Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή panel και inverter


zio7

Recommended Posts

Γιατί θες ντε και καλά ευρωπαικό, τα τζαπάνια έχουν κάποια πολύ καλά πάνελς με φοβερο efficincy (hybrid) επίσης και αμερικάνικη εταιρία έχει πάνελ με πολύ υψηλό efficiency

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To panel με τη καλύτερη απόδοση Ευρωπαϊκά είναι της Photowatt. Σε μετρήσεις που είχαν γίνει σε Γερμανικό ινστιτούτου το 2008 είχε βγει με τη μεγαλύτερη απόδοση (οι μετρήσεις που έγιναν είναι ετήσιες). Θα κοιτάξω μήπως βρω το φυλλάδιο.

 

Όσον αφορά τους μετατροπείς, φαντάζομαι ξέρεις για τους SMA. Τελευταία βρήκα και του μετατροπείς της Platinum με εξεραιτική απόδοση και αν θυμάμαι καλά 20 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια Ελληνική εταιρεία που ισχυρίζεται ότι φτιάχνει πάνελ με απόδοση λίγο πάνω από 157Wp/m2 (έτσι λέει το φυλλάδιο της)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξαντλήστε την έρευνα αγοράς στα ελληνικά προϊόντα και μετά πηγαίντε σε κάτι εισαγωγής.Πρέπει όλοι να βοηθήσουμε με τον τρόπο μας την οικονομία, γιατί στο τέλος θα μας μείνουν τα συμβόλαια στα χέρια....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε petsis συμφωνώ απόλυτα μαζί σου απλά και οι Ελληνικές εταιρίες θα πρέπει να δούνε λίγο το θέμε κοστολόγησης προιόντος, δυστυχώς δεν το έχουν με αποτέλεσμα να βγαίνουν πολύ ακριβές και μην μπορείς εύκολα να το προωθήσεις ειδικά όταν απένταντί σου έχει ήδη ένα δύσπιστο ώς προς την τεχνολογία πελάτη, μόλλις ακούει ότι είναι και Ελλήνικο χάνεται το έδαφος κάτω απο τα πόδια του.

 

Επίσης και οι 4 εταιρίες θα πρέπει να κάνουν ένα ποιό δυναμικό marketing στην αγορά για να δημιουργήσουν market awareness.

Link to comment
Share on other sites

Κατάρχην ρε παιδια οι ελληνικες ταινιες πρεπει να μαθουν να συμπεριφερονται επαγγελματικα πρωτα.Οταν με e-mail ζητησα τιμοκαταλογο για να ξεκινησω συνεργασια μαζι τους ,ουτε καν με απαντησαν!!!

Βεντουζα!Αυτοι εχασαν ,οχι εγω1

Link to comment
Share on other sites

To panel με τη καλύτερη απόδοση Ευρωπαϊκά είναι της Photowatt. Σε μετρήσεις που είχαν γίνει σε Γερμανικό ινστιτούτου το 2008 είχε βγει με τη μεγαλύτερη απόδοση (οι μετρήσεις που έγιναν είναι ετήσιες). Θα κοιτάξω μήπως βρω το φυλλάδιο.

 

Το 2007 ήταν στο photon mag..../photowatt_technologies.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχει κάποιος υπόψιν του καμιά εγκατάσταση με thin film online για να δω τις αποδόσεις .Kατι σαν το http://www.sunnyportal.com.. η αν ξέρει μεσα σε αυτο κάποια εγκατάσταση με thin film θελω να παρακολουθήσω τις αποδόσεις των πάνελ συγκρίνοντας της με άλλες πολυκρυσταλλικων εγκαταστάσεων . βέβαια σωστά αποτελέσματα συγκρίσεων θα δεις μόνο αν στον ίδιο χώρο έχεις ιδίας ονομαστικής απόδοσης κρυσταλλικά πάνελ με ιδιο inverter (δεν ξερω αν γίνεται αυτό γιατί τα thinfilm θέλουν γαλβανική μόνωση και γείωση στην θετική η στην αρνητική πλευρά του πάνελ) . θέλω να κάνω σκεπη 10 kw και στη μια περίπτωση εχω πολυκρυσταλλικα και sma tripower 10000tl με 98% απόδοση αλλα τα πλαίσια απο την θερμοκρασιακή μεταβολή χάνουν -0.42% /βαθμό C

ενω τα thinfilm εχουν λόγο -0.24% /βαθμό C . αλλά υποχρεωτικά χρησιμοποιηείς άλλον inverter με απόδοση 96% sunny mini central 4600A. οπότε οτι κερδίζεις απο απόδοση πάνελ λογο θερμοκρασίας το χάνεις στον inverter .το κόστος αγοράς ειναι μικρότερο ανα Wp sta thin αλλά θέλουν περισσότερα καλώδια ,βάσεις στήριξης και εργατικά . εμένα με ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα ,ποιο θα παράγει στην Χαλκιδική περισσότερο?..το pvsyst

τον λαμβάνει υπόψιν του αυτό το συντελεστή θερμοκρασίας βγάζοντας τα αποτελέσματα ?... τελικά τι συμφέρει?... έκανα μερικές δοκιμές αλλα δεν κατέληξα ...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά πως θα βγάλεις 10αρι με τον 4600?

υπάρχουν και άλλοι μετατροπείς, όχι μόνο της εν λόγω εταιρίας, με μετασχηματιστή και γείωση θετικού ή αρνητικού πόλου που σου δίνον το 10 αρι

το μόνο θεματάκι που έχεις είναι τα μικρά strings.

 

Σε λίγο καιρό θα έχω αρκετά data απο μικρό πάρκο με thin film, προς το παρόν είναι Under Monitoring

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά πως θα βγάλεις 10αρι με τον 4600?

υπάρχουν και άλλοι μετατροπείς, όχι μόνο της εν λόγω εταιρίας, με μετασχηματιστή και γείωση θετικού ή αρνητικού πόλου που σου δίνον το 10 αρι

το μόνο θεματάκι που έχεις είναι τα μικρά strings.

 

Σε λίγο καιρό θα έχω αρκετά data απο μικρό πάρκο με thin film, προς το παρόν είναι Under Monitoring

μπορείς να μου προτείνεις κάποιους..? έχεις δίκαιο αυτό το ξέχασα ....με 2 βγάζω 10 kw αλλα οχι τριφασικό ....!!!! περιμένω data απο thin film αν έχεις τίποτα να δούμε πως λειτουργούν στην πράξη..... κάποιο λινκ ονλινε δατα όπως το sunnyportal άλλης εταιρίας δεν υπάρχει?... ας είναι και εξωτερικού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.