Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοιχώματα διωρόφου


 
sundance

Recommended Posts

π.χ. σε 4-όροφο έχεις τις εξής επιλογές:

1. Πιάνεις nv>0.60 (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 β [2]) και ένα από τα:

i) Εάν σε κάθε όροφο, πλην του ανωτάτου, και σε μία τουλάχιστον διεύθυνση, διατίθενται εκατέρωθεν του Κ.Μ. δύο τουλάχιστον παράλληλα τοιχώματα η απόσταση των οποίων υπερβαίνει το 1/3 της αντίστοιχης διάστασης κάτοψης του στατικού συστήματος του κτιρίου και ικανοποιείται η συνθήκη nv>0.60 (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] β).

ii) ρm>r (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] β).

iii) MP1>r, MP2>r, δηλαδή οι δύο πρώτες σημαντικές ιδιομορφές να είναι κυρίως μεταφορικές (Ε.Α.Κ. 4.1.4.2 [3] γ).

2. Κάνεις ικανοτικό

3. Λύνεις με q=1,5.

 

Σε 4ωροφο με pilotis αναφερονται τα ανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι χωρίς Pilotis.

 

Οι δύο τελευταίοι όροφοι παίρνουν απαλλαγή από τον ικανοτικό.

Αλέξη ο τελευταίος και η απόληξη είναι.

Φυσικά από βιασύνη το έγραψες! ;)

Link to comment
Share on other sites

και μιας και το εθεσες, να ρωτησω κατι σχετικα οφ τοπικ:

 

στο 4ωροφο που αναφερεις, πιο οικονομικη λυση (κυβικα σκυροδεματος - τονοι χαλυβα), συνηθως βγαινει με ικανοτικο ή επαρκεια τοιχειων (χωρις ικανοτικο)?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και η σεισμική ζώνη, όπως και ο τρόπος που δουλεύεις.

Εγώ ας πούμε στους στύλους βάζω από Φ18 και άνω.

Αν είσαι σε ζώνη ΙΙΙ με ικανοτικό νομίζω θα πήξεις στο σίδηρο.

Άσε που μετά θα έρθουν και τα προβλήματα σκυροδέτησης λόγω "αφθονίας" οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

...Αλέξη ο τελευταίος και η απόληξη είναι...
Σωστός!!! ...το διόρθωσα.

 

Sundance, Στις συνήθεις οικοδομές επιδιώκω να έχω επάρκεια άνω του 75% -> απαλλαγή από περίσφιξη. Επιπλέον, κοιτάζω να ικανοποιείται και ο ικανοτικός, πράγμα που με τα τυπικά υποστυλώματα πενταώροφου (50Χ50 ~ 40Χ40) γίνεται εύκολα... Γενικά το πνεύμα του κανονισμού είναι να έχουμε απλά δομικά συστήματα, με προβλέψιμη μετελαστική συμπεριφορά και ιεραρχημένη ακολουθία δημιουργίας πλαστικών αρθρώσεων. Όπου αυτό είναι γενικά εύκολο, κοιτάω να το εφαρμόζω, ακόμη και εκεί όπου το γράμμα του κανονισμού δεν το επιτάσσει... Η καλή διαμόρφωση του φορέα έχει αποδειχθεί στην πράξη σημαντικότερη από την φέρουσα ικανότητα σε οριζόντιες δράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Tέλος να ρωτήσω κάτι ακόμη.

 

Στον τελευταίο όροφο μπορω να κανω απομείωση των τοιχωματων σε υποστυλωματα, χωρις να υποκειμαι σε ελεγχους και χωρις να εχω προβλημα με το nv. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η περίπτωση είναι απλή:

Στο ισόγειο θα έχεις καταστήματα (και όχι απαραίτητα μαλακό όροφο). Κανε διερεύνηση για μαλακό όροφο και μετά κοίτα αν θες ην>0,6. Κι αυτό το λέω διότι ακόμα και να έχεις πάντού έλλειψη τοιχοποιίας, είναι λόγο δύσκολο να έχεις μαλακό όροφο με τέτοια μείωση στον όροφο.

 

Εστώ οτι πας υπερ της ασφαλείας και δινεις ην>0,60 στο ισόγειο. Από κει και μετά ο α οροφος είναι και ο τελευταίος και ισχύουν οι απαλλαγές που ορίζονται για τιν τελευταίο όροφο.

 

Άρα αν μπορείς να θωρακίσεις το κλιμακοστάσιο και το ανσασέρ με τοιχία και τα ανεβάσεις εως επάνω, θεωρώ πως θα εισαι ok

 

ΥΓ. ilias, βάλε στον εαυτό σου 10 πόντους από εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η περίπτωση είναι απλή:

Κανε διερεύνηση για μαλακό όροφο και μετά κοίτα αν θες ην>0,6.

 

τι να μετρησω συναδελφε?

 

αν εχω διαφορα 50% των τοιχοποιιων και ποιων?δρομικων ή μπατικων...

 

αν βγάλω τοιχεια στο ισόγειο στον όροφο θα τα απομειωσω σε υποστυλώματα. (τα τοιχεια βεβαια θα μου δημιουργησουν κοντες δοκους με μηκος περιπου 1 μέτρο, οπότε δημιουργουν αλλα προβληματα...)

 

οπότε εδω ξαναέρχεται το ερωτημα:

 

Στον τελευταίο όροφο μπορω να κανω απομείωση των τοιχωματων σε υποστυλωματα, χωρις να υποκειμαι σε ελεγχους και χωρις να εχω προβλημα με το nv. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

τι να μετρησω συναδελφε?

αν εχω διαφορα 50% των τοιχοποιιων και ποιων?δρομικων ή μπατικων...

Σαφώς! Αν έχεις χρήση καταστήματος σε ένα χώρο, δεν σημαίνει αυτόματα οτι έχεις μαλακό όροφο!

Από την άλλη δεν έχεις μείωση της ακαμψίας του συστήματος σου από άνω προς τα κάτω, οπότε μαλακό όροφο ΔΕΝ θα έχεις στο ισόγειο!

 

Σαφώς και μπορείς να απομειώσεις τα τοιχία σου σε στύλους οι οποίοι απαλλάσσονται του ικανοτικού.

 

Η ερώτηση η κρίσιμη για εμένα είναι αν ο μαλακός όροφος είναι στον α' 'οροφο και θα το συζητούσα πολύ πιο σοβαρά υπό άλλες συνθήκες (ύπαρξη και άλλω υπέργειων ορόφων κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.