Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

On 26/2/2021 at 10:16 ΠΜ, kakallia said:

Επίσης, αν ένας τοίχος που είναι μεσοτοιχία με διπλανό κτίριο δεν κατεδαφίζεται, η κατεδάφιση θεωρείται μερική κ χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης?

Η μερική κατεδάφιση αναφέρεται στα κτίσματα του οικοπέδου και όχι στο μεσότοιχο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κατεδαφιση κτηριου με διατηρηση των περιμετρικων μαντρων του οικοπεδου θεωρειτε οτι πρεπει απλα να ανφερθει στην τεχνικη εκθεση ή θα θεωρηθει ως μη πληρης κατεδαφιση???

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, patrick2008 said:

θα θεωρηθει ως μη πληρης κατεδαφιση???

Δεν είναι μερική κατεδάφιση επειδή παραμένει η περίφραξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω μια απορία σχετικά με μια άδεια κατεδάφισης που δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ. Πρόκειται για ακίνητο το οποίο είναι κατοικία και έχει και μια αποθήκη με άδεια που παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις. Για αυτό έχει γίνει υπαγωγή στον Ν.4495/17 η οποία δεν είναι περαιωμένη.Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να κατεδαφίσει την αποθήκη η οποία είναι 6,5 τετραγωνικά έτσι ώστε να κάνει προσθήκη κατ' επέκταση στην υφιστάμενη κατοικία και να αξιοποιήσει τα τετραγωνικά αυτά. Η αμοιβή της επίβλεψης και του τοπογραφικού προκύπτει πολύ χαμηλή από το πρόγραμμα των αμοιβών που δουλεύω. Διάβασα ότι βάση της εγκυκλίου η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου αλλά μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή η τιμή. Είναι λογικό αυτό? Επίσης στην περίπτωση αυτή περνάει και ελεγκτής δόμησης .Σωστά?

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fotinoula said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω μια απορία σχετικά με μια άδεια κατεδάφισης που δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ. Πρόκειται για ακίνητο το οποίο είναι κατοικία και έχει και μια αποθήκη με άδεια που παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις. Για αυτό έχει γίνει υπαγωγή στον Ν.4495/17 η οποία δεν είναι περαιωμένη.Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να κατεδαφίσει την αποθήκη η οποία είναι 6,5 τετραγωνικά έτσι ώστε να κάνει προσθήκη κατ' επέκταση στην υφιστάμενη κατοικία και να αξιοποιήσει τα τετραγωνικά αυτά. Η αμοιβή της επίβλεψης και του τοπογραφικού προκύπτει πολύ χαμηλή από το πρόγραμμα των αμοιβών που δουλεύω. Διάβασα ότι βάση της εγκυκλίου η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου αλλά μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή η τιμή. Είναι λογικό αυτό? Επίσης στην περίπτωση αυτή περνάει και ελεγκτής δόμησης .Σωστά?

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα, επειδή περιγράφεις ότι έχεις ήδη κάνει υπαγωγή για την αποθήκη, θα πρέπει να αλλάξεις το φύλλο καταγραφής από ρύθμιση σε κατεδάφιση και να πας με το άρθρο 106 του ν.4495/17. Εκεί έχει 2 επιλογές, είτε με την κλασσική κατεδάφιση είτε με έγκριση εργασιών αν δεν έχει περάσει 6μηνο από την πληρωμή του παραβόλου (εκτιμώ ότι λόγω covid κλπ θα υπάρχει κάποια ελαστικότητα). Η έγκριση εργασιών είναι πιο fast track διαδικασία σε σχέση με την κλασσική κατεδάφιση, αλλά θέλει αίτημα στην Υδομ ώστε να κάνει αυτοψία και να κυρήξει την αποθήκη κατεδαφιστέα. Για τις αμοιβές, προφανώς έχεις δίκιο αλλά αν σου φαίνεται μικρό το ποσό γιατί δεν ζητάς παραπάνω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73

 

καλησπέρα,

βγάζω μια προέγκριση καθαίρεσης και θέλω να βγάλω αμοιβή από το σύστημα αμοιβών, επέλεξα στους χώρους τις κατεδαφίσεις και έβαλα όλα τμ και στις κύριες εργασίες  ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ είναι σωστό? 

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η κατεδάφιση έχει μόνο  επίβλεψη (και δεν έχει μελέτη)

Η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου (με ελάχιστη 5000 x λ) λόγω επικινδύνου εργασίας και καταλογίζεται εξ ολοκλήρου ως επίβλεψη.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, άρα η κατώτερη αμοιβή είναι 500€, αλλά στο συγκεκριμένο έργο, κάνω κατεδάφιση δικού μου κτιρίου, ως μηχανικός δεν μπορώ να βάλω την ελάχιστη τιμή, εννοώ της τάξης 50€, αφού δεν πληρώνω τον εαυτό μου..?

και κάτι ακόμα, για τον προυπολογισμό εργασίας, με αναλυτικό το υπολογίζω?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

1.jpg

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.