Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτοτεχνική μελέτη


Bushido

Recommended Posts

Στα ελληνικά δεν νομίζω να το βρεις. Δες εδώ γενικά κι εδώ τα EN 13201-1, EN 13201-2, EN 13201-3 και EN 13201-4 στην αποικιοκρατική μας γλώσσα.

Για κάποιον που έχει ασχοληθεί με μελέτη ηλεκτροφωτισμού κόμβου εισόδου-εξόδου...

Στον πίνακα Α6 (επιλέγοντας κατηγορία φωτισμού Α3) και δεδομένου ότι πρόκειται για κόμβο εισόδου-εξόδου, στην επιλογή conflict area θα απαντήσω Ναι/Όχι?Αν απαντήσω ΝΑΙ, μήπως είναι καλύτερη η επιλογή κατηγορίας CE αντί ΜΕ?

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

Σε ισόπεδο ή ανισόπεδο κόμβο, δεν γίνεται να μην έχεις περιοχές συγκρούσεων (conflict area), οπότε κατηγορία CE. Γι' αυτό και δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην ένταση φωτισμού σε αυτές τις ζώνες/περιοχές (όπως και στις S και A) παρά στην λαμπρότητα (όπως κάνει για τις υπόλοιπες περιοχές). Αυτό καταλαβαίνω προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόπεδο ή ανισόπεδο κόμβο, δεν γίνεται να μην έχεις περιοχές συγκρούσεων (conflict area), οπότε κατηγορία CE. Γι' αυτό και δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην ένταση φωτισμού σε αυτές τις ζώνες/περιοχές (όπως και στις S και A) παρά στην λαμπρότητα (όπως κάνει για τις υπόλοιπες περιοχές). Αυτό καταλαβαίνω προσωπικά.

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ , όποτε αν μου βγαίνει με βάση τις άλλες παραμέτρους, για κατηγορία φωτισμού Α3,από τον πίνακα Α5, σαν αποτέλεσμα π.χ. ME4a θα επιλέξω CE4, όπως αναφέρει και στην υποσημείωση στον πίνακα Α6 για conflict area.

Όπως βλέπω, δεν μπορώ εξαρχής να πάρω κατηγορία CE, καθώς αυτή αναφέρεται σε κατηγορία φωτισμού D1, που δεν ειναι η κατηγορία χρηστών που εχω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συμπέρασμα της πρώτης πρότασης, για κατηγορία φωτισμού CE4.

 

Στην δεύτερη πρόταση εμμέσως "μου την λες"  :grin: -ομολογουμένως ευγενικά αν και λιγάκι μπερδεμένα- για το βιαστικό συμπέρασμά μου στο προηγούμενο μήνυμα (<<οπότε κατηγορία CE>>) και πολύ καλά κάνεις και σ' ευχαριστώ!

 

Σαν λογισμικό χρησιμοποιείς το dialux;

 

Μια παράκληση μόνο. Δεν υπάρχει λόγος να παραθέτεις αμέσως προηγούμενα μηνύματα. Τρώνε άσκοπα χώρο στο φόρουμ.

Καλό υπόλοιπο ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μια παράκληση μόνο. Δεν υπάρχει λόγος να παραθέτεις αμέσως προηγούμενα μηνύματα. Τρώνε άσκοπα χώρο στο φόρουμ.

 

 

Ασε που για κάποιον περίεργο λόγο δεν μπορώ με edit να σβήσω σωστά τις παραθέσεις.

Παρακαλώ μη το κάνετε. Είναι εκτός Κανόνων Συμμετοχής και δεν προσφέρει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μελέτη φωτοτεχνίας φαίνεται πως απαιτείται από τον ΚΕΝΑΚ, για ειδικά κτίρια (εκτός κατοικίας), βλέπετε τη σχετική εγκύκλιο αναρτημένη στη γνωσιακή βάση CivilTech.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αδείας, ο προϋπολογισμός είναι αναλυτικός, λόγω ανακαίνισης και ο ΚΕΝΑΚ υποχρεωτικός λόγω ριζικής ανακαίνισης (>20%)
Τα ερωτήματα:

  1. αμείβεται με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ (αυτό θεωρώ σωστό); ή τη μελέτη Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων; ή πρόσθετη αμοιβή χωριστή από τις δύο προηγούμενες
  2. Ο προϋπολογισμός (αναλυτικός) πρέπει να περιέχει το κόστος εγκατάστασης φωτιστικών (όπως για παράδειγμα, ο αναλυτικός για τον κλιματισμό περιλαμβάνει το κόστος των σχετικών εγκαταστάσεων)
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη φωτοτεχνίας είναι εξειδικευμένη μελέτη όπως οι άλλες η/μ μελέτες (ηλεκτρικών ισχυρών ρευμάτων, κλιματισμού, θερμανσης, κλπ) και γίνονται υπολογισμοί για κάθε χώρο χωριστά.

 

Συνεπώς θα πρέπει να την θεωρήσεις ως τέτοια και να λάβεις στον αναλυτικό (που δεν ξέρω τι λαμβάνει υπόψη του):

- κατηγορία ΙΙΙ (3 - για να μην πώ κατηγορία IV)

- κ= 2,5 και μ = 45.

 

Στο περίπου είναι το 50-60% της μελέτης ηλεκτρικών ισχυρών ρευμάτων, ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας και τις ιδιαιτερότητες του κτηρίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.