Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

Οι άδειες κατεδάφισης δεν έχουν αμοιβή αποτύπωσης και όλη η αμοιβή που βγαίνει από το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ επί κατεδαφίσεων θεωρείται ως αμοιβή επίβλεψης 

(αυτό δεν το λέω από κεφαλιού μου αλλά το αναφέρουν οι εγκύκλιες αμοιβών)

Επομένως κακώς σου είπαν να προσθέσεις και αμοιβή αποτύπωσης για το κτίσμα που κατεδαφίζεις 

Όσον αφορά την αμοιβή αποτύπωσης (λόγω ρύθμισης όπως λες) αυτήν την αμοιβή την πληρώθηκες ήδη ως αμοιβή για την ρύθμιση αυθαιρέτων

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Εγκ. 8/90

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. Aθήνα 12 - 2 - 1990

Αριθμ.πρωτ. Οίκοθεν 17854

ΘΕΜΑ: "Παροχή οδηγιών σχετικά με το Π.Δ. 515/89 και της 81304/89 απόφασης (ΦΕΚ 886Β)".

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8ο:

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ

Η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου (με ελάχιστη 5000 x λ) λόγω επικινδύνου εργασίας και καταλογίζεται εξ ολοκλήρου ως επίβλεψη.

υ.γ τα κόκκινα δεν μπορώ να τα αλλάξω -κάτι παθαίνει το φόρουμ που και που!

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράθεση

2. Δικαιολογητικά άδειας κατεδάφισης:
α) τοπογραφικό διάγραμμα με ένδειξη της θέσης του
κατεδαφιστέου κτιρίου ή της κατασκευής και φωτογρα-
φίες όλων των όψεων του προς κατεδάφιση κτίσματος,
β) περίγραμμα κάτοψης σε κλίμακα τουλάχιστον 1:100
του κατεδαφιστέου κτιρίου και των περί αυτό κτισμάτων,
γ) σχηματικές τομές του κτιρίου,

δ) διάγραμμα κάλυψης, μόνο αν τα κτίσματα του οικο-
πέδου ή γηπέδου δεν κατεδαφίζονται ολοσχερώς,
ε) τεχνική έκθεση της παρ. 6 του άρθρου 11 της υπ’
αριθμ. 31245/22.5.1993 απόφασης του Υπουργού Πε-
ριβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων (Β΄ 451)
με τις μελέτες που τη συνοδεύουν,
στ) άδεια που χορηγεί η Αστυνομική αρχή αν η κατε-
δάφιση γίνει με εκρηκτικά,
ζ) σχέδιο και φάκελος ασφάλειας και υγείας του έρ-
γου, όπου απαιτείται, σύμφωνα με τις διατάξεις του
π.δ. 305/1996,
η) αποδεικτικά κατάθεσης των οφειλόμενων εισφορών
του έργου υπέρ του Δημοσίου και ΕΦΚΑ για την έκδοση
της άδειας,
θ) σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων ή αδρανών υλικών,
ι) εγκρίσεις άλλων υπηρεσιών και διοικητικών οργά-
νων, όπου απαιτούνται. Επίσης, υποβάλλεται, όπου απαι-
τείται, γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής
(Σ.Α.) ή απόφαση του ΠΕ.Σ.Α..
Όπου απαιτείται έγκριση του Συμβουλίου Αρχιτεκτο-
νικής, προσκομίζεται και βεβαίωση περί μη υποβολής
ένστασης.

N.4495, Άρθρο 40.

Αυτά είναι τα δικαιολογητικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 5:23 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Οι άδειες κατεδάφισης δεν έχουν αμοιβή αποτύπωσης και όλη η αμοιβή που βγαίνει από το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ επί κατεδαφίσεων θεωρείται ως αμοιβή επίβλεψης 

(αυτό δεν το λέω από κεφαλιού μου αλλά το αναφέρουν οι εγκύκλιες αμοιβών)

Επομένως κακώς σου είπαν να προσθέσεις και αμοιβή αποτύπωσης για το κτίσμα που κατεδαφίζεις 

Όσον αφορά την αμοιβή αποτύπωσης (λόγω ρύθμισης όπως λες) αυτήν την αμοιβή την πληρώθηκες ήδη ως αμοιβή για την ρύθμιση αυθαιρέτων

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Εγκ. 8/90

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. Aθήνα 12 - 2 - 1990

Αριθμ.πρωτ. Οίκοθεν 17854

ΘΕΜΑ: "Παροχή οδηγιών σχετικά με το Π.Δ. 515/89 και της 81304/89 απόφασης (ΦΕΚ 886Β)".

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8ο:

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ

Η αμοιβή κατεδάφισης ορίζεται 10% της δαπάνης του κατεδαφιζόμενου κτιρίου (με ελάχιστη 5000 x λ) λόγω επικινδύνου εργασίας και καταλογίζεται εξ ολοκλήρου ως επίβλεψη.

υ.γ τα κόκκινα δεν μπορώ να τα αλλάξω -κάτι παθαίνει το φόρουμ που και που!

Την ρύθμιση δεν την έχω κάνει εγώ αλλά άλλος μηχανικός. Μου είπαν ότι εφόσον έχει ρυθμισμένα κτίρια πρέπει να μπει αμοιβή αποτύπωσης γι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

την δήλωση ένταξης-ρύθμισης που εκδίδεται από το σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ σου ζητάνε (και δικαιολογημένα στο ζητάνε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρόλο που η λογική λέει ότι όταν καταθέτεις τοπογραφικό καταθέτεις και την αμοιβή του (και την αμοιβή επίβλεψης της κατεδάφισης, όπως σωστά λέτε παραπάνω), στα δικαιολογητικά που λέει ο νόμος για την κατεδάφιση δεν αναφέρει καθόλου αμοιβή, όπως παρέθεσε πιο πάνω και ο terry, ενώ αναφέρεται η αμοιβή στα δικαιολογητικά για την οικοδομική άδεια.

Αυτό με προβληματίζει για συγκεκριμένη περίπτωση αντιπαροχής. Η άδεια κατεδάφισης θα βγει στα ονόματα των ιδιοκτητών και η άδεια ανέγερσης στο όνομα της κατασκευαστικής από όσο ξέρω. Η αμοιβή του τοπογραφικού (που θα κατατεθεί δύο φορές, μία με το υπάρχον και μία με το καινούριο) σε ποιά άδεια και σε ποιό όνομα πρέπει να βγει?

Link to comment
Share on other sites

μα έτσι και αλλιώς δεν μπορείς με το ίδιο τ.δ να εκδώσεις και τις 2 άδειες (γιατί άλλα πρέπει να απεικονίζονται στο ένα και άλλα στο άλλο-δες σχετικά το άρθρο 40 Ν 4495/17 όπως τροπ/κε με το Ν 4062/19)

οπότε θα χρειαστεί να το συντάξεις 2 φορές και αυτό σε οδηγεί ή  να μοιράσεις την μία αμοιβή σε 2 αποδείξεις ή να πληρωθείς 2 αμοιβές

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Σωστά, δε θα είναι ακριβώς ίδιο, το ξέρω, αλλά δεν το έγραψα. Το ένα θα δείχνει το υπάρχον και το άλλο τοπογραφικό θα δείχνει το καινούριο κτίριο με συντεταγμένες. Αλλά δε θα το ξαναμετρήσει ο τοπογράφος και η προσφορά που έχει κάνει είναι για όλη τη διαδικασία.

Οπότε το να σπάσουμε την αμοιβή σε δύο μάλλον είναι το πιο λογικό.

Δεν έχω υπόψη μου την τροποποίηση του 4495 και δε βρίσκω στο Εθνικό Τυπογραφείο αυτό τον αριθμό νόμου για 2019. Μήπως έχεις αριθμό ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.