλά με την απλή λογική, εφόσον και οι εξώστες θα αποτελέσουν μπάζα κατά την κατεδάφισή τους, ο όγκος των υλικών τους θα έλεγα ότι θα πρέπει να μπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα

Στις αμοιβές ΤΕΕ, εκτός από το τοπογραφικό και την επίβλεψη κατεδάφισης, υποθέτω ότι χρονικός προγραμματισμός και τεύχη για τεχνική έκθεση, μπαίνουν κανονικά, σωστά?

Επίσης, αν ένας τοίχος που είναι μεσοτοιχία με διπλανό κτίριο δεν κατεδαφίζεται, η κατεδάφιση θεωρείται μερική κ χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με Πολεοδομία, αλλά δεν..

Edited by kakallia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Για τις κατεδαφίσεις προσωπικά βάζω και αμοιβή αποτύπωσης υπάρχοντος. Ειδικά αν είναι προ του 55 και θέλει ΣΑ ζητούν κανονική σειρά σχεδίων για να το αξιολογήσουν, τουλάχιστον στην Αθήνα που μου έχει τύχει. Χρονικός προγραμματισμός και τεύχη δε νομίζω ότι μπαίνουν και δεν έχω βάλει ποτέ, αφού δεν έχεις να κατασκευάσεις κάτι.

Για τον μεσότοιχο δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, μάλλον πρέπει να γραφτεί σε άλλο post, αφού δεν έχει σχέση με την αμοιβή, αλλά με τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.