Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τί δηλώνω με 18500+ ;


dimopoulos

Recommended Posts

Ο γιός μου δεν πέφτει συνήθως έξω στους βαθμούς που υπολογίζει... Παίζει βέβαια πάντα η έκθεση αλλά όσο και να πάει δεν θα "ακούσει" πολύ η βαθμολογία του διότι σε όλα τα (6) άλλα έχει γράψει χωρίς λάθη. Οι φροντιστές του δίνουν πάνω από 19 σε όλα σχεδόν. Οπότε πρέπει να περνάει χαλαρά τα 18.500.

 

Εχει όμως μπερδευτεί αρκετά στην επιλογή σχολής. Μόνιμα κατοικώ στη Μεσσηνία οπότε έτσι κι αλλιώς θα νοικιάσουμε σπίτι. Λοιπόν του αρέσουν τα μαθηματικά και η πληροφορική ενώ συμπαθεί και τη μηχανολογία. Τέλος πάντων, όπου και να περάσει θα πρέπει μετά να εξειδικευτεί σε κάτι οπότε θα δει και τότε τι θέλει ακριβώς να κάνει. Το βασικό ερώτημα είναι μήπως πρέπει να αποφύγει για κάποιο λόγο κάποιο από τα τμήματα που λέει να δηλώσει ή κάποια πόλη:

 

1) ΗΜΜΥ (Μετσόβειο, Θεσ/κη, Πάτρα, Ξάνθη)

2) Μηχανολόγος (Μετσόβειο)

3) Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών (Πάτρα)

4) Ναυπηγών Μηχανολόγων (Μετσόβειο) (αυτοί "χάνουν" τη δυνατότητα υπογραφής ενεργειακών μελετών; )

5) Μηχανικών ΗΥ (Πάτρα)

6) Ηλεκτρολόγων (Παν/μιο Κύπρου ή Τεχνολογικό Κύπρου) (ποιό να προτιμήσει; )

7) Electronic and Electrical Engineering στην Αγγλία

 

Η σειρά ΔΕΝ είναι απαραίτητα αυτή. Κάθε βοήθεια και άποψη δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ θα έλεγα αν μπορείτε να τον στείλετε έξω.

Είναι τρομερά τα μαθήματα και το πως βοηθάει στην προσωπικότητα το να μην δει κάποιος το χάλι των ελληνικών ιδρυμάτων (από κοινωνικής πλευράς, κόμματα, βύσματα, κτλ...).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εχει περασει το αγγουρι των πανελληνιων εξετασεων με 18500+ μορια...

Αν παει εξω, ναι μεν, θα εξ-ευρωπαιστει αλλα εδω θα αντιμετωπισει κατι πολυ πολυ διαφορετικο οταν γυρισει, αν γυρισει. Ας σπουδασει εδω για να δει το χαλι και να ξυπνησει. Ειναι μεγαλο σχολειο το ελληνικο πανεπιστημιο. Αν ειχα σπουδασει στην Ολλανδια κ γυριζα εδω, ηδη θα ειχα σκοτωσει τους μισους υπαλληλους καθε δημοσιας υπηρεσιας.

 

+ Εξω σπουδαζει μηχανολογος/ηλεκτρολογος/πολιτικος και ο μαθητης του 8,500 μορια...εδω ομως οχι. Αυτο ειναι γνωστο εξω και μετραει.

 

Προτεινω να σπουδασει εδω και μετα μεταπτυχιακο+δουλεια εξω.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς συχαρητήρια!!!!

 

εσύ dimopoulos με τι ασχολήσαι;;;

 

θέλω να πω πως αν έχεις κάποια οικογενειακή επιχείρηση σχετικά με υπολογιστες που να έχει προοπτικές καλό θα ήταν να τη συνεχίσει

 

γενικά να ξέρεις πως το Πολυτεχνείο ανοίγει δρόμους και το παιδί μπορεί να επιλέξει αργότερα ποιον δρόμο θα ακολουθήσει αφότου εχει ανακαλύψει τι τον ενδιαφέρει περισσότερο

ισχύει και για τους Ηλεκτρολόγους και για τους Μηχανολόγους

 

τέλος θα προσθέσω πως ένα παιδί που είναι συγκεντρωμένο, μελετηρό και έχει όρεξη για δουλειά, τα καταφέρνει σε ό,τι και να ασχοληθεί

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, όπου και να περάσει θα πρέπει μετά να εξειδικευτεί σε κάτι οπότε θα δει και τότε τι θέλει ακριβώς να κάνει.

 

Αυτή η εξειδίκευση θα είναι για καλό του; Φοβάμαι μήπως στο μέλλον τον χρησιμοποιήσουν. Καλό είναι να αποκτήσει σφαιρική μόρφωση και κρίση και αργότερα στη πράξη θα εξειδικευτεί. Αν πάλι θέλει και το αντίθετο κανένα πρόβλημα.

Ας ακολουθήσει το ένστικτό του για το τι του αρέσει και τι θέλει να κάνει. Μη του μαυρίσετε τα όνειρα του!

Κι εμένα μου έλεγαν τόσα για τους πολιτικούς μηχανικούς, αλλά τώρα μου λένε φίλε κρίση...λυπάμαι λάθος. Είναι σκληρό αυτό. Ότι αποφασίσει μπορεί να είναι για μια ζωή, αλλά από την άλλη οι δυσκολίες ότι και να είσαι είναι για όλους τους ανθρώπους οι ίδιες. Μας έχει αδικήσει η φύση που δε μας έκανε αθάνατους. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις σχολές πληροφορικής ας τις ξεχάσει αν θα ασχοληθεί με το ελεύθερο επάγγελμα. Δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Με απολυτήριο λυκείου κάνει έναρξη επαγγέλματος. Αν βέβεια του αρέσει δεν είναι κακό να το σπουδάσει το αντικείμενο.

Έχω τελειώσει μηχανολόγος στο τμήμα μηχανολόγων και αεροναυπηγώμ στην Πάτρα. Έχω όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανολόγων και των ηλεκτρολόγων και επιπλέων τα δικαιώματα του αεροναυπηγού. Πρόσθεσα και δραστηριότητες πληροφορικής στην εφορία και είμαι κομπλέ, και μηχανικός και πληροφορικάριος.

Το βασικότερο είναι να περάσει στην σχολή που του αρέσει. Καλύτερα να μπεί στις ιστοσελίδες της κάθε σχολής και να δεί τις κατευθύνσεις και το πρόγραμμα σπουδών ώστε να ξέρει τι μαθήματα θα διδαχθεί σε κάθε σχολή.

Σχετικά με την πόλη, οι σπουδές στην Πάτρα είναι πολύ πιο οικονομικές από τις σπουδές στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα parist43. Καλύτερα ένας ευτυχισμένος σκουπιδιάρης παρά ένας δυστηχισμένος γιατρός.

Ας κοιτάξει λίγο το πεδίο εργασίας και επαγγελματικής απασχόλησης της κάθε σχολής και ας διαλέξει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

@myri: στην εκπαίδευση κατέληξα...

 

@sdim :Τελικά πως βρήκες άκρη επαγγελματικά; Με τι απ' όλα ασχολήθηκες; Είχες πάρει την κατεύθυνση αεροναυπηγών;

Νομίζεις αξίζει τον κόπο η συγκεκριμένη σχολή που τελείωσες; Εσύ προσωπικά έχεις μετανιώσει για την επιλογή σου;

Sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά έψαχνα μετά μανίας κάποιον από το τμήμα αεροναυπηγών να πάρω μια γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.