Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτοτελείς οικοδομές σε εκτός σχεδίου (παράγραφος 1α ΚΒΠΝ)


cna

Recommended Posts

Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω ότι η ενοποίηση μπορεί να γίνει είτε με πέργκολα είτε με τοιχείο και ότι από όσο νομίζω μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μόνο αν και συμβολαιογράφος της περιοχής μου έκανε συμβόλαια για κάθετη (είδα το συμβόλαιο με τα ματια μου)

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανε σύσταση για κάθετη, τότε δεν θα το μεταγράψει το υποθηκοφυλακείο. Εκτός αν κάνουν στραβά μάτια.

Είναι παράνομα και το συμβόλαιο και η μεταγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Η ενοποίηση πρέπει να γίνει με χώρο καλυμένο όπως ημιυπαίθριος, και όχι με ακάλυπτο όπως η πέργκολα. Κατά συνέπεια θα μετράει στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Στις κατοικίες εκτός σχεδίου η δόμηση ισούται με την κάλυψη, π.χ. για οικόπεδο μεγαλύτερο των 8000τμ: 280+(Ε-8.000)x0.01? Δηλαδή αν θέλω να εκμετταλευτώ όλη την κάλυψη πρέπει αναγκαστικά να κάνω ισόγεια κατοικία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραίτητα.

Μπορείς να εκμεταλευτείς όλη την κάλυψη προσθέτοντας ημιυπαίθριο στο ισόγειο. Έτσι τα μ2 του ημιυπαίθριου αφαιρούνται από τη Δόμηση ισογείου και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν Δόμηση στον Α' όροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εχω μια ερωτηση σχετικα με επαε. εχω μια αδεια ξενοδοχειου, η οποια εχει περασει απο εοτ, εχω περασει ολα τα τμηματα τησ πολεοδομιασ, το μονο που που ελειπε ηταν τα φορολογικα, και ξαφνικα με ενημερωσαν οτι πρεπει να περασει επαε.

 

ερωτηση = ποιοσ προσδιοριζει εαν ενα ξενοδοχειο παει επαε, η οχι?

υπαρχει κατι στο γοκ? που μπορω να βρω εαν ειναι υποχρεωτικο η οχι?

 

 

 

U of I

Link to comment
Share on other sites

...Όντως δε γίνεται σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας στα εκτός σχεδίου. Η μόνη λύση είναι να συναχθεί συμβόλαιο με εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες και να γίνει και μια άτυπη συμφωνία ως προς τον καθορισμό τον τυπικών ορίων για το χώρο που θα αντιστοιχεί στο κάθε κτίριο.

....

 

 

Σωστό αυτό που προτείνεις για σύνταξη συμβολαίου με εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες στην άτυπη όμως συμφωνία έχω μερικές ενστάσεις.

Την όποια άτυπη συμφωνία (δηλαδή συμφωνία που δεν έχει γίνει με συμβολαιογραφική πράξη) ο οποιοσδήποτε οποτεδήποτε την καταπατά και κάνει του κεφαλιού του. Με συμφωνίες σαν αυτές και η αξία της κάθε ιδιοκτησίας μειώνεται διότι ο κάθε μελλοντικός αγοραστής γνωρίζει ότι στον «άτυπο» κήπος του μπορεί ο συνιδιοκτήτης της άλλης πλευράς να φυτέψει ντομάτες.

 

Νομίζω είναι σαφέστατα καλύτερα να συναχτεί συμβολαιογραφικός κανονισμός για τις εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες.

 

Θα προσαρτάται συνημμένο τοπογραφικό του χώρου με περιγραμμένα των τμημάτων των ακαλύπτων (με γράμματα στις ακμές και εμβαδομέτρηση του κάθε τμήματος) για την κάθε ιδιοκτησία. Για τα όποια τμήματα δημιουργηθούν η συμβολαιογραφική πράξη θα δίνει δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης.

Συμπληρωματικά μπορεί η συμβολαιογραφική πράξη πέρα από την γενική διατύπωση αποκλειστικής χρήσης να περιγράψει και ένα πλήθος εργασιών και χρήσεων που θα έχει δικαίωμα ο κάθε συνιδιοκτήτης για το τμήμα του ώστε σχεδόν (!!!) να συνταυτίζονται τα δικαιώματα της αποκλειστικής χρήσης με τα δικαιώματα της καθέτου αν ήταν επιτρεπτή.

 

Γενικά μια καλή αρχιτεκτονική μελέτη και του περιβάλλοντος χώρου που συνδυάζεται λειτουργικά με τις δομημένες επιφάνειες μπορεί να έχει θετικότατα αποτελέσματα...

 

Φυσικά είναι σωστό ο μελετητής του έργου να φροντίσει ώστε και τα κοινόχρηστα έργα υποδομής που θα διασχίζουν τα τμήματα να έχουν κοινόχρηστη φροντίδα και υποχρέωση (πχ σωλήνες αποχέτευσης, παροχών ύδατος ή ότι άλλο)

 

Όσο καλύτερη μελέτη του θέματος και φροντίδας από την αρχή τόσο λιγότερα δικαστήρια θα έχουν στο μέλλον.

 

********

 

ερωτηση = ποιοσ προσδιοριζει εαν ενα ξενοδοχειο παει επαε, η οχι?

 

Όλα τα ειδικά κτίρια υποχρεούνται σε ΕΠΑΕ, ΓΟΚ 85

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παόψή μου είναι οτι τα πράγματα είναι (δυστυχώς) ξεκάθαρα, όσον αφορά την διάσπαση εκτός σχεδίου :

 

α) Από ΓΟΚ / ΕΠΑΕ πολύ πιθανό να πάρεις έγκριση για διάσπαση / διασπορά,

οπότε πχ σε άρτιο 4στρ να περάσεις άδεια με 4*50τμ σπιτάκια ανεξάρτητα,

σε απόπσταση >Δ=3,75

 

β) ΟΤΙ αλχημία και να σου προτείνει ο συμβολαιογράφος, δυστυχώς ΔΕΝ καλύπτεσαι νομικά

(ούτε εσύ, ούτε ο ιδιοκτήτης), αφού υπάρχει ΡΗΤΗ οδηγία πανελλαδικά στο Κτηματολόγιο

ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ο τίτλος,

εφόσον ΔΕΝ επιτρέπεται η σύσταση κατακόρυφης ιδιοκτησίας στα εκτός.

 

γ) Μόνη διέξοδος είναι να βρεις τρόπο

(ανάλογα την περιοχή/πολεοδομία/τοπικές διατάξεις)

να το "μασκαρέψεις" σε σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας.

Ειδικότερα, μπορείς να πατήσεις στο σημείο που ορίζει οτι :

(δεν βρίσκω το ακριβές κείμενο, αλλά είναι κάπως έτσι : )

"...σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας επιτρέπεται εφόσον έχουμε ενιαίο κτιριακό όγκο ή ΕΝΙΑΙΑ ΣΤΑΤΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ...."

 

Αυτό το δεύτερο το έχω δει να ερμηνεύεται ως :

 

1. Η/Υ μεταξύ ξεκολλημένων "σπιτακίων"

 

2. Πέργκολά ως άνω, αλλά να δείξεις την πέργκολα από Σκυρόδεμα στους Ξυλοτύπους ως στοιχείο του Φ.Ο.

 

3. Ενοποιημένη (και καλά) θεμελίωση, πχ 4 σπιτάκια και αντίστοιχες ΣΔ για να ορίσουν ενιαία (?????) θεμελίωση.

 

Είναι λεπτό το θέμα, γιατί δυστυχώς έχω στην περιοχή μου συγκρότημα συναδέλφου,

που μάλιστα πέρασε ΣΧΟΠ για διάσπαση,

το οποίο αυτήν τη στιγμή είναι ετοιμοπαράδοτο και το χτυπάει στο κεφάλι του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.