Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπάσιμο οπλισμού σε διέρειστη πλάκα


 
stravops

Recommended Posts

Οτι λενε οι ξυλοτυποι... Δλδ φιλε VVT πσοσο δυσκολο ειναι να μετρησεις με το κλιμακομετρο τη θεση του σπασιματος????? Παιρνω δεδομενο οτι το λογισμικο υπολογιζει σωστα τη θεση του σπασιματος..

 

μμμμ...μαλλον εισαι λιγο λαθος εδω..τα περισσοτερα δεν το δειχνουν σωστα το σπασιμο,ετσι για να ειμαι σιγουρος καθομαι και μετραω την καθε πλακα.

Μην φοβασαι δεν τρεμω τον κοπο...

Πολλες φορες μου εχει τυχει σχεδιο που αλλους οπλισμους γραφει στα υποστυλωματα του ξυλοτυπου και αλλα στις λεπτομερειες των υποστυλωματων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό ακριβώς είπε και ο Tery ήδη από το #3. Αλλά στις απλές περιπτώσεις πλακών η εφαρμογή του καθιερωμένου κανόνα είναι μια χαρά. Περιβάλλουσα σημαίνει: Ροπές από εναλλακτές φορτίσεις, κατασκευή περιβάλουσας ροπών σχεδιασμού στο μέσο και στο l/4 του ανοίγματος, μετάθεση των δύο διαγραμμάτων, εύρεση της θέσης μέχρι την οποία είναι αναγκαίος ο κάτω οπλισμός, εύρεση της θέσης μέχρι την οποία είναι αναγκαίος ο άνω οπλισμός. Μανίκι... Κανένα πρόγραμμα δεν το κάνει, πρέπει να γίνει με το χέρι...

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα δεν το δειχνουν σωστα το σπασιμο,ετσι για να ειμαι σιγουρος καθομαι και μετραω την καθε πλακα.

 

 

Tι εννοεις? Κ πως ξερεις εσυ οτι ειναι λαθος δλδ???

 

Οσο αφορα τα υποστυλωματα..Αν υπαρχει τετοια χοντραδα γυρνα πισω τα σχεδια και κοπανα του τα στο κεφαλι αυτου που τα εκανε....

 

Αλεξη, δικιο εχεις. Αλλα δεν ξερω πως το λογισμικο μου κανει τη διαστασιολογηση στις πλακες... Με εβαλες σε σκεψη τωρα... Ασε γτ οσο το ψαχνω τοσο βρισκω μ@#% που ουτε η εταιρεια δεν ξερω να δικαιολογησει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει το λογισμικό σου, ξέρω όμως για τα δικά μου :(

Το μόνο που ξέρω για το δικό σου είναι ότι δεν κάνει εναλλακτές φορτίσεις. :)

Θα μου πεις, τί πειράζει; άμα έχεις εξώστη 3,00m αγκυρωμένο σε τετραέρειστη ανοίγματος 4m, πειράζει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτές φορτίσεις. :)

 

Tι εννοεις???

 

Καλα εδω που τα λεμε δεν ειναι και διδακτορικο να λυσεις μια πλακα 3 ανοιγματων με προβολο με το χερακι σου..Να κανεις και δυσμενεις φορτισεις, κτλ και μια απλη περιβαλλουσα και να οπλισεις....Σε περιεργες περιπτωσεις το κανω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ο κανονισμός ζητάει εναλλακτές φορτίσεις ώστε τα εντατικά μεγέθη σχεδιασμού να ανταποκρίνονται σε κάθε πιθανή ή ενδεχόμενη κατάσταση φόρτισης. Συνήθως οι διαφορές που προκύπτουν είναι μικρές (<20%), προκειμένου όμως περί μεγάλων εξωστών η διαφορά είναι τεράστια.

Ο κανονισμός θέλει να σχεδιάσουμε την πλάκα του παραδείγματος που έφερα για τις εξής περιπτώσεις:

1,35g + 1,5q καθολική φόρτιση

1,35g + 1,5q στην πλάκα και 1,00g+0q στον εξώστη

1,00g + 0q στην πλάκα και 1,35g+1,5q στον εξώστη

αυτό δεν το κάνει κανένα πρόγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι οκ.. Αυτο εννοειται... Απλα το εναλλακτες δεν το ειχα ξανακουσει....

 

Εγω στην ουσια βλεπω ποια φορτιση θα δωσει μεγαλυτερη ροπη στον προβολο και ποια στην πλακα .

 

πχ ο προβολος θα εχει παντα ql^2/2...οποτε η δυσμενεστερη ροπη θα ερθει απο το 1,35g+1,5q για τον προβολο.....

 

Ομοιως παω και για την πλακα...

 

Δλδ για απλες περιπτωσεις απο διαισθηση ξερεις ποια η δυσμενεστερη...Δεν τις κανεις ολες...

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη με τρεις φορτίσεις παίρνεις όλα τα μέγιστα - ελάχιστα σε στηρίξεις και ανοίγματα. Πρέπει όμως να λυθεί όλη η πλάκα τρεις φορές (ή δύο με την παραδοσιακή μέθοδο, αν η επίλυση γίνει με το χέρι)

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις? Κ πως ξερεις εσυ οτι ειναι λαθος δλδ???

 

 

Το εχω μετρησει απο σχεδιο και στα περισσοτερα το βγαζει αλλου για αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.