Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Perlobeton S με ηχομονωτικό υλικό


agelakos

Recommended Posts

Θέλω να με βοηθήσετε οσον αφορα για πλωτό δάπεδο με Perlobeton S με ηχομονωτικό υλικό(Dow ethafoam 222-5mm,Fibran Xpe 5mm ή Phonoblock).Και αν είναι αυτά τα υλικά συμβατα με το Perlobeton S ή μόνο με το γαρμπιλομπετόν??

 

Καμιά βοήθεια????

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω τα υλικά που αναφέρεις είναι είδη στρωμάτων πολυπροπυλενίου (αφρώδες ή μη υφαντό κλπ). Γενικά πρόκειται για υλικά που προορίζονται να δεχθούν δάπεδα μικρού βάρους (λαμινέιτ κλπ). Φυσικά χρησιμοποιούνται και ως φθηνές λύσεις σε περιπτώσεις δαπέδων με τσιμεντοκονίαμα ρύσεων. Από χημικής απόψεως δεν παρουσιάζουν πρόβλημα, αν και, κατά την γνώμη μου, χρειάζεται κάποιο φιλμ για προστασία από τα "ζουμιά". Φυσικά, όσο ελαφρύτερη η άνωθεν κατασκευή, τόσο καλύτερα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι εξηλασμένα πολυαιθυλαινια,είναι πιο φθηνα σχετικά όχι το phonoblock αλλα με τεχνικό γραφειο που μίλησα μου είπαν οτι πρέπει να πιασω ενα ειδικο βάρος στα 1000kg/m^2 για να τα χρησιμοποιήσω και οτι με το Perlobeton S δεν θα κάνουν δουλεια και οτι θα κάνουν με γαρμπιλομπετον, ισχύει αυτο??

 

Και θα χρησιμοποιήσω μάρμαρα και πλακάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

...μου είπαν οτι πρέπει να πιασω ενα ειδικο βάρος στα 1000kg/m^2 για να τα χρησιμοποιήσω και οτι με το Perlobeton S δεν θα κάνουν δουλεια και οτι θα κάνουν με γαρμπιλομπετον...

 

Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο. Συνήθως με γαρμπυλομπετά και τα τοιαύτα χρησιμοποιούμε άλλα υλικά, σαφώς ακριβότερα... Υπάρχουν σχετικά θέματα, κάνε μια αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια??Που να ψάχνω τώρα!!!Ποια είναι τα πιο ακριβά???

-------

Κια άλλη μια ερώτηση.Ο μάστορας μου θα σηκωθεί 8εκατοστα!Για το λογο ότι έχω μονοκόματεσ σωλήνες χαλκου με μόνωση οι οποίες πιανουν 3εκατοστα, θα ηταν καλύτερα να κάνω μια επιπεδωση στα 3εκατοστα με Perlobeton S, υστερα να απλώσω το ηχομονωτικό μου μάλλον Phonoblock και μετά να στρώσω αλλα 5εκατοστα ,με Perlobeton S???Είναι σωστή η πρακτική αυτή????Να το εφαρμωσω????

---------

καμια βοήθεια?????

----

καμιά βοήθεια για επιπέδωση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.